Rowerem... SZLAKIEM KOLEJOWYM | Większyce - Polska Cerekiew

Rowerowe opolskie? Lubimy :) A co nowego w opolskim? A w opolskim nowa, ładna ścieżka biegnąca po zlikwidowanej linii kolejowej z Kędzierzyna-Koźla do Baborowa. Tę linię kolejową otwarto w 1898 roku i służyła dla ruchu pasażerskiego aż do 1997 roku. Niestety podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku torowisko i duża część infrastruktury zostały uszkodzone.
 
Odcinek ścieżki rowerowej na trasie dawnej linii kolejowej, który jest już gotowy, biegnie z miejscowości Większyce do Polskiej Cerekwi, gdzie kończy się w okolicy dawnego dworca kolejowego. Można i warto zakończyć tę trasę nieco dalej - po krótkim odcinku miejskim lokalną drogą (ok. 1,5 km) trafiamy do niewielkiego ale zadbanego parku, w którym znajdujemy bardzo ładnie prezentujący się wśród zieleni Pałac Fryderyka von Opersdorffa. Z powrotem tą samą drogą wyszło nam razem ok. 35 km.


Odcinki biegnące przez kolejne miasteczka przeplatają się z odcinkami polnymi, czasem pasą się krowy, a czasem na polach pracują rolnicy, więc jeśli ktoś lubi takie klimaty to będzie mu się tu jechało naprawdę przyjemnie. Mimo wolnego dnia i dość ładnej pogody to mijaliśmy niewiele osób. Tym bardziej polecamy :)
 
SZLAK KOLEJOWY | Większyce - Polska Cerekiew
 

Parkingi:
  • Niewielki parking znajduje się w Większycach przy ul. Kozielskiej, w miejscu oznaczonym jako "start" na naszej mapie.
  • Większy parking znajduje się w Sukowicach przy budynku dawnego dworca kolejowego.
  • Kolejny parking znajdziecie w Większycach przy domu kultury (także ul. Kozielska).

Rowerzyści mają do dyspozycji nową, równiutką i szeroką asfaltową ścieżkę, która dość często przecina lokalne drogi, ale za każdym razem mamy zabezpieczenie w postaci barierek - bramownic - które wymuszają zwolnienie do niewielkiej prędkości, trzeba się do nich przyzwyczaić. Zostały one zamontowane nawet na skrzyżowaniach z polnymi drogami.
 
Poza wygodną nawierzchnią zadbano też o infrastrukturę, miejsc do odpoczynku jest bardzo dużo (ławki, stoły, zadaszone wiaty), do tego dwie mini siłownie oraz mniejsze i większe place zabaw - taki większy znajduje się przy stacji Sukowice. Stąd także można zacząć wycieczkę - przy budynku dawnej stacji kolejowej jest parking. Przy budynku dworca w Reńskiej Wsi jest samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Atrakcją są także mijane po drodze wspomniane budynki dworców kolejowych, które robią klimat.
 
W Większycach znajdziecie kolejny park i kolejny pałac - Restaurację Pałac Większyce | link | oraz kolejną lokalną atrakcję - Winiarnię Synapsa | link |.
 
W Reńskiej Wsi atrakcyjnym miejscem odpoczynku jest akwen Dębowa z plażami i zielenią wokół zbiornika. Nad akwenem działają wypożyczalnie sprzętu pływającego: łódek, rowerków wodnych i kajaków, jest gastronomia. Wokół zbiornika biegnie ścieżka spacerowo-rowerowa o długości ok. 3 km. Działa tu także Park linowy Dębowa | link |. 
 
Wrócimy tu na pewno, tym bardziej że jest szansa, że ścieżka ta będzie jeszcze dłuższa, docelowo ma prowadzić do miejskich rogatek na ul. Chrobrego w Koźlu, więc chętnie zajrzymy także do Koźla.
 
PS. Budujące było to, że w miejscowości Długomiłowice przy pracy polegającej na uporządkowaniu terenu wokół stacji spotkaliśmy prawdopodobnie samych mieszkańców, którzy naprawdę wykonywali tu dobrą robotę, wielu ich było i to w każdym wieku. Brawo! 
 
Restauracja PAŁAC WIĘKSZYCE
 
 
Parking i początek ścieżki kolejowej w Większycach 

 
 
 
 
 
Budynek dworca kolejowego w REŃSKIEJ WSI 

 
 
 
 
 
 
 
 
Stacja kolejowa SUKOWICE
 
 
 
 
 
 
 
POLSKA CEREKIEW - Pałac Fryderyka von Opersdorffa
 
 
 
 

I powrót... 
 
 
 Budynek dworca kolejowego w DŁUGOMIŁOWICACH
 
 
 


*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to