Wędrujemy... na Łapsową Polanę w Gorcach

Chociaż nasz kilkudniowy wypad na pożegnanie wakacji w okolice Nowego Targu był przede wszystkim rowerowy to mając Gorce na wyciągnięcie ręki trudno nie wybrać się choć na krótki górski spacer i teraz będzie o nim. Mamy dla Was ciekawą propozycję niezbyt długiego górskiego spaceru w okolicach Nowego Targu - na Łapsową Polanę, który poleciła nam Ania z Rodzinnie dookoła świata, a który i Wam bardzo polecamy, bo plusów ma wiele:

 • W najkrótszej opcji na Łapsową Polanę można dotrzeć w nieco ponad pół godziny!
 • Trasa wyznaczona przez szlak niebieski jest łatwa, bez większych przewyższeń i trudności.
 • Na Łapsowej Polanie znajduje się Koliba na Łapsowej Polanie - miejsce z fantastycznym widokiem i świetną kuchnią.
 • Jeśli traficie tu w dobry widokowo dzień to siedząc na polanie przed oczami będziecie mieć piękny widok na caluśkie Tatry.
 • Wybraliśmy się tu w jeden z sierpniowych upalnych dni, a ponieważ szlak wiedzie lasem to po drodze mieliśmy sporo cienia i chłodu, było bardzo przyjemnie.
 • W oczekiwaniu na posiłek można bardzo miło pogawędzić z pracującymi w Kolibie paniami ;)

Dlatego teraz zabieramy Was na Łapsową Polanę położoną na południowych stokach Gorców. Kto idzie z nami? :) 

Przed Wami... Koliba na Łapsowej Polanie i piękne widoki :)


CO WARTO WIEDZIEĆ?

 •  Miejsce startu & parking:

Parking na kilkanaście samochodów znajduje się na ul. Osiedle Marfiana Góra w Nowym Targu. W środku tygodnia w godzinach popołudniowych nie było problemu aby zaparkować tu samochód, w weekend niestety może to być trudniejsze. W tym miejscu znajduje się także przystanek autobusowy. Tutaj to miejsce na mapie.

Najkrótszy szlak na Łapsową Polanę


*

Parking przy ul. Osiedle Marfiana Góra


Niebieski szlak łagodnie wznosi się do góry przez ok. 1,5 km. Większość drogi prowadzi lasem, bez widoków za to w cieniu, co jest cenne jeśli szukacie trasy na upalny dzień. W końcówce sierpnia przy naszym szlaku wciąż było sporo jagód, a pomiędzy gęsto rosnącymi drzewami nieśmiało zerkały na nas dorodne grzyby... 

 

Jeśli wyjdziecie z lasu i po prawej stronie zobaczycie już pierwsze widoki na Tatry to znak, że do Koliby na Łapsowej Polanie macie już kilka kroków.


Koliba na Łapsowej Polanie znajduje się dokładnie na Niżnej Łapsowej Polanie. Ładny drewniany budynek kryje klimatyczną jadalnię, ale jeśli tylko pogoda pozwala o wiele przyjemniej jest posiedzieć na zewnątrz - wokół budynku jest sporo miejsc do odpoczynku, w tym także hamaki w cieniu drzew (to już najwyższy poziom odpoczynku ;), ale są także stoły, palety i ławki, choć część tych miejsc przydałoby się nieco odnowić.

 

Jak na tak kameralne miejsce to menu jest dość bogate - jest w czym wybierać...  Spróbowaliśmy żurku, pomidorowej, słynnych racuszków (z dżemem i bitą śmietaną reklamowane jako specjalność tego miejsca) oraz naparu tybetańskiego (z miodem, imbirem & cytryną) i wszystko było treściwe i bardzo smaczne. Uwaga - można płacić tylko gotówką.


Co więcej? Jest tu kącik z książkami (również dla najmłodszych) i grami. Jest także miejsce na ognisko - można z niego skorzystać.

Ze względu na położenie i widoki warto rozważyć tu nocleg i podziwianie wschodu słońca (mamy to w planach, choć pewnie dalszych...). Jest tu 26 miejsc noclegowych w pokojach 5,6 i 10 osobowych. Koszt noclegu to w 2023 roku 70 zł od osoby (+ ewentualnie 20 zł za komplet pościeli).
 

Łapsowa Polana jest jednym z tych miejsc, które na długo zapada w pamięć, a wspomnienie pięknych widoków i dobroci ze schroniskowej kuchni jest tym co na pewno kiedyś zmotywuje nas do powrotu, może już innym szlakiem? A jakie są do wyboru?

Niebieski szlak z Osiedla Marfiana Góra to oczywiście nie jedyna opcja dojścia na Łapsową Polanę. Warto rozważyć także szlak z Obidowej. Opis szlaku z Obidowej znajdziecie u Rodzinnie dookoła świata tutaj.


 
Na Łapsową Polanę można wybrać się z Robowa, dzielnicy Nowego Targu. Samochód można zostawić na dużym parkingu przy stacji narciarskiej Zadział. Stąd idziemy szlakiem niebieskim w kierunku Osiedla Marfiana Góra. Niestety pierwsze 1,7 km tej trasy wiedzie ulicą pomiędzy domami, później szlak wchodzi już do lasu by po 1,5 km doprowadzić Was do Koliby na Łapsowej Polanie. 

 

 
Plusem wybrania tej trasy jest to, że po odpoczynku na Łapsowej Polanie i krótkim podejściu dalej niebieskim szlakiem, a następnie czarnym, który biegnie w kierunku Bukowiny Obidowskiej, mamy możliwość zatoczenia pętli, która zamykamy schodząc zielonym szlakiem na parking gdzie zostawiliśmy samochód.

Z Łapsowej Polany można pójść dalej - przykładowo można wybrać się jeszcze na Turbacz, wejście na niego zajmie Wam ok. 2,5 godziny.
 
Na Turbacz z Łapsowej Polany
 
 
 • Owczy szlak w Nowym Targu? Słyszeliście o nim?
Na Łapsowej Polanie znajduje się jedna z figur nowotarskiego owczego szlaku, owce te są urocze i warto poszukać wszystkich - znajdują się w pięciu punktach miasta. Gdzie można je znaleźć? Poza Łapsową Polaną owieczki znajdziecie na lotnisku, w parku miejskim, przy nowotarskiej strefie relaksu oraz na nowotarskim rynku. Rzeźby owiec, autorstwa Michała Batkiewicza, są atrakcją turystyczną Nowego Targu i mają przypominać o tradycjach pasterskich na Podhalu. 
 
 
Spotkanie z owcą - turystką, która niesie plecak i ciupagę bez wątpienia będzie tym co świetnie zmotywuje dzieci do spaceru na Łapsową Polanę ;)
 
 *

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Jak się zapatrujecie na to - https://www.irmarserwis.pl/
  Czy mechanik samochodowy w Nowej Hucie sprawdzi mi auto na tyle, aby nadawało się do zakupu na dłuższe wycieczki?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to