Małe jest piękne! Zabytkowa Stara Pijalnia Wód Leczniczych w Goczałkowicach-Zdroju

Od jesieni ubiegłego roku spacerując po goczałkowickim uzdrowisku można odwiedzić odrestaurowaną perełkę architektury parkowej – Zabytkową Starą Pijalnię Wód Leczniczych z 1862 roku. Korzystać z niej może każdy. 
 

Stara Pijalnia to budynek wzniesiony w 1862 roku w stylu architektury uzdrowiskowej i parkowej, znajduje się w kompleksie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój i obecnie jest to najstarszy obiekt, który przetrwał burzliwe okresy historyczne. Charakteryzuje się drewnianą konstrukcją ryglową w dolnej partii, od wewnątrz ma wzmocnienia ceglane. Dawniej budynek ozdobiony był perłowymi inkrustacjami. Wewnątrz mieścił się marmurowy basen, osadzony na ozdobnych kamiennych postumentach. Bezpośrednio z niego, przewodami do obrzeży przepływała solanka ze źródła Maria, którą można było czerpać do woli. Całość połączona była krytym deptakiem z domem zdrojowym. A dawny basen znajduje się w Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju, w pawilonie Wrzos. 
 
Po zakończeniu prac modernizacyjno-konserwatorskich możliwe jest już prowadzenie krenoterapia, czyli kuracja pitnymi leczniczymi wodami z polskich uzdrowisk, które zawierają cenne naturalne minerały skuteczne w leczeniu chorób m.in. górnych i dolnych dróg oddechowych, cukrzycy, otyłości, osteoporozy, nerek i dróg moczowych, układu nerwowego i trawienia.
 
 


Na miejscu dostępnych jest pięć wód – Józef, Jan, Stefan, Helena & Józefina, które są sprowadzane z uzdrowiska w Szczawnicy. Napić można się także naturalnej wody mineralnej Goczała – łagodnej w smaku, bogatej w zróżnicowane składniki mineralne butelkowanej wody gazowanej i niegazowanej.

  • Godziny otwarcia Pijalni wód:
- od poniedziałku do piątku od 11:00 do 13:00
- w soboty i niedziele od 11:00 do 16:00

  • Cennik za 200 ml wybranej wody:
- z kubkiem - 4 zł
- do własnego kubka 3,5 zł

W odrestaurowanym wnętrzu Starej Pijalni znajduje się również ekspozycja i możliwość zakupu m.in. produktów wyróżnionych certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, w tym borowiny i solanki, czyli naturalnych surowców lecznic oraz pamiątki z Kolekcji Daisy.
 
 *
 
 
*
Nowością, którą znajdziecie na terenie goczałkowickiego uzdrowiska jest także Inhalatorium z eko zakątkiem. Inwestycja została zrealizowana w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego województwa śląskiego.
- Jest to pierwsze w Polsce inhalatorium działające na zasadzie hybrydowej – jest to klasyczna tężnia solankowa + wspomagające jej funkcjonowanie ultradźwiękowe generatory aerozolu solankowego... Brzmi poważnie, ale korzystanie z Inhalatorium jest bezpłatne, więc z dobroczynnego działania goczałkowickiej solanki skorzystać może każdy :)
- Inhalatorium znajduje się pomiędzy ul. Borowinową a budynkiem jadalni. Czynne jest przez siedem dni w tygodniu codziennie przez cały rok w godzinach od 10.30 do 19.00. Seanse inhalacyjne odbywać się będą w godzinach – 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 i 17.00.
- Uwaga! Jak czytamy w zasadach korzystania z inhalatorium dla szybszego osiągnięcia działania terapeutycznego zalecany jest... śpiew, więc do dzieła ;)
 
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to