Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych

15 września w Śląskim Ogrodzie Botanicznym obchodziliśmy kolejne święto przyrodnicze, tym razem był to Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych.

Udana pogoda sprzyjała rodzinnemu świętowaniu, a w zaplanowanym na ten dzień programie tradycyjnie znalazło się kilka ciekawych punktów.
Dzieci zachęcone w przedszkolu do przyniesienia "elektrośmieci" motywowały nas do zrobienia porządków w piwnicach... I tak wspólnymi siłami przynieśliśmy to i owo co jako "elektrozłom" można było zakwalifikować. W zamian za to chłopcy dostali dwie małe sadzonki. Podobno akcja cieszyła się dużym powodzeniem, wczesnym popołudniem (czyli nawet jeszcze nie w połowie tej akcji) można było wybrać coś spośród już tylko czterech ostatnich sadzonek.


Drugi obowiązkowy punkt w tym dniu to warsztaty terenowe czyli kolejna wędrówka z mapą. Chętnych do uczestnictwa w tej grze było tak wielu, że zadania przy kolejnych skrzynkach rozwiązywano grupowo...


Pierwsze najłatwiejsze zadanie polegało na ułożeniu dwóch łańcuchów pokarmowych. Kolejne zadanie wymagało znajomości definicji takich pojęć jak Park Narodowy, Rezerwat przyrody, Pomnik przyrody i Gatunek chroniony. W kolejnym zgadywaliśmy nazwy czterech zwierząt znów według podanej definicji.
Czwarte zadanie nas zaskoczyło, ale szczęśliwie poradziliśmy sobie składając piękne gołębie z papieru.
Ostatnie zadanie i najdłuższa lektura, tematem przewodnim były Parki Narodowe.Za przejście całej trasy i rozwiązanie wszystkich zadań dzieci dostały nagrodę - kolejną ciekawą książkę do biblioteki małych przyrodników, tym razem o wodzie.


Chłopcy chętnie wzięli udział w warsztatach przygotowanych i prowadzonych przez uczniów i nauczycieli Arboretum przy Gimnazjum nr 1 z Czechowic-Dziedzic. Tu na wszystkich zainteresowanych czekały m.in. dziuple z tajemniczą przyrodniczą zawartością (np. szyszki, liście, jarzębina), piękne kwiatowe domino czy oryginalne liściowe memo.


Po przerywniku czyli zabawie na placu zabaw ostatni już dla nas punkt programu - oglądanie świata w skali mikro. Pod obiektywem mikroskopu wylądowała m.in. mucha i jej wielkie oczy, a także kawałek grzyba, piórko, włochaty liść, mech itp.  
Na koniec na "Zielonym Bazarze" na dolnym parkingu Antoś ustawił sobie dietę na najbliższy tydzień. Można tu było kupić m.in. jabłka w gatunkach do wyboru do koloru i to takich nie do kupienia na zwykłym straganie czy w sklepie... Jabłka okazały się pyszne, a gryczany chleb na który dałam się namówić paniom z Piekarni Vini był jednym z lepszych jakie w życiu jadłam: lekki, wilgotny i pachnący, chłopcy też się zajadali. Chleb miał być "na kolację" i były to prorocze słowa, ledwo starczyło go na śniadanie w dniu następnym... 


"Zielony Bazar" to rodzaj targu na którym można zaopatrzyć się w certyfikowane produkty spożywcze pochodzenia ekologicznego. Odbywa się w każdą niedzielę od 8 września do 27 października w godzinach 11-17 na dolnym parkingu Śląskiego Ogrodu Botanicznego.6 października (i to niezależnie od pogody) Śląski Ogród Botaniczny zaprasza na Dzień Zwierząt. To ostatnia okazja w tym roku do wspólnej nauki i zabawy na Sośniej Górze. Z tym związane jest także pewne "zadanie domowe". Tym razem przeprowadzona będzie zbiórka jedzenia dla zwierząt z Leśnego Pogotowia, które na pewno ucieszą się z każdej ilości marchwi, jabłek i kapusty, a także kukurydzy, owsa, pszenicy, kociej i psiej karmy.

Komentarze

  1. Od dłuższego czasu wybieram się do Śląskiego Ogrodu Botanicznego, ale zawsze mi nie pod drodze, choć to nie za daleko ode mnie. Chyba poczekam do wiosny.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to