Jak zwiedzać i odwiedzać taniej?

Podejmując temat wizyt w różnych ciekawych miejscach nie sposób pominąć bardzo istotnej kwestii - kosztów. Czy można kupić tańszy bilet do aquaparku, na basen, do parku rozrywki czy do teatru? Okazuje się, że można, a o tym jak to zrobić będzie dzisiejszy wpis. Możliwości jest kilka - można zaopatrzyć się w karty rabatowe, brać udział w konkursach, korzystać z możliwości jakie daje Noc Muzeów czy Industriada.

Karty...

Pierwsza karta rabatowa z którą zetknęłam się to karta Funpass, która obejmuje zróżnicowane tematycznie obiekty w całej Polsce m.in. parki dinozaurów, owadów, miniatur, parki bajkowe, westernowe, lunaparki, centra rozrywki, edukacji, aquaparki, parki linowe, sale zabaw itp. Zniżka, którą można uzyskać, zależy od obiektu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie parkmania.pl. Kartę trzeba kupić, ale w tym roku można było dostać ją w dobrej cenie korzystając z oferty na portalu Groupon i Gruper (29 zł zamiast 59 zł za kartę ważną 3 lata), mam nadzieję że ta akcja doczeka się powtórki, bo ważność naszej karty kończy się na wiosnę przyszłego roku :)


Przykładowo z kartą Funpass możemy uzyskać 20% rabatu na bilety wstępu do Śląskiego Wesołego Miasteczka, 20% rabatu na bilety wstępu do Sali zabaw Nibylandia w Katowicach, 15% rabatu na bilety wstępu do Parku Dinozaurów i Ogromnych Owadów w Ustroniu, 10% rabatu na bilety wstępu i 10% rabatu na gastronomię w Parku Miniatur w Inwałdzie. Czasem zdarza się coś pisane "małym drukiem", np. przy zakupie łączonego biletu do Warowni w Inwałdzie i Parku Miniatur nie ma zniżki, jest tylko na wejściówki pojedyncze. Ponieważ w wielu miejscach obowiązują także bilety rodzinne, warto przed wyprawą zapoznać się z cennikiem i wybrać opcję która bardziej się opłaca.

Przy okazji polecam stronę parkmania.pl, która jest także rodzajem przewodnika i bazą opinii o poszczególnych rozrywkowych obiektach w Polsce, Europie i na świecie. Na bieżąco informuje także o powstających i nowo otwartych parkach oraz ciekawych wydarzeniach.


*

Season Pass to karta która umożliwia wejście do Śląskiego Wesołego Miasteczka bez ograniczeń przez cały sezon (czyli od początku maja do końca września). Koszt tej karty to 149 zł (normalny) lub 69 zł (ulgowy dla seniorów powyżej 60 lat). Karta zapewnia możliwość nielimitowanego korzystania ze wszystkich atrakcji Wesołego Miasteczka (tak jak i pojedynczy obecnie obowiązujący jednodniowy bilet wstępu), dodatkowo na niektóre karuzele wyposażone w zielone bramki posiadacze Season Pass wchodzą bez kolejki. Z kartą Season Pass mamy także 30% zniżkę na korzystanie z tras Śląskiego Parku Linowego.


*

Z turystyczną kartą rabatową Krajtroter można uzyskać zniżki w parkach rozrywki, restauracjach, taniej płacić za noclegi. Listę partnerów można znaleźć na stronie internetowej, a są wśród nich m.in. Park Bajek i Wodnych Stworzeń w Zatorze, a także Dinozatorland i Park św. Mikołaja, Dinolandia w Inwałdzie, Sala zabaw Nibylandia w Katowicach, Dream Park Ochaby czy Miasteczko Twinpigs w Żorach.


*

IKEA Family to karta której posiadanie umożliwia nam korzystanie ze zniżek m.in. w Parku Wodnym w Krakowie (15% na bilety wstępu), Śląskim Wesołym Miasteczku i Śląskim Parku Linowym (10% na bilety wstępu lub trasy parku linowego), Warowni i Parku Miniatur w Inwałdzie (10% na bilety wstępu). Aktualne informacje o partnerach IKEA Family w danych miastach można znaleźć na stronie internetowej IKEA. Kartę można otrzymać bezpłatnie w dowolnym sklepie IKEA.


*

Poza wymienionymi wyżej kartami są jeszcze takie pozwalające na przywileje bardziej licznym rodzinom, sa one przypisane do mieszkańców poszczególnych miast np. Nas Troje oraz Babcia, Dziadek i Ja którą polecam aktywnym babciom i dziadkom (Katowice), Rodzina 3+ (Gliwice), Liczna Rodzina 3+ (Tychy), Rodzina na 5+ (Zabrze), Rodzina 5 plus (Tarnowskie Góry) czy Rodzina + (Bielsko-Biała).


Bilety...


W tym roku po raz pierwszy można było nabyć wspólny bilet do Parku Śląskiego. Do wyboru była wejściówka dla jednej osoby za 80 zł lub bilet rodzinny 2+2 za 200 zł. Mając ten bilet w dłoni można wejść do Wesołego Miasteczka (szczęśliwie omijając długi ogonek stojący do kasy...), poza tym odwiedzić chorzowskie ZOO i Śląski Park Linowy, zobaczyć dowolny seans w Planetarium Śląskim i zwiedzić Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie czyli Skansen. Do kompletu brakuje już tylko uruchomionej niedawno "Elki", może w przyszłym sezonie bilet uwzględni i parkową kolejkę? Czy i komu się ten bilet opłaca? Polecam cenniki poszczególnych obiektów i kalkulację i założenie, że wszystkie te obiekty damy radę odwiedzić. Trzeba też pamiętać, że dzieci do 3 lat mają w wielu miejscach wstęp bezpłatny.

Najtańsza opcja to bilet wtorek - piątek z kartą Funpass, płacimy tylko 28 zł za osobę (normalnie 35 zł), w weekendy z tym rabatem zapłacimy 40 zł za osobę (bez rabatu wstęp kosztuje 50 zł).
Posiadacze karty Funpass otrzymują 100% zniżki na bilet do Mini Parku Linowego (3-12 lat bez limitu przejść), na pozostałe trasy także są zniżki m.in. na kartę IKEA Family.
Za rodzinny bilet wstępu (2+2) zapłacimy 30 zł od poniedziałku do piątku i 38 zł w sobotę, niedzielę lub święta.
Dzieci do lat 7 mają tu wstęp bezpłatny, a w poniedziałki bezpłatnie zwiedzają wszyscy. 
Bilet rodzinny (do 4 osób) to koszt 30 zł.

Konkursy...

Czasem odwiedzając profile danych miejsc na Facebooku możemy trafić na konkursy, w których do wygrania są bilety wstępu. Dzięki temu m.in. przejechaliśmy się parkową koleją wąskotorową w Parku Śląskim (kiedy jeszcze kursowała...), odwiedziliśmy Rodzinny Park Atrakcji w Rybniku, a teraz czeka jeszcze na nas Ogród Doświadczeń w Krakowie i Miasteczko Twinpigs (tu wejściówkę mamy akurat z programu Clubcard w Tesco).


Cykliczne wydarzenia...

Industriada to coroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki. Industriada jest organizowana od 2010 roku w wybraną sobotę czerwca, każdy kolejny rok niesie coraz więcej wydarzeń, a coraz więcej miejsc włącza się w obchody tego wyjątkowego święta. W trakcie jednodniowego "festiwalu" możemy odwiedzić obiekty zlokalizowane na Szlaku i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach towarzyszących imprezie. Szczegółowy program, który jest naprawdę bogaty, można znaleźć na stronie internetowej Industriady.Do tej pory w ramach Industriady odwiedziliśmy Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych oraz dwukrotnie Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

*

Noc Muzeów odbywa się w Polsce od 2003 roku. Jedno jest pewne: w Noc Muzeów nie warto spać. W zależności od placówki i przygotowanego na tę okazję programu także i dzieci mają okazję przeżyć coś wyjątkowego. W czasie Nocy Muzeów muzea udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, dodatkowo przygotowując różne atrakcje dla odwiedzających jak niedostępne na co dzień eksponaty, organizują gry miejskie lub historyczne, specjalne wystawy, wykłady czy koncerty. Z roku na rok coraz więcej miast i muzeów włącza się w to wieczorno-nocne świętowanie.*


Przed nami w tym roku jest jeszcze Metropolitalna Noc Teatrów (28/29 września), w której biorą udział teatry i instytucje kultury Metropolii Silesia. Jest to kolejna cykliczna impreza, którą warto umieścić w swoim kalendarzu na wrzesień. W czasie tego wyjątkowego wieczoru można poznać teatr z zupełnie innej strony. Polecam szczegółowy program tegorocznej Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Kupony...

Tańsze wejścia do niektórych obiektów możemy zapewnić sobie zaopatrując się w kupony rabatowe na portalach zakupów grupowych np. Groupon, Cuppon czy Citeam i inne.
Minusem jest tylko konieczność wykorzystania kuponu w określonym terminie, inaczej nasza "inwestycja" przepada. Do tej pory w tej sposób można było skorzystać z tańszych wejść m.in. do Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu (18 zł zamiast 36 zł za zwiedzanie dwóch tras turystycznych), Parków linowych Zoolandia (12 zł zamiast 24 zł za bilet dla dwóch osób), Warowni & Parku Miniatur w Inwałdzie (29 zł za wstęp do Warowni, Parku Miniatur i obiad w restauracji Bajkowy Zamek), Rodzinnego Parku Atrakcji w Rybniku, Śląskiego Wesołego Miasteczka (25 zł zamiast 50 zł), Aquaparku Nemo w Dąbrowie Górniczej czy Sali zabaw Nibylandia w Katowicach (25 zł zamiast 60 zł za 2 wejścia bez ograniczenia czasowego).


Promocje urodzinowe...

Są miejsca, które w szczególny sposób honorują solenizantów. Jednym z nich jest Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, dzieci i młodzież szkolna mają tu wstęp wolny w dniu urodzin. 


Happy hours...

Z tej oferty korzystaliśmy m.in. w katowickiej Nibylandii w sierpniu tego roku: od poniedziałku do piątku przez cały miesiąc sierpień obowiązywała promocja do godziny 15 drugą godzinę zabawy mieliśmy gratis.
Przykładowo w innym miejscu, w Świecie Solnym w Tychach, dla gości korzystających z seansów w grocie solnej do godziny 14 ceny obniżone są o 50%.


*

Na koniec kilka zdań o przedstawieniach teatralnych dla dzieci, są miejsca gdzie szczególnie w okresie letnich wakacji dostępne są one bezpłatnie dla widzów, takim miejscem jest chorzowska Sztygarka czy Centrum Kultury Katowice. Ciekawych propozycji wycieczek, zajęć i przedstawień warto szukać także w ofercie lokalnych Miejskich Domów Kultury np. z okazji akcji "Lato w mieście".

Za informację o tym czego tu jeszcze nie ma będę bardzo wdzięczna :)

Komentarze

  1. Warto wiedzieć o zniżkach, bo ceny biletów czasem nieźle dają nam po kieszeni.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to