Leśniów - Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw

Na mapie naszych rodzinnych wędrówek są także miejsca szczególne, do których nie raz wracamy. Takim miejscem jest Leśniów i znajdujące się tam Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.


Leśniów znajduje się na przedmieściu Żarek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w odległości ok. 35 km od Częstochowy. Sanktuarium jest częścią zespołu klasztornego ojców paulinów. Mimo, że leżąc w cieniu Jasnej Góry może wydawać się niepozorne, to ma co pokazać. Sanktuarium położone jest w pięknym, zalesionym parku. To prawdziwa oaza zieleni, ciszy i spokoju.


Miejsce to od ponad sześciu wieków cieszy się posiadaniem uroczej figury Matki Bożej Uśmiechniętej z Dzieciątkiem w jednej i berłem w drugiej ręce. Figura ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce.


Matka Boża Leśniowska jest szczególną Patronką rodzin, a rodziny bardzo kochają to miejsce. Czymś co przyciąga do Leśniowa tłumy pielgrzymów są niedzielne błogosławieństwa. Ojcowie paulini, gospodarze tego miejsca, szczególnie w każdą niedzielę o godz. 11 zapraszają na specjalne Msze święte. Przychodzą tu, prosząc o błogosławieństwo, matki oczekujące narodzin swych dzieci, narzeczeni, małżonkowie i dzieci z rodzicami.


W pierwszą niedzielę miesiąca do Leśniowa przyjeżdżają małżonkowie aby odnowić złożoną kiedyś przysięgę małżeńską, w drugą niedzielę kapłani błogosławią dzieci, trzecia niedziela poświęcona jest rodzinom. Czwarta niedziela gromadzi matki oczekujące narodzin dzieci, a piąta wszystkich pielgrzymów.


Okazjonalnie w ciągu całego roku udzielane są błogosławieństwa związane z różnymi okolicznościami, m.in. w styczniu dla babć i dziadków, w lutym dla narzeczonych, w maju dla matek itd. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Sanktuarium w zakładce Błogosławieństwa.


Wakacyjna niedziela & godz. 11: wtedy w Leśniowie jest najbardziej tłoczno, ale w takim miejscu to akurat cieszy.


Warto poznać historię powstania sanktuarium, która ma swój początek w 1382 roku i związana jest z piękną legendą. Wtedy to śląski książę Władysław Opolczyk, powracając z Rusi na Śląsk, wiózł do Częstochowy obraz Czarnej Madonny.


Strudzony wędrówką książę wraz z orszakiem zatrzymał się na odpoczynek w dzisiejszym Leśniowie. Lato było tak upalne, że okoliczne studnie i źródła wyschły. Utrudzeni wędrowcy, bezskutecznie szukali wody w tej piaszczystej, porośniętej lasem okolicy. Książę zwrócił się wówczas w modlitwie o pomoc do Matki Bożej i nagle z ziemi wytrysnęło źródło, ratując podróżujących przed wyczerpaniem. Źródło szybko rozlewało się w coraz dłuższą i szerszą strugę, dając początek rzece.


W dowód wdzięczności za otrzymaną łaskę, książę, w miejscu skąd wypłynęła woda, nakazał wybudować drewnianą kapliczkę i umieścił w niej figurkę Matki Bożej, którą wiózł wtedy razem z obrazem późniejszej Czarnej Madonny.


Wieki mijają, źródło wciąż bije, a chłodna woda przynosi orzeźwienie w upalne dni.
 


Cudowna figura Matki Bożej Leśniowskiej umieszczona jest obecnie w głównym ołtarzu kościoła.Doniosłym wydarzeniem w historii sanktuarium, była koronacja figury w 1967 roku, której dokonali Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz kard. Karol Wojtyła.


Po tym co dla ducha, czas na coś dla ciała... odwiedzamy Kawiarenkę i Księgarnię Sanktuaryjną.


 W Kawiarence można kupić kawę i coś dobrego do kawy. Z drugiej strony budynku znajduje się mały, ale bardzo przyjemny ogród gdzie można usiąść i odpocząć (starsi) albo... pobiegać (młodsi i ich mamy ;)


A tu już kicający mieszkańcy kawiarnianego ogródka...
 


Kawiarenka pełna jest Produktów Leśniowskich, dzięki czemu mamy zapewnione dobre i zdrowe pamiątki z Leśniowa. A jest tu w czym wybierać: herbaty, przyprawy, ciastka, krówki, czekolady, draże, miody, balsamy... Taki urodzaj produktów wymaga dłuższej chwili na przedzakupowe przemyślenia...

Dodatkowo kupując Produkty Leśniowskie pomagamy budować Centrum Pomocy Rodzinie - najnowszą inicjatywę Sanktuarium w Leśniowie.


Do kawiarenki warto wejść z dziećmi, wtedy na pewno nie wyjdziecie stąd z pustymi rękami, tym bardziej, że dla nich przewidziano tu osobny czytelniczy dział. Wśród wielu ciekawych pozycji chłopcy znaleźli też taką pięknie wydaną "perełkę":


Antek puzzlom nie przepuści... w Leśniowie powiększył swoją kolekcję o kolejne pudełko. Oczywiście nie chciał czekać z układaniem aż wrócimy do domu, więc obrazek powstawał w warunkach polowych.Ktoś kto nie był w leśniowskim sanktuarium od kilku lat, spacerując teraz parkowymi alejkami powie, że w ostatnim czasie to miejsce bardzo się zmieniło - zieleni się i kwitnie.

Kilka kroków od sanktuarium znajdziemy przyjemne leśne tereny spacerowo-rowerowe.


Żarki są idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę. Kolejne miejsca czekają na Was. A więcej o tym co naprawdę ciekawego można jeszcze robić w Żarkach znajdziecie w naszym wpisie: Rodzinnie w Żarkach (w przygotowaniu).


Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin
ul. Leśniowska 99, Żarki
tel. 34 314 80 22, 501 360 153,
sekratariat: 34 316 10 72
lesniow@wp.pl

strona internetowa: www.lesniow.pl

Komentarze

 1. Przepiękne miejsce, warte odwiedzenia z całą rodziną. Gdy pogoda dopisze można spokojnie zarezerwować sobie cały dzień na miły odpoczynek w plenerze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z opisu wynika, że to piękne i ciekawe miejsce. Nie wiedziałam o jego istnieniu, a teraz chętnie bym tam pojechała... może w najbliższy weekend się wybierzemy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. kocham jurę, ale nie koniecznie miejsca sakralne. Do kawiarni chętnie bym zajrzała, wygląda ciekawie i są kicaje które uwielbiamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię odwiedzać sanktuarium w Leśniowie, można tam przyjemnie spędzić czas, to bardzo fajne miejsce dla całych rodzin. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byliśmy tam w ostatnią niedzielę, człowiek jest w stanie naładować baterie. Bardzo przyjemne miejsce jest czas na odpoczynek i na mszę świętą. Serdecznie polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele razy przejeżdżałem czasem "na oślep" w okolicach Częstochowy, ale nigdy nie wpadłem na trop tego pięknego miejsca. Latem odwiedzę z rodziną.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to