Ruchoma szopka w Halembie

W naszej świątecznej wędrówce w poszukiwaniu wyjątkowych bożonarodzeniowych szopek ponownie zatrzymaliśmy się w Rudzie Śląskiej, tym razem w dzielnicy Halemba i kościele Matki Boskiej Różańcowej. Tu znajduje się bardzo chętnie odwiedzana przez mieszkańców Rudy Śląskiej i okolic ruchoma szopka.


Szopka może jest niewielka, ale zajmująca - na czas kilku kolęd jest w stanie utrzymać w jednym miejscu nawet ruchliwego kilkulatka :)


Dzieciątko, które znajduje się w szopce jest naturalnej wielkości figurką sprowadzoną z Ziemi Świętej.


W szopce wokół Świętej Rodziny poruszają się figury - królów i świętych, Dzieciątko spogląda na przybyłych gości, a w tle słychać znane i lubiane kolędy. 

Okazuje się, że budowa ruchomych szopek w tej parafii ma ponad 60-letnią tradycję! Już w latach czterdziestych ówczesny proboszcz ks. Józef Garus projektował i budował pierwsze ruchome szopki, co stało się jego pasją. Z pomocą wiernych tworzył ekspozycje, które następnie wędrowały do innych kościołów - do Ligockiej Kuźni, Piekar, Panewnik, a nawet do innych odległych krajów - Zambii, Nowej Gwinei i Stanów Zjednoczonych.


Szopkę w ruchu można oglądać zawsze od Świąt do 2 lutego. Pokazy odbywają się w soboty o godz. 15.00, 15.30, 16.00 i 16.30, a w niedziele o 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00. 


*  
Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Halembie
ul. 1 Maja 36
41-706 Ruda Śląska 6


tel.: 32 243 4350

e-mail: halemba.mbr@archidiecezja.katowice.pl

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to