Śladami Smoka Przyrodnika

Dziś chciałam pokazać Wam uroczy zakątek mojego miasta. Wcześniej to ciekawe miejsce pokazały mi moje dzieci, które jako pierwsze spacerowały tu ze swoimi grupami przedszkolnymi. I chociaż ich przedszkolna kariera już się zakończyła to my wciąż często wracamy do miejsca, które kiedyś z daleka wydawało mi się tylko kawałkiem zieleni poza miastem, ale z bliska urzekło swoją urodą i różnorodnością. Mowa o okolicach Fiołkowej Góry w Mikołowie.


Podwójna cisza i spokój, ogrom zieleni, a do tego śpiew ptaków, szelest przemykających pomiędzy liśćmi jaszczurek i zaskrońców, konkurs żabich skoków, zlot ślimaków winniczków, plebiscyt na najsympatyczniejszego robaczka, obowiązkowa wizyta w kamieniołomie, wapienniki i spacery tajemniczymi ścieżkami prowadzącymi nie-wiadomo-dokąd. Tak, naprawdę to wszystko zaliczyliśmy w tym miejscu.

Nazwaliśmy te ścieżki "Szlakiem Smoka" od nazwy warsztatów realizowanych tutaj przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.  


"Śladami Smoka Przyrodnika" to zajęcia terenowe dostępne dla grup szkolnych i przedszkolnych. Warto to wiedzieć jeśli macie pod opieką taką gru i szukacie ciekawego miejsca na szkolną lub przedszkolną wycieczkę. Warsztaty odbywają się na trasie pomiędzy wapiennikiem (czyli smoczym domem) a kamieniołomem. Wędrując razem z prowadzącym warsztaty edukatorem młodzi odkrywcy zdobywają wiedzę o przyrodzie i ekologii i rozwiązują zadania tropiąc tytułowego Smoka Przyrodnika.  

 

Podglądamy... Skarby Smoka Przyrodnika czekają już na młodych odkrywców tajemnic przyrody :)


 

Przy okazji warto podjechać kawałek dalej i odwiedzić bardzo lubiany przez dzieci plac zabaw w Centrum Edukacji Ekologicznej i Przyrodniczej (link) i wieżę widokową. W Centrum można zorganizować dzieciom ognisko i przy okazji koniecznie zapisać się na drugą część smoczych warsztatów (link), które tym razem odbywają się w nowej części Śląskiego Ogrodu Botanicznego (pisałam o nim tutaj i tutaj).


Więcej informacji o tym i innych warsztatach dla grup organizowanych przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie znajdziecie na stronie internetowej ŚOB.

A my w tym wpisie idziemy dalej... 

 

Powstałe na początku XX wieku na tym terenie piece wapiennicze (wapienniki) służyły kiedyś do wypalania wapna i skał wapiennych w celu uzyskania z nich wapna palonego. 

  


Wapienne bryły pozyskiwane z pobliskiego kamieniołomu wsadzane były do pieca za pomocą drewnianej konstrukcji, która z czasem zastąpiona została windą, a następnie wypalane w temperaturze 900-1000*C. Czas wypalania jednej porcji wahał się od 24 do 30 godzin. W efekcie otrzymywano wapno palone, które magazynowano w pobliżu pieców. Z części wytworzonego materiału, poprzez wrzucenie brył do dołów z wodą, otrzymywano wapno gaszone, wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie, do bielenia domów lub odkwaszania gleby.

  


Fiołkowa Góra (340,4 m n.p.m.) dominuje w krajobrazie północnej części Śląskiego Ogrodu Botanicznego. 

 


W znajdujących się w tej okolicy kamieniołomach wydobywano wapienie od XVI w. do lat 1975 do 1980. W trakcie eksploatacji wapieni zostały ukształtowane ściany kamieniołomów o wysokości do ok. 20 m. 


Kamieniołom można podziwiać z tarasu widokowego. Ale nie tylko, wśród wielu ścieżek można też odnaleźć taką, która prowadzi nas do jego wnętrza.  Znacie dziecko, które przepuści TAKĄ okazję?

 Tak, to naprawdę miał być "spokojny niedzielny spacer".Dla nas jest to miejsce idealne na spacer o każdej porze roku, idealne także dlatego, że tłoku na dróżkach nie ma, za to można tu naprawdę usłyszeć ciszę. Nie będę opisywała, która ścieżka gdzie prowadzi, bo nie ma nic przyjemniejszego niż zgubić się w tym miejscu - naprawdę Wam to polecam :)  
 


 Chcecie iść jeszcze dalej? Jeśli tak, to zdradzę Wam przebieg jednej z tras... Od widocznego na zdjęciu poniżej wapiennika znajdującego się obok nowego przedszkola została wytyczona ścieżka wzdłuż Fiołkowej Góry, która prowadzi do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego na Sośniej Górze. Ścieżka wychodzi z lasu na łąkę dokładnie naprzeciwko wejścia do Centrum Edukacji.


Parking dla samochodów znajdziemy przy Przedszkolu nr 10 (Mikołów, ul. 15 Grudnia 1B). Zaraz obok znajduje się Śląski Ogród Botaniczny, który także bardzo Wam polecamy. W tym roku Ogród dla odwiedzających otwarty jest od maja do listopada w soboty i niedziele w godz. 11:oo-17:00. 

Komentarze

  1. Pozdrawiam wędrowniczki, muszę z Wami się wybrać. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to