Wędrujemy... Bryjarka - Bereśnik - Szczawnica

Tym razem kilka słów o wędrówce na szczyty górujące nad Szczawnicą - czyli na Bryjarkę i Bereśnik. Górska pętla, którą mamy do pokonania, wiedzie od placu Dietla w Szczawnicy przez Bryjarkę i Bacówkę pod Bereśnikiem, następnie schodzi do Wodospadu Zaskalnik, a stamtąd z powrotem do Szczawnicy. 


Etap 1: Szczawnica - Bryjarka (ok. 1 km)

Z placu Dietla w Szczawnicy wędrujemy dalej ul. Języki, żółtym szlakiem, który od początku do końca pnie się do góry, początkowo idziemy drogą asfaltową pomiędzy domami, później już zacienioną leśną ścieżką.

Aby dotrzeć pod krzyż na Bryjarce trzeba odbić z żółtego szlaku, a później na niego wrócić, ale jest to na tyle blisko, że warto to zrobić. Kilkuminutowy spacer doprowadzi nas na szczyt, a stamtąd rozciąga się bardzo ładny widok na Szczawnicę, Pieniny, Małe Pieniny i Tatry. Bryjarka i Bereśnik należy już do pasma Beskidu Sądeckiego.


Drogowskaz pokazuje kierunek krótkiej drogi na szczyt (ok. 200 m). Powrót na szlak tą samą ścieżką.


Żelazny krzyż, który tutaj się znajduje, wykonała ta sama firma, która wykonała krzyż na Giewoncie. Jest to już trzeci krzyż wzniesiony w tym miejscu. Pierwszy postawiony został już w 1860 roku, w 1867 roku zastąpiono go krzyżem wykonanym z drzewa modrzewiowego, jednak ten złamał się w czasie burzy w 1902 roku.


Bryjarka (679 m) zwana jest "górą wód" i to właśnie jej Szczawnica zawdzięcza wiele w swojej bogatej historii. To ona daje źródła leczniczym wodom mineralnym, dzięki którym Szczawnica stała się znanym uzdrowiskiem.


Etap 2: Bryjarka - Bacówka pod Bereśnikiem (ok. 1,6 km)

Wracamy na żółty szlak i wędrujemy do Bacówki pod Bereśnikiem, ten odcinek to najprzyjemniejsza część całej trasy. Bacówka to urocze klimatyczne schronisko, gdzie w komplecie z apetyczną kuchnią są też kolejne piękne widoki. 
W tym miejscu obowiązkowym "daniem" jest szarlotka z bitą śmietaną, taka jak na zdjęciu. To apetyczne zdjęcie podarowała nam Beata (bardzo dziękuję :)

 

Etap 3: Bacówka pod Bereśnikiem - Wodospad Zaskalnik (ok. 1,5 km

Spod schroniska idziemy dalej szlakiem żółtym, który prowadzi na Dzwonkówkę, ale my po drodze wypatrujemy czarnego szlaku, który odbija w prawo do Zajazdu Czarda. W opisach tej trasy krąży legenda o jakimś czerwonym szlaku, który prowadzi do wodospadu, ale poza jedną biało-czarną tabliczna początku tej trasy trudno znaleźć typowe oznaczenia gdzieś dalej. Szlak czarny na pewno sprowadzi Was w dobre miejsce i jego trzeba się mocno trzymać.

Wodospad Zaskalnik znajduje się poniżej Zajazdu Czarda. Zejście z drogi do wodospadu jest krótkie, ale strome. Wodospad tworzy Sopotnicki Potok, którego wody spadają z pięciometrowego skalnego progu. Jest też opcja zdobycia wodospadu "na skróty": ze Szczawnicy można tu podjechać samochodem :)
Etap 4: Wodospad Zaskalnik - Szczawnica
  
To ostatni etap naszej wędrówki. Spacer asfaltem już trochę się dłuży, droga powrotna do Szczawnicy ma ok. 2-3 km zależy w którym miejscu chcemy zakończyć wyprawę.


Komentarze

  1. Piękna trasa. Wytyczono nowy czerwony szlak ze schroniska do Sewerynówki. Nazwa wodospadu Zaskalnik jest dosyć nowa. Wcześniej nazywano go od nazwy potoku "Sopotnicki wodospad" ;)
    Pozdrawiam :))))

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam te tereny tylko częściowo, ale jestem pod wielkim ich urokiem. Z Dzwonkówki do Zajazdu Czarda świetnie sie idzie, bardzo dobry spacer. Piekne tereny, można wypocząć gdyż nie ma tłumów, jest spokojnie.Relaks wyśmienity.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to