Zagroda Niezłe Ziółka w Mikołowie

Kiedy powstają nowe piękne miejsca to zawsze nas cieszy, ale jeśli do tego powstają w naszym mieście to już cieszy bardziej niż bardzo. Niedawno w ciepłych promieniach popołudniowego słońca mogliśmy cieszyć się kolorami i zapachem Zagrody Niezłe Ziółka, która w tym roku powstała w Mikołowie. Wróciliśmy stąd pełni wrażeń i z koszyczkami pełnymi nie tylko niezłych ziółek :)To miejsce polecamy szczególnie tym, którzy szukają miejsca na warsztaty dla grup dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym, jak i rodzicom chcącym zorganizować przyjęcie urodzinowe dla swoich dzieci. Jeśli lubicie i używanie świeżych ziół to także koniecznie zapamiętajcie ten adres.


Pytacie też o możliwość odwiedzenia zagrody indywidualnie, tak, można to zrobić wystarczy zebrać "grupę prywatną" wśród rodziny lub znajomych i telefonicznie umówić się na wizytę.

 

Co czeka odwiedzających Niezłe Ziółka? Nie będzie niespodzianki kiedy napiszę, że pierwsze co zobaczyliśmy to pokazowy ogródek ziołowy, który dał dzieciom radość poznawania i cieszenia się zapachem poszczególnych roślin, bo przecież każda pachnie inaczej, ale wszystkie pięknie. Mi z kolei dał motywację do odtworzenia takiego ziołowego zakątka już we własnym ogródku.  
Kawałek dalej swój kawałek ogródka mają pożyteczne owady, które mogą (oczywiście za... pracę :) zamieszkać w owadzim hotelu przygotowanym specjalnie dla nich. Po pracy mogą korzystać nawet z placu zabaw :) 
Dalej jest winnica i alejka drzewek i krzewów owocowych, z możliwością degustacji lub zbierania. W zagrodzie mieszkają zwierzęta - wesołe i skoczne kozy miniaturki, kury-bardzo-nioski i malutkie przepiórki. W specjalnym pomieszczeniu można zobaczyć co składa się na menu mieszkających w zagrodzie zwierząt - w tej spiżarni znajdują się żne rodzaje zbóż, siano i inne smakołyki. Zagrodowe kurki i kozy nie narzekają na brak apetytu, więc ucieszyły się z naszych odwiedzin i chętnie przyszły zobaczyć to dla nich mamy. 
 

Kolejne miejsca, do którego zaglądamy, to izba ludowa ze starymi sprzętami i szafą wypełnioną ubraniami, takimi jak nosili nasi dziadkowie, ale nie tylko, warto zatrzymać się na chwilę przy starych zdjęciach, aby zobaczyć i wspomnieć tych, którzy kiedyś tu żyli.Jest też wszystko to co w ogrodzie powinno się znaleźć - kompostownik (tu mówi się o wykorzystaniu kuchennych i ogrodowych odpadków) i zbiornik na deszczówkę (tu z kolei mówi się o wykorzystaniu wody). Jest też zbiornik na gnojówkę (jak wszystko to wszystko :)

Dużo radości niesie pobyt w terenowej pracowni warsztatowej, gdzie każde dziecko, jak prawdziwy ogrodnik, posadzi własną sadzonkę, którą później będzie mogło pielęgnować już we własnym ogródku. Spacer przez tunel foliowy pokazowy to kolejna okazja aby zobaczyć jak rośnie i dojrzewa to co ostatecznie ląduje na naszych talerzach i... może być świetną okazją aby Wasze dzieci polubiły jedzenie pomidorów, tego popołudnia nasi chłopcy byli w stanie skosztować chyba wszystkiego co pakowali do swoich koszyczków, warto było odbyć ten spacer :) Jest jeszcze narzędziownia "Dawniej i dziś" gdzie gromadzi się sprzęty używane kiedyś przez naszych dziadków i pradziadków, a także dla porównania te używane współcześnie.Altana sensoryczna to kolejne miejsce gdzie można zobaczyć i poczuć jak wyglądają i pachną zioła. Nasze dzieci wiele wyniosły z lekcji w zagrodzie, ja również czegoś się nauczyłam -  parzyć częściej świeże ziółka, koniecznie z bazylią, dziękuję :) 
*
W Niezłych Ziółkach możecie zorganizować dzieciom urodzinki w specjalnie wydzielonej strefie piknikowej gdzie zacumowała barka na piaskowych falach. Solenizant i jego goście na czas urodzinowej zabawy stają się prawdziwymi marynarzami zgłębiającymi tajniki żeglarstwa. Co to są szklanki, cuma, szekla? Jak działa kompas? Gdzie został ukryty skarb piratów? Kim są bosman, kapitan, oficerowie? Mało? To do tego jeszcze moc edukacyjnych zabaw i najzdrowsza na świecie zabawa pod chmurką :)*
Jeśli chcielibyście mieć w kuchni swój własny ziołowy ogródek lub szukacie oryginalnego pomysłu na pachnący upominek to w Niezłych Ziółkach możecie zaopatrzyć się w niespotykane nigdzie indziej ziołowe kompozycje. Takie jak ta na zdjęciu - piękna i (uwierzcie mi) pięknie pachnąca :)
Chcecie zobaczyć więcej? Relacja z pobytu w Zagrodzie na profilu To tylko Mikołów (link) - Panie Andrzeju dziękujemy za jak zawsze piękne zdjęcia :)
Zagroda i Ogrodnictwo Niezłe Ziółka w Mikołowie
ul. Langego 6
Mikołów (Mokre)

tel. 519 525 695 

strona internetowa: www.niezleziolka.pl
facebook:  
https://www.facebook.com/Zagroda-i-Ogrodnictwo

Komentarze

  1. Jakie kolorowe miejsce :) Pomysł genialny. Do Mikołowa już wybieramy się od jakiegoś czasu i teraz doszedł nam dodatkowy powód do odwiedzin :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo tym ludziom którzy stworzyli takie cudowne miejsce chciało się chcieć.Jak w bajce tak tam pięknie.Koniecznie ci którzy mogą tam dojechać,powinni tam być i wszystko obejrzeć.I to na Slaskiej ziemi.Takie enklawy zieleni są bardzo potrzebne.Czuje ,że niedługo będziemy mówic nie Czarny Sląsk a Zielony Sląsk .Włascicielom życzę wielu gości i serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Do naszej Zagrody zapraszamy o każdej porze roku :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to