Kolejkowo w Gliwicach

KOLEJKOWO W GLIWICACH otwarte jest od 22 września 2016 roku. Z wizytą w tym miejscu czekaliśmy na dzień wolny i odpowiednią pogodę czyli właściwie jej... brak. Na szczęście nie musieliśmy długo czekać ;) Szybko znalazł się taki idealny na ucieczkę spod deszczowych chmur i schronienie się w świecie miniaturowych torów i pociągów.

Na pierwszy rzut oka jest to atrakcja typowo dziecięca, ale dorośli także mają tu wiele radości. Wiem co mówię ;)


Kolejkowo to świat w miniaturze - pomniejszony dokładnie 25 razy. Jest to największa taka makieta w Polsce. I teraz warto spojrzeć na liczby, bo te robią wrażenie. Aktualnie (początek 2020 roku) na powierzchni 900m2 możemy podziwiać 460 m torowiska, 12 pociągów, 58 wagonów, 195 samochodów, 235 budynków i 3200 figurek ludzi i zwierząt. Do tego miniaturowe tunele, ulice i mosty po których poruszają się pociągi, tramwaj i samochody. Na makietach możecie znaleźć miniatury autentycznych budynków ze Śląska takich jak m.in. katowicki Nikiszowiec, gliwicki rynek (zimą oczywiście w zimowej odsłonie z jarmarkiem świątecznym, Mikołajem i choinką :) Jest też gliwicki dworzec kolejowy, Radiostacja Gliwice oraz (choć to już tylko fantazja twórców) ogromne miasteczko westernowe "Dzikie Gliwice". To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek - miniatura „Western River”, pływającego po Missisipi. Co czyni to miejsce jeszcze bardziej ciekawszym to zjawisko dnia i nocy. Tak, tu zmianie ulegają pory dnia - dzień w Kolejkowie trwa dziewięć minut po czym następuje czterominutowa noc, zmienia się tu nawet... pogoda! Jest i burza z deszczem, który spływa z ogromnej chmury i płynie ulicami. 

Nawet jeśli byliście tu raz i myślicie że już to miejsce możecie wykreślić z listy miejsc do odwiedzenia to my mówimy - warto tu co jakiś czas wracać, bo to jest miejsce które stale się zmienia i rozbudowuje. Niedługo makieta ma powiększyć się o zamek w Będzinie.

Ostatnia niespodzianka gliwickiego Kolejkowa, jeszcze ciepła i pachnąca, to ogromne MIASTECZKO Z PRAWDZIWEGO PIERNIKA. Do budowy tego miasteczka zużyto 1000 kilogramów surowego ciasta, 105 kg miodu i 32 kg przypraw. Każdy z 237 domków na makiecie jest inny, ręcznie malowany, są też elementy ruchome jak wiatrak oraz dwa cudne piernikowe pociągi. Do tego kościół, dworzec, zamek i pałac... Lukier którego użyto do ozdobienia elementów makiety powstał z 308 jaj, 150 cytryn i 36 kg cukru pudru. Jak zawsze w Kolejkowie jest i dzień, i noc. Nad miastem unosi się tak intensywny piernikowy zapach, że może Wam zakręcić się w głowie ;) Miasteczko z Piernika można oglądać aż do 29 lutego 2020.
  • Więcej o Miasteczku z Piernika tutaj.
 
Ile czasu można tu spędzić? Rzut oka na kolejne makiety to za mało, kryją one tyle szczegółów, że naprawdę warto pochylić się nad nimi dłużej, poszukiwanie kolejnych szczegółów naprawdę wciąga! Zwiedzanie Kolejkowa zajmuje nam zawsze średnio 2 godziny, oczywiście można jeszcze dłużej.

Za niezwykłą szczegółowość wszystkich makiet i bezgraniczną pomysłowość dla twórców Kolejkowa od nas - ogromne brawa! Czekamy z niecierpliwością na kolejne pomysły.
Pomiędzy makietami krążą osoby z obsługi wystawy, warto z nimi porozmawiać, bo one najlepiej wiedzą gdzie czego szukać i z nimi można zobaczyć jeszcze więcej :)

Po wejściu przechodzimy przez szatnię - są tu wieszaki gdzie można zostawić kurtki i inne ubrania (na wystawie jest ciepło). Na parterze dla mniejszych dzieci przygotowano kącik zabaw z jeździkami, drewnianymi torami i basenem z kulkami. Działa także kawiarenka, gdzie można kupić coś do picia, usiąść i odpocząć. Obiekt mimo, że znajduje się na dwóch piętrach jest przystosowany dla wózków - można korzystać z windy. Wychodząc z wystawy przechodzimy przez sklepik gdzie można kupić pamiątki związane z Kolejkowem i mniejsze czy większe zabawki (raczej typu odpustowego ;)

Ceny biletów: 19 zł normalny i 15 ulgowy (dla dzieci od 3 lat).  Biletów rodzinnych brak.

Informacji o nowościach na wystawie, jeśli takie się pojawią, można szukać tutaj. Wystawa czynna jest 365 dni w roku, również w niedziele i święta w godzinach 10:00 - 18:00. Przyjeżdżając tu samochodem korzystacie z dużego i bezpłatnego parkingu galerii handlowej.
Jeśli będziecie mieć za mało kolejkowych wrażeń to w Gliwicach polecamy restaurację Pyszne Kurcze Pyszne czyli PKP. Więcej o niej tutaj.
*
KOLEJKOWO

Centrum handlowe Europa Centralna
Gliwice | ul. Pszczyńska 315

www.facebook.com/kolejkowogliwice
gliwice.kolejkowo.pl

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to