Wędrujemy... Palenica - Leśnica - Szczawnica

Dziś kolejny wpis z Pienin czyli idealnego miejsca na rodzinne wakacje. Jeśli jeszcze tu nie byliście to chcemy Was przekonać, że warto pomyśleć o odwiedzeniu tej części Polski w czasie kolejnego urlopu. Żeby nie tracić czasu już teraz zabieramy Was na kolejną górską wędrówkę, tak jak poprzednio | czyli tutaj: Wędrujemy... Grzbietem Małych Pienin | rozpoczęliśmy ją wjazdem kolejką na Palenicę. Ale tym razem z Palenicy zeszliśmy przez słowacką Leśnicę z powrotem do Szczawnicy.


Trasa ta ma ok. 8,5 km i jest mało wymagająca. Najpierw z Palenicy schodzimy łagodnie w dół, dalej wędrujemy przełomem Leśnickiego Potoku przez uroczy skalny wąwóz, na koniec czeka nas spacer Drogą Pienińską czyli trasą biegnącą malowniczym przełomem Dunajca, a ostatnia prosta to spacer promenadą wzdłuż potoku Grajcarek.


*
MAPA TRASY
 

 
Kilka minut jazdy kolejką i jesteśmy na szczycie Palenicy. Kolej linowa Palenica czynna przez cały rok, za wyjątkiem dni kiedy przechodzi przegląd coroczny techniczny. Koszt przejazdu w górę: 42 zł za dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci (dane z 2016 roku). Jeśli chcecie sprawdzić aktualny cennik i godziny otwarcia zajrzyjcie proszę tutaj: www.pkl.pl/palenica.


Idąc z górnej stacji kolejki dalej w stronę Szafranówki przechodzimy przez "plac zabaw" - są tu m.in. trampoliny, dmuchańce, ścianka wspinaczkowa, a także zjeżdżalnia grawitacyjna, jednak poza widoczną na zdjęciu zjeżdżalnią reszta atrakcji jest oczywiście płatna.


Etap pierwszy wędrówki: z Palenicy wchodzimy na Szafranówkę - stąd prowadzi żółty szlak do Leśnicy.

Widok z Szafranówki

Pierwsza część trasy, bezpośrednio z Szafranówki, to jedyny "odcinek specjalny" na tej trasie, szlak niespodziewanie prowadzi bardzo stromo w dół po skałach, kamieniach i korzeniach.


Jeśli nie zależy Wam na takich atrakcjach po drodze to można wejść na szlak żółty skrótem - idąc z Palenicy nie wchodzimy na Szafranówkę, ale kierujemy się na prawo trzymając się wydeptanej ścieżki (nie sposób zabłądzić). Dalej już bez specjalnych trudności szlak schodzi łagodnie w dół aż do słowackiej Leśnicy.


Po wejściu do wsi skręcamy w prawo w stronę Chaty Pieniny i ujścia Leśnickiego Potoku. Chata Pieniny to słowackie schronisko położone na wys. 485 m. Od Palenicy do tego miejsca pokonaliśmy nieco ponad 3,5 km. Z tego miejsca do centrum Szczawnicy mamy jeszcze ok. 4 km (do promenady 3 km).


Sama Leśnica jest pięknie położona - w dolinie Leśnickiego Potoku. My wędrujemy przełomem Leśnickiego Potoku dochodząc do miejsca, w którym wpływa on do Dunajca. Dolina w tym miejscu jest wyjątkowo wąska i tworzy piękny, głęboki wąwóz o długości ok. 500 m.


W kolejnym etapie naszej wędrówki wchodzimy już na Drogę Pienińską czyli bardzo malowniczą trasę prowadzącą przełomem Dunajca. W sezonie mamy tutaj spory ruch - mijamy pieszych, rowerzystów, bryczki, samochody wiozące kajaki i tratwy, które spłynęły Dunajcem.


Po drodze mijamy pawilon Pienińskiego Parku Narodowego z ciekawą wystawą przyrodniczą dotyczącą nie tylko pienińskiej fauny i flory. Warto do niego zajrzeć (wstęp na wystawę jest bezpłatny). Można kupić mapy i pamiątki. W budynku tym (na zewnątrz) znajdziecie także toalety.

W pawilonie makieta, dzięki której możemy zaplanować wejście na Trzy Korony :)

Na tej trasie możliwy jest jeszcze jeden przystanek, po krótkim ale ostrym podejściu w górę stajemy przed schroniskiem Orlica. Dla tych, którzy chcieliby bardziej zregenerować swoje siły link do schroniskowego menu | tutaj. Przy okazji jest to także ciekawy punkt widokowy.


I ostatni etap - do centrum Szczawnicy prowadzi długa i słoneczna Promenada wzdłuż potoku Grajcarek. Wycieczkę kończymy w miejscu, w którym ją rozpoczęliśmy.

*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

  1. Przypomnieliście nam nasze zeszłoroczne wakacje :) Pieniny uwielbiam, po prostu. Widok z Szafranówki - lubię takie. Przełom Dunajca jest cudny pod każdym względem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kocham Pieniny. Dopiero zaczęłam przeglądać blog a tu ...już moje ulubione miejsca. Gratuluję pomysłu na ten blog. :) czytam dalej...

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za wskazówki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to