Park Ogrodzieniec

Park Ogrodzieniec położony jest w cieniu ruin Zamku Ogrodzieniec. Wśród atrakcji które oferuje odwiedzającym jest park doświadczeń fizycznych, park rozrywki, tor saneczkowy, park miniatur oraz dom legend i strachów.


Park znajduje się w Podzamczu niedaleko Ogrodzieńca. Trafić do niego łatwo, wystarczy kierować się na widoczne z drogi ruiny Zamku Ogrodzieniec. Odwiedziliśmy to miejsce w środku tygodnia w czasie wakacji - nie było problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego na jednym z prywatnych parkingów, które można znaleźć blisko ul. Zamkowej prowadzącej do parku i na zamek. Właściwie ulica ta mogłaby się równie dobrze nazywać al. Straganów z Pamiątkami. I jak zawsze ostrzegam - innej drogi nie ma ani w tę stronę, ani z powrotem ;) Parkingi są płatne - koszt to 5 zł za cały dzień.Bilet rodzinny zakupiony w głównej kasie, która znajduje się przy wejściu do parku doświadczeń kosztuje 99 zł i to nie jest standardowe 2+2, bo na ten bilet można wprowadzić aż piątkę dzieci. W kasie dostaje się pieczątkę, która umożliwia wejście i wyjście do/z parku przez cały dzień. Pieczątkę dostaje się także w kasie parku miniatur, który znajduje się nieco bliżej zamku, więc nie ma problemu jeśli chcecie wyjść przykładowo na posiłek i ponownie wrócić do któregokolwiek z tych miejsc. Oczywiście nie trzeba kupować biletu obejmującego wszystkie atrakcje, można także zdecydować się tylko na jedną czy dwie. Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj. Aktualnie tańsze wejściówki do Parku Ogrodzieniec można kupić na portalu Groupon (link).


PARK DOŚWIADCZEŃ FIZYCZNYCH

Park doświadczeń to zawsze skuteczna i zajmująca nie tylko dzieci nauka przez zabawę. Dorośli także chętnie przypomną sobie lub utrwalą zdobytą kiedyś wiedzę. Dzieci kochają eksperymenty co widać i słychać przy każdym zaliczonym i zbadanym stanowisku, których jest tutaj 35.   

 

 
TOR SANECZKOWY

Tak, saneczki, tych także nigdy dość. Ile by nie było przejazdów to i tak będzie niedosyt. Samodzielnie mogą tu jeździć dzieci od 8 lat, młodsze tylko z opiekunem i tak zjazd dziecka do lat 4, któremu towarzyszy opiekun liczony jest jako 1 zjazd, a zjazd dziecka od 4 do 8 lat z opiekunem liczony jest jako 2 zjazdy.Tor saneczkowy jest dodatkowo płatny: 5 zł za przejazd lub 40 zł za 10 przejazdów. Bilety kupuje się w kasie głównej.Kolejna część zwana PARKIEM ROZRYWKI przeznaczona jest dla dzieci - jest tu plac zabaw, dmuchaniec (oczywiście... zamek :) i spokojna karuzela, która co pół godziny wzywa dzieci dzwonkiem czyli zestaw czasowypełniaczy pozwalający opiekunom odpocząć na ławce z boku albo posilić się w małej gastronomii zlokalizowanej tuż obok tej rozrywkowej części parkuPARK MINIATUR 

Spacerując po parku miniatur odbywamy wędrówkę Szlakiem Orlich Gniazd odwzorowanych w skali 1:25. Jurajskie zamki i warownie przedstawione zostały w czasach swojej świetności. Wiadomo jak część z nich obecnie wygląda, tym bardziej warto zobaczyć jak wyglądały kiedyś, w tych lepszych dla siebie czasach. 
Plac zabaw umożliwiający zjeżdżanie synchroniczne - to lubię! ;)


Jak zawsze w takich miejscach uwagę przyciągają maleńkie szczegóły. Nam najbardziej zapadł w pamięć prehistoryczny "smok" ze Smoczej Jamy, który trochę przypomina ankylozaura ;)


Dwa lata wcześniej smok był bardziej smoczy, podejrzewam, że może w międzyczasie poskromił go jakiś współczesny ody szewczyk? ;)Nie wiem czy straszy w Zamku Ogrodzieniec, ale za to na pewno straszy pod zamkiem - w DOMU LEGEND I STRACHÓW, ostatniej już atrakcji Parku Ogrodzieniec. Dom zwiedza się w małych grupach. Podążając za głosem i światłem przez kolejne mroczne pomieszczenia poznajemy kolejne postacie z baśni i legend Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W środku bardzo ciemno i miejscami strasznie - jeśli macie mniejsze lub bardziej wrażliwe dzieci warto się zastanowić czy chcecie zabrać je do środka. W połowie wędrówki można skorzystać w wyjścia ewakuacyjnego i wrócić do świata żywych
 
Jeśli miałabym teraz objąć wzrokiem cały park i podzielić się wrażeniami z pobytu w tym miejscu to nasze wspomnienia bardzo dobre, do domu wracaliśmy później niż zakładałam, a chłopcy byli szczerze zadowoleni i ponadprzeciętnie zmęczeni. I oczywiście jak na środek tygodnia przystało - mimo okresu wakacji tłumów nie było.

Jeśli do wycieczki dodamy dodatkowe atrakcje, których nie brakuje w bardzo bliskiej okolicy Parku Ogrodzieniec to może być już nie tylko OK, ale nawet i dwa razy OK ;)

*
Park Ogrodzieniec 
ul. Zamkowa 33, 42-440 Podzamcze (Gmina Ogrodzieniec)
Dojazd GOOGLE MAPA

Strona internetowa: www.park-ogrodzieniec.pl
 

*
ATRAKCJE W OKOLICY

Park linowy AdrenaLina

Jeśli gdziekolwiek na naszej drodze znajdzie się park linowy to dla nas zawsze jest to (i pewnie jeszcze długo będzie) punkt wycieczki nie-do-pominięcia. Odkąd chłopcy wyrośli już z tych siatkowych tras dla najmłodszych mają niesamowitą frajdę kiedy pokonują trasy dla tych nieco większych. Radzą sobie świetnie.


AdrenaLina Park położony jest zaraz obok Parku Ogrodzieniec, więc nie sposób go nie zauważyć. Powstał wśród drzew, więc jeśli dzień jest upalny znajdziecie tu chłód i sporo cienia. 


Do wyboru są dwie trasy. Pierwsza, zielona, przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią sięgnąć ręka na wysokość co najmniej 150 cm - jest to sprawdzane przed wejściem na trasę. Na tej trasie o długości 100 m jest 10 przeszkód, co młodszym do zmęczenia się w zupełności wystarczy. Dla starszych i większych (powyżej 140 cm wzrostu) przewidziano już nieco większą porcję wysiłku i 33 przeszkody na długiej czterystumetrowej trasie oznaczonej kolorem czerwonym. 


Od nas duży plus za miłą obsługę, szybką pomoc na trasie w trudnej sytuacji i bardzo dobre przeszkolenie dzieci jeszcze przed wejściem na górę

Ceny: trasa zielona - 20 zł | trasa czerwona - 30 zł | obie trasy - 40 zł

W okresie wakacyjnym od godz. 10:00 do 13:00 obowiązują happy hours czyli możecie liczyć na tańsze wejściówki. Park linowy ma swój parking na polance po sąsiedzku - dojazd do niego ul. Dąbrowskiego.


Godziny otwarcia: 
od kwietnia do 15 czerwca - w soboty & niedziele od 10:00 do 18:00
od 16 czerwca do końca sierpnia - codziennie od 10:00 do 19:00
od 1 września do końca października - w soboty i niedziele od 10:00 do 17:00

Strona internetowa: www.adrenalinapark.pl
 

*
 Ruiny Zamku Ogrodzieniec

Są to największe najlepiej zachowane ruiny zamku w Polsce. Tym razem możecie zwiedzić prawdziwy zamek, już nie w miniaturze, a w skali 1:1. Czeka tu na Was naprawdę duża przestrzeń - całość zajmuje ponad 3 ha powierzchni, do tego sporo chodzenia na różnych poziomach zamku, a z tych wyższych poziomów bardzo ładne jurajskie widoki


W tym roku ruiny Zamku Ogrodzieniec można zwiedzać od kwietnia do października, o ile pozwala na to pogoda - w przypadku śniegu czy oblodzenia zamek jest nieczynny (jeśli nie macie pewności czy zamek będzie otwarty warto zadzwonić do kasy - tel. 32 67 32 285).

  

Zwiedzanie zamku to jednak kolejny dodatkowy koszt, za bilet normalny zapłacicie 12 zł, a 8 zł za bilet ulgowy. Bilety ulgowe przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale także m.in. dla wszystkich członków większej rodziny jeśli jest to np. rodzina 2+3 (obejmująca dwoje dorosłych oraz co najmniej troje dzieci w wieku 6-18 lat). Dzieci do lat 6 mają wstęp wolny. 

W dawnych zamkowych spichlerzach działa Karczma Rycerska (tutaj link do menu). Karczma jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00.

Godziny otwarcia:
kwiecień: 9:00 - 18:00 | maj - sierpień: 9:00 - 20:00

wrzesień: 9:00 - 19:00 | październik: 9:00 - 18:00

Strona internetowa: www.zamek-ogrodzieniec.pl 


*
Gród na górze Birów 

Gród położony jest już nieco dalej - dokładnie 1,5 km od Zamku Ogrodzieniec na malowniczym wzgórzu - i przyznaję się... znowu tam nie dotarliśmy, choć to nie był nasz pierwszy raz w tej okolicy. A szkoda, bo podobno warto odwiedzić to zrekonstruowane kamienno-drewniane grodzisko. Liczę na to, że następnym razem się uda. A może ktoś z Was już tam był i opowie nam jak było? 


 Godziny otwarcia:
kwiecień 10.00 - 17.00 | maj i czer­wiec 10.00 - 18.00
lip­iec i sier­pień 10.00 - 18.00 | wrze­sień 10.00 - 18.00
październik 10.00 - 16.00
Cennik: 
Birów: 5 zł bilet normalny & 4 zł bilet ulgowy
Zamek Ogrodzieniec + Birów: 16 zł bilet normalny & 11 zł bilet ulgowy 

Strona internetowa: www.zamek-ogrodzieniec.pl

*
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej 

Do Birowa nie dotarliśmy... za to na pociechę znaleźliśmy niewielkie ale urocze Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej. Warto tu podejść lub zatrzymać się po drodze tym bardziej, że to bardzo blisko - sanktuarium położone jest przy głównej drodze, a z parkingu to naprawdę kilkuminutowy spacer.
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej
ul. Wojska Polskiego 47a, Podzamcze

Msze św. tylko w czasie letnim w soboty i niedziele o godz. 17:00,
w miesiącu maju codziennie o godz. 17:00.


*
I na koniec jeszcze jedna przydatna informacja!

Jako turyści indywidualni nie zawsze mamy możliwość zwiedzania pewnych obiektów z przewodnikiem. Ale niektóre miejsca można już zwiedzać ze specjalnie przygotowanym audioprzewodnikiem. Polecam Wam stronę jura.slaskie.travel (link) gdzie na liście dostępnych audiowycieczek znajduje się SPACER PO ZAMKU OGRODZIENIEC & WYCIECZKA PO GRODZIE NA GÓRZE BIRÓW. Obie wycieczki opracowano także w wersji dla dzieci, a jak to brzmi można odsłuchać tutaj

Audioprzewodniki można wypożyczyć na miejscu - w Punkcie Informacji Turystycznej znajdującym się w Ogrodzieńcu.

Punkt Informacji Turystycznej
ul. Kościuszki 11, Ogrodzieniec
tel. 32 673 29 14 
e-mail: ogrodzieniec2@silesia.travel  

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 10:30 - 17:30 | sobota 09:00 - 13:00 | niedziela: nieczynne

Komentarze

 1. Nie wiedziałam, że tyle atrakcji jest przy zamku w Ogrodzieńcu, dawno tam nie byłam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super My się właśnie wybieramy i jakże miło, że już u Was mogłam podczytać co nieco co warto, a gdzie dla nas niekoniecznie będzie fajnie.
  Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjne miejsce, byliśmy https://www.atrakcyjne-wakacje-z-dzieckiem.pl/2019/07/park-ogrodzieniec-rodzinne-miejsce.html?m=1

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to