Ogród Doświadczeń w Krakowie

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie to wyjątkowa przestrzeń do eksperymentów. Ogród zajmuje 6 ha i podzielony jest na kilka stref takich jak MECHANIKA, AKUSTYKA, OPTYKA, MAGNETYZM & HYDROSTATYKA, razem znajduje się tu około 60 urządzeń, które demonstrują zjawiska fizyki. Dodatkowo spora dawka zieleni i kwiatów w LEM-BIRYNCIE i ZAPACHOWIE oraz skalny las czyli GEO-GRÓDEK. Jest to miejsce dla każdego, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy w zakresie fizyki ;)

 


Czas który musicie poświęcić żeby wszystkiego"doświadczyć" to minimum 2 godziny. Spacer ścieżkami Ogrodu nam zajął całe 3 godziny, a i tak nie bez żalu opuszczaliśmy to miejsce.


W Ogrodzie czeka Was zwiedzanie podczas którego jak najbardziej  T R Z E B A  wszystkiego dotykać, spacer każdemu dostarczy solidnej porcji wiedzy. Jest to idealne miejsce na eksperymentowanie z dziećmi, tym bardziej, że urządzenia wydają się trwałe i odporne na ponadprzeciętny zapał szczególnie tych młodych naukowców :)


Ogród jest czynny od drugiej połowy kwietnia do końca października. Ponieważ wszystkie urządzenia znajdują się pod chmurką (czasem także taką deszczową), to na odwiedziny tego miejsca warto wybrać pewniejszy pogodowo dzień.


OGRÓD DOŚWIADCZEŃ to ogromny obszar do eksperymentowania. W wielkim skrócie mamy tu wyścigi, zderzanie, ściskanie, skakanie, rozrywanie, huśtanie, przesuwanie i balansowanie w części zwanej mechanika, nietypowe instrumenty muzyczne w części akustycznej, eksperymenty ze światłem w dziale optyka, tańczące ciecze w dziale hydrostatyka i przyciąganie na zmianę z odpychaniem w dziale magnetyzm.Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis prezentowanego zjawiska (w języku polskim i angielskim). Wszystkie urządzenia opisane są szczegółowo także na stronie internetowej (link).


LEM-BIRYNT to tradycyjny labirynt wzbogacony cytatami z twórczości Stanisława Lema, szukając drogi warto się przy nich zatrzymać.


ZAPACHOWO kolorami i zapachem wabi nie tylko nas odwiedzających, spacerując tu spotkaliśmy wielu skrzydlatych gości.

GEO-GRÓDEK to skalny las z 17 skałami, ich cechą wspólną jest obecność w architekturze Krakowa.  


 
Jedyne wejście do Ogrodu Doświadczeń znajduje się od strony Alei Pokoju. Jeśli planujecie dojechać tu samochodem to najlepiej zostawić go na parkingu Centrum Handlowego M1 (Al. Pokoju 67) i przejść pieszo przez ulicę do Parku Lotników Polskich gdzie mieści się Ogród Doświadczeń - jest to naprawdę blisko. Lepiej nie zostawiać samochodu bezpośrednio przed Ogrodem, parkowanie w tym miejscu może skończyć się mandatem.


Na stronie internetowej Ogrodu znajdziecie godziny otwarcia (tutaj). Ceny biletów nie są wysokie: bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 7 zł, a rodzinny (2+2) 29 zł, dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.  Dodatkowo płatnezorbing, żyroskop i trampolina bungee (w kasie dostaje się żetony). Posiadacze karty Funpass otrzymują po 1 żetonie dla osoby (maksymalnie 4). Mogą je wykorzystać na wybraną atrakcję dodatkową. I jeszcze jedna uwaga - po Ogrodzie nie można poruszać się na rowerze, hulajnodze albo rolkach. 


Na terenie Ogrodu działa gastronomia gdzie można poeksperymentować z naleśnikami, goframi lub zapiekankami.W Krakowie znajdują się kolejne miejsca, które już możemy Wam polecić. Pierwsze - Muzeum Lotnictwa Polskiego (link) - można dojść do niego spacerem przez Park Lotników Polskich (ok. 2 km) albo przejechać samochodem na parking pod Muzeum (ok. 3 km od Centrum Handlowego M1).

Drugie wyjątkowe miejsce, które polecamy to Wioski Świata, o których pisaliśmy tutaj.

*
Teraz już się w Wami żegnamy, a pisaliśmy dla Was w samo południe z Ogrodu Doświadczeń w Krakowie ;)*

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
Al. Pokoju 68
31-580 Kraków

tel. 12 346 12 85
e-mail: biuro@ogroddoswiadczen.pl 

strona internetowa: www.ogroddoswiadczen.pl
facebookwww.facebook.com/od.lema
Dojazd: GOOGLE MAPA

Komentarze

  1. Byliśmy i również polecamy :) Idealna wycieczka dla ciekawych dzieciaków.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to