Muzeum Toruńskiego Piernika

Toruń to dla nas najpiękniejsze miasto w Polsce. Dlaczego? Kiedyś tu mieszkaliśmy, więc poznaliśmy go z każdej strony i jeśli tylko jest okazja to zawsze z radością do niego wracamy i pokazujemy dzieciom jego piękne zakamarki. To piękne i zabytkowe miasto, kojarzone jest oczywiście z piernikami, które są symbolem miasta już od ponad 600 lat! Oczywiście w mieście, które ma tak bogate piernikowe tradycje, znalazło się miejsce gdzie można poznać wielowiekową niezwykle ciekawą historię tych wyjątkowych wypieków.Muzeum Toruńskiego Piernika to jedno z dwóch muzeów w Toruniu, które wprowadzą Was w słodki i pachnący świat toruńskich pierników. To które chcemy Wam dziś pokazać mieści przy ul. Strumykowej 4 i jest stosunkowo nowym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Drugim muzeum jest Żywe Muzeum Piernika (prywatna inicjatywa przy ul. Rabiańskiej 9). Ponieważ o jednym i drugim mówi się "muzeum piernika", więc oba bywają mylone, zdarza się, że mając rezerwację w jednym miejscu turyści trafiają do drugiego. Warto upewnić się które chcecie odwiedzić i zapisać dobry adres. A które warto odwiedzić? Nie wiem czy ten wpis Wam pomoże w decyzji, bo my mówimy... oba :) Ale wszystko da się pogodzić. Muzeum Toruńskiego Piernika warto odwiedzić i zwiedzić, a na piernikowe warsztaty można umówić się do Żywego Muzeum Piernika.Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w budynku byłej XIX-wiecznej fabryki pierników Gustawa Weesego. To dzięki niemu pierniki z Torunia się wyrobami znanymi na całym świecie. Muzeum na 1200 m2 prezentuje wielowiekową historię piernika w atrakcyjny i interaktywny sposób, tak że każdy niezależnie od wieku znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.


Nasza wizytę w tym miejscu zaczęliśmy od warsztatów pieczenia pierników, na które trzeba się wcześniej umówić. Warsztaty odbywają się o pełnych godzinach od 10:00 do 17:00 w miesiącach maj - wrzesień i od 10:00 do 15:00 w miesiącach październik - kwiecień. Aby wziąć udział w warsztatach konieczna jest rezerwacja - można jej dokonywać w godz. od 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku pod nr tel. 56 656 70 79 albo 56 656 70 87 oraz drogą mailową: dhtp@muzeum.torun.pl oraz kasapiernik@muzeum.torun.pl. Z warsztatów wychodzi się oczywiście z własnoręcznie zrobionym piernikiem, nie jest on jadalny, ale jako pamiątka - uroczy i trwały. 


Nasza grupa była dość liczna, ale każdy miał dość miejsca, ciasta i przyrządów potrzebnych do tego aby jak niektórzy mówili... "pierniczyć" ;) Na warsztatach wszystko było jasno i spokojnie tłumaczone, więc pierniki musiały się udać.

Po warsztatach grupą udaliśmy się na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Na pewno opowieści przewodnika pozwoliły nam dowiedzieć się więcej niż gdybyśmy wędrowali po kolejnych piętrach sami. Po pożegnaniu towarzyszącej nam pani przewodnik mogliśmy  zostać w muzeum tak długo jak tylko chcieliśmy i wrócić w te miejsca, które szczególnie nam się spodobały. 


Zwiedzanie pozwoliło nam zobaczyć wyjątkowe wiekowe eksponaty związane z piernikarstwem, na każdym z trzech poziomów znaleźliśmy różne niespodzianki, a wśród eksponatów wiele ciekawych i zaskakujących detali. Wszystko podzielone na tematyczne wystawy: „Piernikowe korzenie - od formy do pieca”, „Zmysłowy świat piernika” oraz „Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie”. Wśród eksponatów są zabytkowe formy piernikarskie, ze słynną toruńską "Katarzynką" czy przemysłowy piec do wypieku pierników - historię jego życia i pracy pokazuje bardzo ciekawy film. W muzeum spotkamy także wirtualne postacie, np. wirtualną kramarkę, która opowiada o handlu piernikami w średniowieczu. A to nie jedyny przykład tego jak historię łączy się tutaj z nowoczesnością. Dzieci (nie tylko nasze :) trudno było oderwać od grzebania w wirtualnej szafie gdzie ze śmiechem i piskami przebierali się w stroje z epoki Gustawa Wesse. W muzeum możemy zajrzeć do sklepów z różnych epok, mieszkania z lat sześćdziesiątych, a nawet dostawczego Żuka, którym w czasach PRL rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Jest także interaktywna książka zawierająca przepisy, które każdy może pobrać. A do tego historia przedstawiona w muzeum naprawdę pachnie piernikowymi przyprawami


Z udogodnień które znajdziecie w budynku przydatna jest winda, którą można poruszać się pomiędzy piętrami oraz łatwy dostęp do toalet. Jedyna uwaga: Panie które pilnowały ekspozycji były bardzo wrażliwe nawet na normalnie zwiedzające i zachowujące się dzieci. Na pewno wiecie co mam na myśli...


Przy Muzeum znajduje się sklep firmowy Fabryki Cukierniczej "Kopernik". Kolejne miejsce obok którego trudno przejść obojętnie. Pyszne i świeże pierniki można tu kupić nie tylko od święta i na święta.


Informacji o drugim polecanym przez nas Żywym Muzeum Piernika szukajcie tutaj, a niedługo także i na naszym blogu.

Ceny biletów:
 
Zwiedzanie ekspozycji i warsztaty wypieku piernika - normalny: 12 zł, ulgowy: 8 zł
Warsztaty wypieku piernika (bez zwiedzania ekspozycji) - normalny: 7 zł, ulgowy: 5 zł
Zwiedzanie ekspozycji - normalny: 9 zł, ulgowy: 6 zł*

Muzeum Toruńskiego Piernika
ul. Strumykowa 4, Toruń

strona internetowa:  
www.muzeum.torun.pl
facebook: 
www.facebook.com/MuzeumTorunskiegoPiernika

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to