"Odbicie" w Muzeum Śląskim

Do 17 września 2017 roku w Galerii jednego dzieła w Muzeum Śląskim można podziwiać wystawę Reflection/Odbicie. Jej autorem jest pochodzący z Izraela rzeźbiarz Dani Karavan, który znany jest w świecie sztuki jako autor monumentalnych instalacji rzeźbiarskich.Instalacja Reflection/Odbicie przygotowana została specjalnie z myślą o okazałej przestrzeni Galerii jednego dzieła w Muzeum Śląskim, która znajduje się 14 metrów pod ziemią. Sama Galeria jest sześcianem o wysokości 13 metrów.
Inspiracją do powstania tego dzieła były fragmenty "Hamleta" Williama Szekspira:

Zastosuj akcję do słów, a słowa do akcji, mając przede
wszystkim to na względzie, abyś nie przekroczył granic
natury; wszystko bowiem, co przesadzone, przeciwne jest
intencjom teatru, którego przeznaczeniem, jak dawniej
tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze,
pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej
obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno.
 

Wystawę nie tylko ogląda się z dystansu, kiedy na lustrzane ściany patrzy się z daleka. Ta jest wyjątkowa - zwiedzamy ją wchodząc do środka! Sztuka tworzy się na naszych oczach i my sami obserwując własne odbicia jesteśmy nieodłączną jej częścią. I możemy pomarzyć aby po białej drabinie wspiąć się do nieskończoności...


Nie byliśmy zaskoczeni, że szczególnymi koneserami tej wystawy są dzieci, które świetnie odnajdują się pomiędzy lustrzanymi płytami. Gwarantuję Wam, że będą zachwycone kiedy wypuścicie je prosto w objęcia sztuki :)
Jedna uwaga! Aby wejść na delikatną lustrzaną powierzchnię trzeba zdjąć buty.


Jeśli chcecie zrobić naprawdę ciekawe zdjęcia to jest to miejsce dla Was, a niech dodatkową zachętą będzie bezpłatny wstęp do tej części muzeum. My na sesję wybraliśmy się tu z naszym Ciastkiem, który nawet zrobił nam rodzinne zdjęcie ;)

Wystawę można oglądać do 17 września tego roku w godzinach od 10:00 do 20:00 codziennie za wyjątkiem poniedziałków. Wejście do Galerii jednego dzieła znajduje się naprzeciwko głównego wejścia do Muzeum Śląskiego. A jeśli chcecie przy okazji zwiedzić Muzeum Śląskie to warto zapamiętać że we wtorki wstęp dla wszystkich jest bezpłatny. Muzeum Śląskie w swojej ofercie ma także specjalne wydarzenia dla dzieci w każdym wieku, informacji szukajcie tutaj.

*


Muzeum Śląskie
ul. Dobrowolskiego 1, Katowice

strona internetowa: www.muzeumslaskie.pl
facebook: www.facebook.com/muzeumslaskie

Komentarze

 1. Tyle podróżuję, a jeszcze nie dotarłam do Muzeum Śląskiego, ale ta wystawa mnie zaciekawiła, będzie fajna zabawa ze zdjęciami.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie musisz pojechać :-) I do Muzeum - bardzo warto :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na wystawę trafiłem kilka miesięcy temu i przyznaję, jest zjawiskowa. Nie wiem, co było ciekawsze: sama instalacja, czy obserwowanie reakcji ludzi. A płynie z niego jeden wniosek - wszyscy jesteśmy dużymi dziećmi.
  Zgodzisz się?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz nadrabiamy to czego nie mieliśmy w dzieciństwie ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to