Palmiarnia w Łodzi

W zeszłym roku zapoczątkowaliśmy pewną tradycję żeby w czasie ferii zimowych odwiedzać nie tylko góry, ale i miasta. W zeszłym roku była to Warszawa, a w tym roku padło na Łódź gdzie spędziliśmy dwa dni. Na początek coś co zawsze cieszy oko w środku zimy - Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi - bardzo ładna, bardzo ciepła i bardzo zielona. Mniejsza niż nasza gliwicka, ale bardzo przytulna. Tęsknicie za zielenią? Jeśli tak to mamy na to radę, to znaczy wpis :) 
Palmiarnia czyli zielony ogród w środku miasta, to miejsce które szczególnie przyjemnie odwiedza się zimą. Można kochać zimę, mróz i śnieg, ale tak ciepła i zielona odmiana zawsze się przyda. I w Łodzi jest miejsce gdzie możemy mieć lato w środku zimy. Palmiarnia stoi w pięknym otoczeniu dużego i zadbanego Parku Źródliska - wpisanego do rejestru zabytków najstarszego parku w Łodzi.  


Przed Palmiarnią w rzeźbionym gniazdku mieszka Wróbelek Ćwirek. Ta niewielka rzeźba jest częścią szlaku Łódź Bajkowa. Projekt ten powstał aby przypominać o bogatym dorobku łódzkiej animacji - w różnych częściach Łodzi stoją rzeźby postaci powstałych w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for.


Po zakończonym w 2003 roku bardzo poważnym remoncie łódzka Palmiarnia zyskała kilka ciekawych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych co czyni ją jedną z najnowocześniejszych palmiarni w Europie. Działa tu m.in. nowoczesne ogrzewanie - w pawilonach na pżno szukać grzejników czy innych źródeł ciepła - instalacja grzewcza znajduje się w szklanych ścianach. Jest tu także system automatycznego sterowania klimatem, który w zależności od potrzeb rosnących tu gatunków potrafi sam wietrzyć otwierając i zamykając okna, zaciemnić pawilon lub aby podnieść wilgotność także go zamglić.

  
Palmiarnia składa się z trzech części - mamy tu pawilon śródziemnomorski, pawilon tropikalny i pustynny z kolekcją kaktusów i innych sukulentów. W pierwszym (największym) oglądać można cytrusy, wawrzyny, rozmaryny, laury, mirty czy lawendy oraz ponad 130-letnie palmy, których jest tu 18 gatunków, a niektóre z nich mają nawet 18 metrów wysokości. W kolejnym rosną m.in. liany, palmy kokosowe, figowce, storczyki i paprocie. W ostatnim (najmniejszym) poza kaktusami znajdziemy kilkumetrowe opuncje i aloesy. Rośnie tu w sumie ok. 4500 okazów należących do 1100 gatunków i odmian.

W palmiarni zamieszkują także zwierzęta - jest niewielka kolekcja ryb i żółwie. Żółwie i ryby które zamieszkują oczka wodne można karmić - specjalny pokarm dla nich kupuje się przy wejściu. 
Od wiosny do jesieni z pierwszego pawilonu wyjść możemy na zewnątrz do ogródka dydaktycznego. Na terenie 3,5 tys. m2 można oglądać m.in. sekwoje, drzewo chusteczkowe, rzadkie odmiany sosen i świerków, miłorzęby, a także kolekcję wrzosów, rododendronów i azalii.


W pawilonach oczywiście są ławeczki dla tych krzy chcą wśród soczystej zieleni spędzić więcej czasu. Odwiedzając palmiarnię z dziećmi raczej nie da się skorzystać z tej formy rekreacji, ale jedno jest pewne - zieleń uspokaja...

Hmmm... Zawsze mówiłam, że mam wyjątkowe dzieci ;)


Do dyspozycji odwiedzających jest bezpłatna szatnia. Niestety nie ma tu kawiarni, ale jest za to pewnik czyli sklepik z pamiątkami - głównie roślinnymi. Co kupili chłopcy? Cóż, nie wiem czy mogę pisać jakie "pamiątki" chłopcy przywieźli z Łodzi... Rzucili się na taki kaktus który w Palmiarni w Gliwicach kiedyś był opisany jako "fotel teściowej". Wprawdzie jakiś czas temu karteczka zniknęła, ale wspomnienie pozostało razem z pragnieniem posiadania takiego własnego okazu. Na razie pielęgnują w pokoju małe "foteliki". Czy kupili te kaktusy z myślą o przyszłości? Nie wiem, wolę nie pytać :)


 Za bilety wstępu zapłaciliśmy 16 zł - tylko za dwie osoby dorosłe, bo okazało się że w czasie ferii dzieci nie płacą za wstęp. W kasie nie ma możliwości płacenia kartą.


W sąsiedztwie łódzkiej Palmiarni znajduje się ciekawe Muzeum Kinematografii, które także odwiedziliśmy tego dnia, ale o tym już będzie inny wpis :)

*
Palmiarnia Ogrodu Botanicznego
Al. Piłsudskiego 61 (Park Źródliska I), Łódź

tel. 42 674 96 65
e-mail: palmiarnia@botaniczny.lodz.pl

Palmiarnię można zwiedzać codziennie oprócz: poniedziałków, Nowego Roku, pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, pierwszego listopada oraz ostatniego tygodnia marca i pierwszego tygodnia września (intensywne zabiegi pielęgnacyjne).
 

Godziny otwarcia:
od kwietnia do września - 10.00 - 18.00 (kasy biletowe czynne do godz. 17.30)
od października do marca - 9.00 - 16.00 (kasy biletowe czynne do godz. 15.30)

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to