Rowerem... Z Będzina na Pogorię III

Poznawanie województwa śląskiego z wysokości rowerowego siodełka wciąga nas coraz bardziej. Odkrywamy kolejne miejsca, a rower daje tę możliwość, że mamy czas aby zobaczyć więcej i z zupełnie innej strony. Będzin gościł już kiedyś na naszym blogu tu: Spacerem... Wzgórze Zamkowe w Będzinie - wtedy pokazaliśmy Wam Wzgórze Zamkowe, a teraz to samo miejsce stało się punktem startowym naszej kolejnej rowerowej wycieczki. Trasa, którą chcę Wam polecić, biegnie spod zamku w Będzinie nad Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. Liczy ona ok. 20 km razem z objechaniem jeziora. Jest to kolejna prosta i ciekawa trasa, którą możemy polecić każdemu niezależnie od wieku i kondycji. Plusem jest możliwość połączenia wycieczki z piknikiem na piaszczystej plaży przy jeziorze.

START:
  • Parking przy Zamku w Będzinie - tutaj to miejsce na mapie 
  • Parking przy Plaży miejskiej w Będzinie - tutaj to miejsce na mapy.cz (niestety wg map Google nie istnieje dojazd do tego miejsca)

Jeśli startujemy z parkingu u podnóża zamku w Będzinie to od razu wjeżdżamy na ścieżkę rowerową oznaczoną kolorem czarnym, która biegnie wzdłuż Czarnej Przemszy.

Plaża miejska w Będzinie nad brzegiem Przemszy jest nowym i ładnym miejscem do odpoczynku z parkingiem, ławkami, mini siłownią i dużym placem zabaw, a w sezonie jeszcze barem i fontanną. Stąd od razu możemy wjechać na wspomnianą wyżej ścieżkę rowerową.

Jeśli szukacie naprawdę krótkiej trasy to możecie wybrać tylko objechanie Jeziora Pogoria III i wizytę w Parku Zielona (o nim będzie później). Wtedy można zaparkować już bliżej jeziora (Malinowe Górki) albo w parku (ul. Letnia).  • MAPA TRASY - Z Będzina nad Jezioro Pogoria III 
Większość trasy przebiega z dala od miasta, w sąsiedztwie rzeki, łąk i pól. Na tej trasie jest tylko ok. 1,5 km odcinek, który biegnie drogą asfaltową pomiędzy domami (ul. Zielona, Prosta & Kręta), wprawdzie jest to droga mało uczęszczana, ale i tak warto zachować ostrożność. Szlak jest dobrze oznaczony i raczej trudno go zgubić, tym bardziej że na tej trasie rowerzystów jest sporo.Jedziemy... Z BĘDZINA DO PARKU ZIELONA

Jeśli startujemy spod zamku w Będzinie to po ok. 1,5 km docieramy do pierwszego ciekawego punktu czyli na Plażę miejską w Będzinie - nowe miejsce odpoczynku i rekreacji nad Przemszą.


Luty na ścieżce... Bywa i tak ;)PLAŻA MIEJSKA W BĘDZINIEPARK ZIELONA

Po drodze warto zatrzymać się na dłużej w Parku Zielona. Park ten może pochwalić się największym na terenie całego Zagłębia skupiskiem pięknych starych dębów. Niedawno park przeszedł rewitalizację - został bardzo ładnie odnowiony zyskując równiutkie, szerokie i wygodne alejki oraz duży plac zabaw, są fontanny, stawy i mostki, wąskie ścieżki nad rzeką i ławeczki, kawiarnia z napojami czy lodami oraz toalety... Długo by wymieniać - warto to zobaczyć ;)

Alejki tego parku będą idealne na naukę jazdy na rowerze albo spacer z wózkiem. Wiosną (w maju) niektóre alejki wiją się wśród ogromnych połaci białych kwiatów czosnku niedźwiedziego, tak rozległych, że czasem końca nie widać

Park Zielona przed rewitalizacją - do dziś bywa w nim nie tylko słonecznie, ale i tęczowo ;)


MAJ W PARKU ZIELONA...


Myślę że samymi tylko alejkami tego parku można by zrobić kilka kilometrów, jest ich tu dość gęsta sieć, ale my jedziemy dalej. Z tego parku blisko mamy już nad JEZIORO POGORIA III, można powiedzieć, że oba te miejsca sąsiadują ze sobą, więc trafiamy tu bez trudu.

Park Zielona w lutym...JEZIORO POGORIA III

To jezioro zwane popularnie "Trójką" jest podobno najchętniej odwiedzanym zbiornikiem wodnym w Zagłębiu i jednym z najpopularniejszych w całym woj. śląskim. W sezonie letnim w ciepłe dni na plaży nad jeziorem wypoczywa tysiące plażowiczów. Przy plaży czynne są punkty gastronomiczne, jest też kolorowy plac zabaw. Jeśli chcielibyście dojechać tu samochodem to kąpielisko zlokalizowane jest przy ul. Malinowe Górki i dysponuje bezpłatnym parkingiem - jednak w sezonie letnim trudno znaleźć wolne miejsce, najczęściej pozostają płatne alternatywy w okolicy.

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie słoneczny wrzesień i październik czy wiosną marzec albo maj to najlepszy czas na "plażowanie" - w takich dniach nie ma tłumów na takich jak w sezonie, za to słońca już bywa wiele, więc można spokojnie łapać ciepłe słoneczne promienie. Bywało i tak, że plażowaliśmy tu nawet w ciepły dzień... lutego :)Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na malowniczą ścieżkę, która prowadzi wokół jeziora (ok. 6 km). Na tej trasie trzeba zachować większą ostrożność - poza rowerzystami spacerują tu piesi, biegają dzieci i kursują gokarty. Po drodze można zjechać na zawsze bardziej spokojny brzeg Jeziora Pogoria II.


I ostatni etap tej wycieczki - wracamy na plażę i tą samą drogą wracamy na parking pod zamkiem w Będzinie. Jeśli jeszcze nie macie ochoty na powrót to jeśli będziecie nad Pogorią "Dwójką" warto pokręcić się po dalszej okolicy - można objechać Jezioro Pogoria I albo podjechać na Pogorię IV - mapę szlaków tej okolicy znajdziecie na naszej mapce.WZGÓRZE ZAMKOWE W BĘDZINIE

Jeśli czas Wam na to pozwala warto zajrzeć jeszcze na Wzgórze Zamkowe, gdzie możecie nie tylko pospacerować po parku (jest tu bardzo ładny plac zabaw), ale także zwiedzić zamek i wejść na zamkową wieżę | link |, zajrzeć nieco dalej do Pałacu Mieroszewskich | link | lub zwiedzić Podziemia Będzińskie | link |. W pobliżu swoją siedzibę ma Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana (ul. Teatralna 4) z repertuarem Baby Sceny już dla najmłodszych kilkumiesięcznych widzów, a zapewniam, że i starsi widzowie nie będą zawiedzeni.

Aktualizacja wpisu: maj 2020
Zdjęcia - z lutego, maja i października :) Jak widać na mapie okolica ta daje jeszcze więcej możliwości, bo szlaków rowerowo-spacerowych jest tu wiele, więc nasz "Tour de Pogoria"na pewno doczeka się kolejnych etapów w przyszłym roku :)


https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to