Rowerem... Z Piekar nad Zalew Nakło-Chechło

Mimo niesprzyjającej pogody w poszukiwaniu Złotej Polskiej Jesieni nie dajemy się łatwo zniechęcić. A w poszukiwaniu ciekawych i bezpiecznych tras rowerowych znaleźliśmy kolejny pewnik - idealny na rodzinna wyprawę. Niestety z powodu niepewnej pogody nie udało nam się przejechać całej zaplanowanej trasy, ale mamy nadzieję niedługo to nadrobić. Trasa, którą chcę Wam polecić, biegnie z Piekar Śląskich przez Park w Świerklańcu nad Zalew Nakło-Chechło. Cała trasa w obie strony liczy ok. 25 km i co ważne prowadzi bezpiecznymi leśnymi lub parkowymi ścieżkami i na krótkim odcinku widokowym wałem Jeziora Świerklaniec.

Krótko o trasie...
Start i meta: Parking przy cmentarzu na ul. Józefskiej w Piekarach Śląskich - tutaj to miejsce na mapie
Punkty na trasie: Las Dioblina - Zbiornik Cegielnia - Zapora Jeziora Świerklaniec - Park w Świerklańcu - Zalew Nakło-Chechło
Dystans: 25 km
Możliwość przedłużenia trasy: Księża Góra w Radzionkowie, Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich


W naszym opisie dojedziemy niestety na razie tylko do Parku w Świerklańcu, bo na tyle pozwoliła nam kapryśna październikowa pogoda, ale wrócimy tam na pewno aby dokończyć tę trasę i wpis. Trasa ta jest łatwa, ciekawa, bezpieczna, mało wymagająca i idealna na rodzinne popołudnie.


Wystartowaliśmy z parkingu przy cmentarzu św. Józefa w Piekarach Śląskich (ul. Józefska) gdzie można bezpiecznie zostawić samochód. Drugim miejscem z którego można zacząć wycieczkę jest parking przy zaporze Jeziora Świerklaniec (Piekary Śląskie, ul. Brynicka). Wtedy nasza wycieczka będzie o 5 km krótsza i będzie liczyć ok. 18 km.


Pierwszy odcinek spod cmentarza do zapory Jeziora Świerklaniec liczy ok. 2,5 km i biegnie bardzo spokojnie Lasem Dioblina.


Mając cmentarz po prawej stronie jedziemy wąską dróżką, która prowadzi wzdłuż muru cmentarza, przejeżdżamy pod linią wysokiego napięcia i skręcamy w lewo wjeżdżając w las. Trzymając się ścieżki niedługo dotrzemy do czarnego szlaku rowerowego, który będzie prowadził nas dalej.
Po drodze warto zatrzymać się nad brzegiem Zbiornika Cegielnia, który powstał w wyrobisku surowca dla pobliskiej cegielni. Największą ciekawostką zbiornika jest występowanie w nim różanki - ryby wpisanej do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, która zawiera rejestr gatunków zagrożonych w naszym kraju.Żuczki którym trzeba pomóc, listki które trzeba zobaczyć,
nieboszczki myszy na leśnej drodze... 


Kto ma dzieci zna te realia wspólnych wędrówek kiedy przejechanie
krótkiego odcinka trwa całą długą godzinę ;)
 

Kiedy po ok. 2,5 km wyjedziemy z lasu i przetniemy drogę asfaltową zobaczymy zaporę Jeziora Świerklaniec zwanego też Zbiornikiem Kozłowa Góra (od nazwy dzielnicy Piekar Śląskich).Wjeżdżamy na wał zbiornika i jedziemy ok. 1,5 km tak długo aż po lewej stronie wypatrzymy ścieżkę, która z wału prowadzi w dół i przez mały mostek biegnie już prosto do parku. I tu złapał nas pierwszy deszcz, na szczęście przy placu zabaw z niewielką, ale zadaszoną altaną.
Park w Świerklańcu jest duży, zadbany, bardzo dobry i na spacer, i na rower. Do tego ma bardzo ciekawą historię. Wiele w nim przestrzeni, zieleni (rośnie tu ponad 100 gatunków drzew i krzewów), wiele jest też szerokich alejek i ciekawych zakamarków, piękne stare drzewa i woda, w której odbija się niebo, a do tego jeszcze ciekawa ścieżka zdrowia i place zabaw dla dzieci. Miejsce to jest idealne na przystanek na trasie. W sezonie działają tu punkty gastronomiczne, jest także restauracja w Pałacu Kawalera.


W parku zabawiliśmy dłużej niż planowaliśmy. Jest tu co "zwiedzać", bo park zajmuje powierzchnię aż 154 hektarów usianych alejkami. Dodatkowo z sentymentem wspominaliśmy miejsca gdzie 12 lat temu robiliśmy zdjęcia na naszej sesji ślubnej.
 


Niestety pogoda nie chciała być lepszą i po drugim deszczu, który wyglądał na wciąż nie ostatni tego dnia zdecydowaliśmy, że nie jedziemy już dalej w kierunku Zalewu Nakło-Chechło, ale tą samą drogą którą tu przyjechaliśmy wracamy na parking. Ale obiecaliśmy sobie, że jeszcze wrócimy w te leśno-parkowe okolice, bo naprawdę warto, szczególnie jesienią.
PS. Jak dojechać z Parku w Świerklańcu nad Zalew Nakło-Chechło? 
Z Parku w Świerklańcu wyjeżdżamy na ul. Kościelną. Po ok. 100 m skręcamy do lasu i trzymamy się niebieskiego szlaku, który tylko lasem prowadzi nad Zalew Nakło-Chechło. Zbiornik można i warto objechać. Powrót na miejsce startu tą samą drogą.


Ciekawe miejsca w okolicy:

Piekary Śląskie
- Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich (także może być punktem startowym tej wyprawy)
- Bazylika Piekarska
Radzionków
- Księża Góra (polecam wpis Księża Góra w pierwszym dniu wiosny)
- Ogród botaniczny w Radzionkowie
- Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

 
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to