Zwiedzamy rodzinnie... Wrocław

Korzystając z promocji PKP Intercity na Dzień Dziecka 1 czerwca odwiedziliśmy Wrocław. Dzięki tej promocji dzieci do lat 16 podróżowały za darmo, za bilet płacił tylko opiekun. Ponieważ nie pierwszy raz PKP Intercity zorganizowało taką akcję, więc jeśli także chcecie skorzystać z tańszej możliwości przejazdu koleją warto o tym pamiętać w kolejnym roku.

https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Nie było łatwo ustalić trasę naszej wrocławskiej wędrówki, więc jeśli macie w planach taką jednodniówkę chętnie podzielimy się naszą mapką - tutaj znajdziecie link. Ta lista obejmuje miejsca tylko w centrum miasta. Niestety nasze plany zweryfikował upał, który tego dnia nam towarzyszył. To był taki niechciany towarzysz, bo było naprawdę bardzo gorąco, przez to niestety nie daliśmy rady zrealizować wszystkich punktów z naszej ambitnej listy. Dzięki temu planujemy niedługo znów odwiedzić Wrocław, bo lista miejsc, które warto zobaczyć w tym mieście jest naprawdę długa - znajdziecie ją na końcu tego wpisu.


START: Wrocław Główny, Dworzec PKP

Naszą wędrówkę po Wrocławiu rozpoczęliśmy od miłego spaceru wśród zieleni Promenadą Staromiejską aż do Parku Juliusza Słowackiego.

 

Punkt 1. PANORAMA RACŁAWICKA

Panorama Racławicka, wielkie malowidło o wymiarach 15 × 114 m, znajduje się w rotundzie w Parku Juliusza Słowackiego. Warto ją zobaczyć szczególnie ze starszymi dziećmi. Nasz Franek w tym roku szkolnym przerabiał na lekcji czasy kościuszkowskie i Bitwę pod Racławicami, więc mógł obejrzeć to wyjątkowe dzieło jako uzupełnienie szkolnej teorii. Bilety na konkretny dzień i godzinę można zamówić wcześniej korzystając z możliwości rezerwacji przez stronę internetową tutaj.
Panorama Racławicka |  ul. J. E. Purkyniego 11


Punkt 2. MUZEUM PRZYRODNICZE & OGRÓD BOTANICZNY

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego to miejsce w którym może i czas zatrzymał się wiele lat temu, ale zrobiło na nas duże wrażenie - tak duże jak duże były niektóre znalezione tu przez nas okazy. W Muzeum są cztery stałe wystawy: Świat roślin, Świat zwierząt, Owady i człowiek oraz nasz hit! czyli Układ kostny kręgowców - a ten układ to też zakres materiału ostatniego roku szkolnego Franka, więc znów była okazja aby co nieco powtórzyć ;) Wśród eksponatów znajduje się jedyny w Polsce kompletny szkielet płetwala błękitnego czyli największego zwierzęcia jakie kiedykolwiek żyło na ziemi. Szkielet z wrocławskiego muzeum ma niecałe 15 m długości i należy do młodego osobnika, dorosłe płetwale mierzą prawie dwa razy więcej. Bilet rodzinny do Muzeum Przyrodniczego to koszt 25 zł. Muzeum Przyrodnicze znajduje się obok pięknego Ogrodu botanicznego, który także warto odwiedzić - pisaliśmy o nim tutaj.
Muzeum Przyrodnicze | ul. Sienkiewicza 21

Punkt 3. MOST TUMSKI & SPACER PO WROCŁAWSKICH WYSPACH

Most Tumski zwany także potocznie Mostem Zakochanych pełen jest pamiątkowych kłódek - kreatywność zakochanych w ich zapinaniu nie ma granic... Z racji naprawdę sporego już obciążenia padło tu oczywiście pytanie Czy ten most się nie zawali? 
Most Tumski jest idealnym miejscem na wieczorny spacer kiedy oświetlony jest gazowymi lampami zapalanymi przez latarnika. Jeśli macie więcej czasu warto pospacerować jeszcze po wrocławskich wyspach połączonych kładkami lub mostami - Wyspie Piasek, Młyńskiej, Słodowej czy Bielarskiej - na tej ostatniej znajdziecie świetny plac zabaw. Będąc w tej okolicy warto pomyśleć także o rejsie po Odrze dzięki czemu zobaczycie miasto z zupełnie innej strony.


Punkt 4. MALUMIKA

Pracownia samodzielnego malowania ceramiki Malumika to miejsce które zapewnia oryginalną pamiątkę z Wrocławia. Najpierw wybieramy kształt, który chcemy malować wśród naczyń, kafelek lub kształtów (oczywiście są i krasnale), a później malujemy, stemplujemy, wzorkujemy… Ponieważ nasza pamiątka musi jeszcze zostać wypalona w piecu, więc na odbiór trzeba umówić się później. Niestety tym razem to właśnie tu nie udało nam się dotrzeć, ale liczę na to że niedługo się uda i coś zmalujemy. A na razie zapamiętajcie ten adres...
Malumika | ul. Jagiełły 3/5

Punkt 5. MUZEUM PANA TADEUSZA

Muzeum Pana Tadeusza to zaskoczenie dla wielu, także i dla nas. Przybliża ono postać Adama Mickiewicza jak i epokę romantyzmu - literaturę, historię, kulturę i obyczaje szlacheckie. Jest bardzo nowoczesne dzięki efektom audiowizualnym i bogate dzięki wielu eksponatom - wśród nich znajduje się oryginalny rękopis Pana Tadeusza! Do tego wiele interaktywnych stanowisk dla dzieci. Idealne połączenie historii i nowych technologii, wszystko niezwykle atrakcyjne i przemyślane, a do tego świetna lokalizacja na wrocławskim rynku. Warto wiedzieć, że Muzeum Pana Tadeusza jest inicjatorem akcji #muzealniaki - muzeum nie tylko dla dużych. Do tej akcji przyłączyły się liczne muzea i galerie sztuki z Dolnego Śląska, które zapraszają do odwiedzin rodziny z dziećmi, udowadniając, że zwiedzanie muzeum może być dla każdego dziecka naprawdę świetną przygodą. Więcej o Muzeum Pana Tadeusza i akcji #muzealniaki napiszemy już wkrótce.
Muzeum Pana Tadeusza | Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6

Punkt 6. KOLEJKOWO

Po wizycie w "naszym" gliwickim Kolejkowie (link) wiedzieliśmy, że bardzo chcemy odwiedzić także to wrocławskie. Nad 335 metrami kwadratowymi makiety spędziliśmy bardzo dużo czasu, bo i szczegółów nad którymi trzeba się tu pochylić są... tysiące: 510 metrów torowiska, 15 pociągów, 60 wagonów, 215 samochodów, 242 budynki, 3437 figurek ludzi i zwierząt. Wśród budynków są miniatury budowli z Wrocławia i Dolnego Śląska jak Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu czy schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich. Na to miejsce warto zarezerwować więcej czasu, nie ukrywam, że trudno stąd wyjść ;)
Kolejkowo | Dworzec Świebodzki | pl. Orląt Lwowskich 20B

Punkt 7. WROCŁAWSKIE KRASNALE 

Charakterystyczne krasnale można spotkać w wielu miejscach Wrocławia, jest ich już 351 (stan na dzień 22 lipca ;) jednak najwięcej tych małych przyjaciół możecie znaleźć na wrocławskim rynku. Mapy z krasnalami dostępne są za kilka złotych w Punktach Informacji Turystycznej. Na koniec naszego spaceru po Wrocławiu czujne oko Franka wypatrzyło dla nas całą krasnalową orkiestrę!

 

META: Wrocław Główny, Dworzec PKP

Wędrówkę po Wrocławiu zakończyliśmy znów spacerem Promenadą Staromiejską czyli urokliwym zielonym zakątkiem Starego Miasta przy okazji odwiedzając także uroczy i pełen ciekawych wydarzeń Ogród Staromiejski z karuzelą dla dzieci i placem zabaw.


PS. Jakie miejsca warto jeszcze odwiedzić we Wrocławiu? 


 
 • Na odwiedzenie ZOO Wrocław i Afrykarium warto przeznaczyć cały dzień i to najlepiej poza sezonem lub chociaż poza wakacyjnym weekendem. Nasza relacja z wyprawy do wrocławskiego ZOO tutaj

Komentarze

 1. Dziękuję za miłą relację z mojego rodzinnego miasta. Dodatkowo polecam Muzeum Człowieka, z prawdziwymi mumiami egipskimi oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji (warto zobaczyć drogę, jaką przebyliśmy do dzisiejszego internetu, maili, komunikatorów itd.). Wrocław ma bardzo dużo do zaoferowania. To międzynarodowy Meeting Point...:-) W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Na pewno jeszcze wrócimy do Wrocławia :) Pozdrawiamy :)

   Usuń
  2. Muzeum Człowieka? Ciekawy temat, ciekawy pomysł ;-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to