Spacerem... Rezerwat przyrody Pazurek

Idealnym czasem na odwiedzenie jurajskich szlaków jest wiosna kiedy przyroda budzi się do życia w wyjątkowy sposób. Pierwsze budzą się przebiśniegi, a miejsc na Jurze gdzie możemy spotkać je wczesną wiosną nie brakuje. Po ostatnich słonecznych dniach zapragnęliśmy już bardziej szukać wiosny niż jeszcze cieszyć się zimą dlatego w pierwszą sobotę marca wybraliśmy się na poszukiwanie wiosny do Rezerwatu przyrody Pazurek niedaleko Olkusza.
  • Samochód można zostawić na parkingu przy dworcu PKP w Jaroszowcu Olkuskim (tutaj) lub na leśnym parkingu oznaczonym na mapie jako Parking przy Rezerwacie Pazurek przy drodze wojewódzkiej 783 (tutaj). Z obu parkingów do rezerwatu prowadzi krótki niebieski szlak łącznikowy.


https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Choć to dopiero nieśmiały początek wiosny to wędrując po rezerwacie edukacyjną ścieżką przyrodniczo-leśną oznaczoną kolorem czerwonym przebiśniegów znaleźliśmy już całkiem sporo, a w ciągu najbliższych dni będzie ich tu można znaleźć jeszcze o wiele wiele więcej... Przyrodniczo Rezerwat Pazurek jest bardzo ciekawym miejscem - rośnie tu wiele roślin, w sumie ponad 300 gatunków, w tym przeszło dwadzieścia gatunków roślin chronionych.

Ścieżka edukacyjna w rezerwacie to ok. 5 km krótka, spokojna i dobrze oznakowana pętla, która prowadzi wśród drzew a także ostańców skalnego miasteczka Zubowych Skał - jest to najwyższe miejsce rezerwatu (440 m n.p.m.).


Przebiśnieg... Nie mogę wyjść z podziwu ile siły jest w tak małej roślince, która potrafi przebić albo podnieść naprawdę grubą i ciężką warstwę zeszłorocznych bukowych liści!  


Na trasie znajdziecie wiatę ze stolikami i ławkami dobrymi na odpoczynek lub piknik.


Rezerwat Pazurek poleca się na wiosenny spacer... Ale musi być piękny także jesienią kiedy spaceruje się po grubym dywanie bukowych liści.


Jeśli macie siły i chęci na jeszcze dłuższy spacer to z Rezerwatu Pazurek zielonym szlakiem można podejść na Januszkową Górę (449 m n.p.m), w okolicy jest także Zamek Rabsztyn (tutaj) i Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej (tutaj).


Za wspólny spacer w rezerwacie i jak zawsze miłe towarzystwo dziękujemy Uli i ekipie Ruszaj z nami :)

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to