10 tras idealnych na pierwsze wycieczki w góry (1)

Z najbliższych nam gór czyli Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego wybraliśmy dla Was 10 tras idealnych na pierwsze wycieczki z mniejszymi dziećmi. Wybierając je kierowaliśmy się przede wszystkim długością trasy, brakiem dłuższych podejść, czy na trasie znajdziecie schronisko lub inny punkt gdzie można zatrzymać się aby coś zjeść i odpocząć, a także dodaliśmy informacje o atrakcjach dla dzieci na jakie możecie liczyć po drodze lub w najbliższej okolicy.
 
Jakie trasy znajdziecie w pierwszej części zestawienia?
 • Kozia Góra z Bielska-Białej
 • Klimczok z Szyndzielni
 • Przełęcz Karkoszczonka z Brennej
 • Trzy Kopce Wiślańskie z Brennej
 • Kiczera z góry Żar
 • Pętla Cieńkowska z Wisły
 • Spacer na szczyt Równicy
 • Spacer na szczyt Czantorii
 • Stecówka z Przełęczy Szarcula
 • Hala Boracza z Żabnicy Skałki
 
POLECAMY! Druga część artykułu: 10 tras idealnych na pierwsze wycieczki w góry (2). Znajdziecie tam kolejne trasy idealne na początek przygody z górami dla każdego :)

 

 
Start: Bielsko-Biała, ul. Olszówka
Dystans: 7 km 


 
Szlaki na Kozią Górę są bardzo popularne na wędrówkę z dziećmi, świadczy o tym ilość dzieci spotykanych na tych szlakach. Góra jest niewysoka, liczy 686 m, zdobywa się ją w tempie spacerowym, tak w sam raz żeby małego turystę zachęcić (a nie zniechęcić) do dalszych wypraw. Z Bielska mamy do wyboru trzy szlaki:
 • żółty z Cygańskiego Lasu + niebieski szlak łącznikowy (przez szczyt Koziej Góry)
 • zielony z Cygańskiego Lasu przez Błonia
 • czerwony z Mikuszowickich Błoni + niebieski szlak łącznikowy (prowadzi cały czas dość szeroką drogą)
Trasa którą tu opisujemy w górę biegnie szlakiem zielonym, a jego początek znajduje się przy przystanku autobusowym Cygański Las (Bielsko-Biała, ul. Olszówki). Dalej szlak prowadzi obok bielskich Błoni (można także zacząć wędrówkę tutaj), a dalej trasę urozmaicają nam pozostałości dawnego toru saneczkowego. Pod szczytem Koziej Góry znajduje się Schronisko Stefanka, przy nim wiele miejsc do odpoczynku, a dla dzieci dość duży drewniany plac zabaw. Na drogę powrotną wybraliśmy szlak niebieski, który prowadzi przez szczyt Koziej Góry do skrzyżowania ze szlakiem żółtym dochodzącym tu z Szyndzielni. Z tego miejsca żółty szlak sprowadza nas z powrotem do Cygańskiego Lasu.
 • Do Schroniska Stefanka prowadzi także droga dojazdowa. Dzięki niej niektórzy decydują się na wjazd na Kozią Górę wózkiem, choć sugerujemy raczej duże pompowane koła.
Co jeszcze znajdziecie w tej okolicy? Na pewno warto zajrzeć na bielskie Błonia czyli całoroczne i ogólnodostępne rozległe tereny rekreacyjne, gdzie oprócz placów zabaw znajdziecie m.in. miasteczko ruchu drogowego z wypożyczalnią gokartów, tor pumptruck do jazdy na rowerze, a także płatne pole do minigolfa oraz park zabaw Błoniolandia. W sezonie na Błoniach działa kilka punktów gastronomicznych, a przez cały rok zaprasza sympatyczny Bar Peron z salą zabaw Lokomotywa dla dzieci (ul. Olszówka 27a). Więcej o Błoniach tutaj.
 
Zimą jeśli leży śnieg to w Cygańskim Lesie miejscu oznaczonym na mapie jako pozostałość skoczni narciarskiej można pozjeżdżać na sankach.

Nasze relacje:Start: Bielsko-Biała, Al. Armii Krajowej | Dolna stacja kolei linowej na Szyndzielnię
Dystans: 6,5 km 


 
Nie znam bardziej popularnej trasy w Beskidach niż ta pomiędzy Szyndzielnią a Klimczokiem. Dzięki kolei linowej, która wywozi turystów na Szyndzielnię, oba wymienione szczyty to bardzo popularne cele wycieczek. Ponieważ każdego roku kolejka przechodzi przegląd techniczny (wiosną i jesienią) dlatego jeśli planujecie z niej skorzystać warto przed wyjazdem upewnić się czy na pewno działa. Informacje o godzinach otwarcia kolei oraz cennik znajdziecie tutaj: www.kolej-szyndzielnia.pl. Przy górnej stacji kolei znajduje się wieża widokowa. Wstęp na nią jest płatny (4 zł od osoby), a bilety kupuje się w kasie górnej stacji kolejki. Z górnej stacji kolei wędrujemy szlakiem żółtym, mijamy Schronisko PTTK na Szyndzielni i trzymamy się go tak długo aż dojdziemy na szczyt Klimczoka (1117 m). Stamtąd schodzimy stromym zboczem do Schroniska PTTK Klimczok. Tu możemy odpocząć, a dzieci znajdą niewielki plac zabaw
 • Jeśli macie czas i siły warto pójść dalej w górę szlakiem czerwonym & żółtym w stronę dyżurki GOPR i dalej - wystarczy kilka minut, a znajdziecie się na niezwykle widokowym grzbiecie Magury - warto przespacerować się tam dla rozległych widoków. 
Spod Schroniska Klimczok idziemy w dół do skrzyżowania szlaków, trzymając się tym razem czerwonego szlaku który omija szczyt Klimczoka wracamy do górnej stacji kolejki linowej.

Co jeszcze znajdziecie w tej okolicy? Sąsiadem Szyndzielni jest niewielki ale pełen atrakcji Dębowiec (686 m), na który także można wjechać korzystając z kolei linowej. Na Dębowcu można odpocząć w schronisku, przy którym znajduje się plac zabaw, nieco niżej działa całoroczny tor saneczkowy oraz park linowy z trasą dla dzieci już od 3 lat.
 
Drugim miejscem które można odwiedzić "po drodze" jest Jaworze. W Jaworzu znajdziecie Muzeum Fauny i Flory Śródlądowej i Morskiej (gdzie przewodnicy naprawdę odpowiadają na każde dziecięce pytanie :) a także park zdrojowy z placami zabaw i tężnią.

Nasze relacje:
Start: Brenna Bukowa (ul. Bukowa)
Dystans: 5,5 km 


 
Trasa z Brennej na Przełęcz Karkoszczonkę (729 m) była dla nas hitem ostatniej bardzo śnieżnej zimy - w drodze powrotnej idealna na zjazd na sankach, ze świetnymi sankowymi terenami także na samej przełęczy. Trasa ta w cieplejszej porze roku będzie równie idealna na spacer z mniejszymi dziećmi. Startujemy z Brennej (ul. Bukowa) i wędrujemy cały czas tylko żółtym szlakiem - powrót tą samą drogą. Na Przełęczy Karkoszczonka znajduje się klimatyczna Chata Wuja Toma gdzie można odpocząć.
 • Trasa o podobnej długości prowadzi na Przełęcz Karkoszczonkę także ze Szczyrku. Jednak zimą lepiej dojeżdża się do Brennej, w sezonie narciarskim dojazd do Szczyrku bywa utrudniony.

 Start: Brenna. ul. Leśnica | Parking przy Stacji narciarskiej Świniorka
Dystans: 8 km


 
Szlak z Brennej na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m) także możemy polecić na spokojny spacer z ładnymi widokami. Idąc zielonym szlakiem przechodzimy przez piękną widokową polanę, z której dostrzeżemy także już cel naszej wędrówki - Przytulisko Telesforówka. Leży ono ok. 200 m poniżej szczytu Trzech Kopców Wiślańskich. Z polany przed budynkiem możemy dostrzec okoliczne szczyty m.in. Czantorię, Równicę, Błatnią, Klimczok, Skrzyczne, Baranią Górę a nawet Zaporę Goczałkowicką. W samej Telesforówce można liczyć na dobre dania w dobrych cenach.
 
Co jeszcze znajdziecie w tej okolicy? Niedaleko Brennej, w Górkach Małych, polecamy wspaniałe miejsce - Chlebową Chatę, której jesteśmy od zawsze wielkimi sympatykami. Jeśli jeszcze tu nie byliście to koniecznie zaplanujcie wizytę w tym niezwykłym miejscu. 
Start: Międzybrodzie Żywieckie, ul. Górska | Parking przy dolnej stacji kolei linowo-terenowej na górę Żar
Dystans: 5,7 km


 
Pięknie położona góra Żar kryje wiele atrakcji, niektórzy pewnie powiedzą że zbyt wiele, bo góra zagospodarowana jest od podnóże po szczyt, ale jeśli wziąć pod uwagę kryterium "rodzinnej rekreacji" to prawie każdy może tu znaleźć coś dla siebie - u podnóża góry znajduje się lotnisko skąd startują niewielkie samoloty i szybowce, nieco dalej jest park linowy z trasą dla dzieci już od 3 lat, na górze - zjeżdżalnia typu alpine coaster, paralotniarze czy kramik z pamiątkami. Trasa, którą chcemy Wam polecić, to pętla, która biegnie przez ciekawy i widokowy szczyt Kiczery. Kiczera wznosi się na wysokość 827 m i jest sąsiadką góry Żar.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy dolnej stacji kolei linowo-terenowej na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim (ul. Górska). Stamtąd na szczyt Żaru wyjeżdżamy korzystając z kolei albo wędrujemy do góry czarnym szlakiem. Z góry Żar szlakami czerwonym z zielonym i dalej czerwonym wędrujemy na Kiczerę. Trasa jest spokojna i spacerowa - bez większego wysiłku po przejściu nieco ponad 2 km od górnej stacji gdzie wysiedliśmy z wagonika kolejki dotarliśmy na widokowy szczyt Kiczery. Z Kiczery schodzimy szlakiem żółtym & czerwonym na Przełęcz Isepnicką, skąd szlakiem zielonym & zielonym z czerwonym wracamy z powrotem na górę Żar. Z góry Żar wracamy na parking kolejką lub czarnym szlakiem - jeśli szlakiem to kolejne 2 km drogi i pół godziny marszu w dół.
 
Druga opcja - Z Kiczery wracamy do Międzybrodzia prosto na parking.


 
W sezonie na górze Żar czynnych jest kilka punktów gastronomicznych jednak jeśli chcecie zjeść domowy obiad w dobrej cenie to najbliższym miejscem jest Restauracja Lotnicza, znajdująca się w budynku zaraz obok parkingu. Na koniec wycieczki warto pospacerować jeszcze nad Jeziorem Międzybrodzkim.
Start: Wisła, ul. Malinka 8 | Stacja narciarska Cieńków 
Dystans: ok. 4 km

Przejdź do mapy 

 

 
 
Pętla Cieńkowska to ścieżka spacerowa łącząca kolej linową Cieńków w Wiśle Malince ze Skocznią narciarską im. Adama Małysza. Trasa ta jest najłatwiejszą z opisywanych przez nas tras, a do tego znajdują się na niej punkty, które bez wątpienia spodobają się małym turystom jak kolej linowa czy skocznia narciarska.

W kasie dolnej stacji kolei linowej kupujemy bilety na "Pętlę Cieńkowską" - 16 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy), nie płacą dzieci do lat 5. Bilety na pętlę sprzedawane są do godz. 17. Wjeżdżamy koleją linową na Cieńków Niżni. Z wysokości kolejkowej kanapy poza pierwszymi cieszącymi oczy widokami dostrzeżemy także skocznię narciarską, do której niedługo dojdziemy. Z peronu górnej stacji kolei szlak pętli prowadzi w prawo, jednak najpierw warto pójść żółtym szlakiem w lewo. Po krótkim spacerze znajdziecie się przed bardzo malowniczo położoną restauracją Rancho Cieńków. Nieco dalej znajduje się pierwszy punkt widokowy na okoliczne góry.

Wracamy na szlak oznaczony jako Pętla Cieńkowska, który rozpoczyna się przy górnej stacji kolejki linowej. Tablica informacyjna mówi nam, że do przejścia mamy 1300 m. Droga prowadzi nas spokojnie grzbietem Cieńkowa aż do wieży startowej skoczni narciarskiej. Aby wejść na teren skoczni potrzebne są bilety zakupione wcześniej w kasie kolei linowej Cieńków czyli na początku wyprawy. W wieży startowej znajduje się Kawiarnia K-120, w której w czasie zawodów skoczkowie oczekują na start, a ponad nią taras widokowy, na który wchodzi się schodami. Zdobycie tego punktu to najbardziej wyczerpująca wspinaczka tego dnia ;) Wstęp na taras jest dodatkowo płatny - 2 zł od osoby. Z tarasu rozciąga się widok na rozbieg i zeskok skoczni. Stojąc tam możemy poczuć się prawie jak skoczkowie przed startem. Spod wieży skoczni zjeżdżamy kolejką w dół.

Z parkingu przy skoczni kierujemy się w prawo. Po obejściu zabudowań skoczni wchodzimy na ścieżkę pieszo-rowerową, która biegnie równolegle do potoku Malinka. Po przejściu ok. 1300 m dochodzimy do parkingu przy dolnej stacji kolei linowej Cieńków, skąd rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę. Jeśli lubicie skoki narciarskie warto odwiedzić jeszcze Galerię sportowych trofeów Adama Małysza w Wiśle.
 Start: Parking przy Gościńcu Równica (dawnym Schronisku PTTK Równica)
Dystans: 2,5 km


 
Równica jest bardzo łatwo dostępna - z Ustronia można dojechać drogą aż do widokowej polany pod szczytem. Niestety sporo osób, które tu docierają samochodem w tym miejscu kończy wycieczkę, a szkoda, ponieważ warto pójść jeszcze wyżej i odwiedzić szczyt Równicy (884 m). Aby tam dotrzeć proponujemy z parkingu przy Gościńcu Równica udać się drogą asfaltową (szlak zielony & niebieski) w stronę Zbójnickiej Chaty, po przejściu ok. 900 m schodzimy ze szlaku skręcając na dróżkę która powadzi w lewo i w górę - po ok. 700 m tą drogą dojdziemy na szczyt Równicy. Ze szczytu na parking schodzimy żółtym szlakiem. Zimą warto mieć sanki, ponieważ świetna na zjazdy jest polana pod Dworem Skibówki.

Co jeszcze znajdziecie w tej okolicy? W cieplejszych miesiącach można skorzystać ze świetnie przygotowanego parku linowego na Równicy, który posiada trasę dla dzieci już od 5 lat lub przejechać się zjeżdżalnią alpine coaster w Górskim Parku Równica lub odwiedzić Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu.

Start: Ustroń | Górna stacja kolei linowej na Czantorię
Dystans: 4 km


Czantoria (995 m) to kolejny popularny cel wycieczek dzięki kolei krzesełkowej, która w krótkim czasie wywozi turystów na widokową Polanę Stokłosica, skąd na szczyt mamy już tylko ok. 1200 m. Tuż pod górną stacja kolei krzesełkowej znajduje się letni tor saneczkowy o długości 710 m. Kilka kroków poniżej górnej stacji kolei linowej znajdziecie sokolarnię, a w niej osiedle domków zamieszkiwanych przez różne gatunki sów, jastrzębi, sokołów i orłów - także orła bielika. Wstęp płatny i możliwy w godzinach otwarcia kolei linowej.

Trzymając się czerwonego szlaku wychodzimy na szczyt Wielkiej Czantorii. W cieplejszych miesiącach przy wieży widokowej działa polska lub czeska gastronomia. Na wieżę widokową warto wejść dla naprawdę świetnych widoków na bliższą i dalszą okolicę. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć Tatry, słowacką Fatrę a nawet Sudety. Wejście na wieżę jest płatne - można płacić w złotówkach lub czeskich koronach. Dzieci do lat 12 za wejście płacą 2,5 zł, dorośli 6 zł, bilet rodzinny 2+1 kosztuje 12 zł, a 2+2 - 14 zł. Wędrując dalej tym razem czarnym szlakiem po kilkunastu minutach dochodzimy do czeskiego schroniska, 50 m dalej jest nasza polska Koliba. Stąd wracamy tą samą drogą na Polanę Stokłosica. Jeśli chcecie przedłużyć sobie spacer można zejść niebieskim szlakiem do Ustronia.


Start: Przełęcz Szarcula | Parking
Dystans: 6 km


 
Z Przełęczy Szarcula w kierunku Stecówki (760 m) możemy dojść korzystając z dwóch tras - dzięki nim można zrobić ładną spacerową pętlę. Pierwsza możliwość to czerwony szlak, który biegnie lasem. Ścieżka która wyznacza ten szlak choć mało na niej widoków to jest ciekawa, raz jest szersza, raz dość wąska. Druga możliwość to droga asfaltowa, która biegnie równolegle (i nieco krócej) w tym samym kierunku. Asfaltowa droga będzie idealna jeśli planujecie spacer z wózkiem. Trzymając się jej dojdziecie nie tylko na Stecówkę, ale aż do Schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Idąc drogą asfaltową bardzo szybko natraficie na niewielką wieżę widokową, z której widać m.in Jezioro Czerniańskie, Zameczek Prezydencki w Wiśle i okoliczne szczyty. Na Stecówce poza drewnianym kościółkiem (odbudowanym po pożarze starego kościoła, który miał miejsce w 2013 roku) jest także schronisko. Ponieważ schronisko jest w remoncie i nie wiadomo jak długo ten stan jeszcze potrwa to jeśli zależy Wam na noclegu albo posiłku w tym miejscu warto upewnić czy w danym dniu jest otwarte i działa (tutaj).
 

Co jeszcze znajdziecie w tej okolicy? Polecamy Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej z ciekawą wystawą w budynku i dużym placem zabaw na zewnątrz (tutaj), Centrum Pasterskie w Koniakowie (tutaj) albo wizytę w Zameczku Prezydenckim w Wiśle (tutaj nasza relacja) lub kolejne piękne widoki na Ochodzitej (tutaj zobaczycie że warto :) lub na Złotym Groniu.Start: Żabnica Skałka | Parking obok sklepu
Dystans: 6,5 km


 
Do Schroniska PTTK na Hali Boraczej (854 m) najkrótsza trasa prowadzi z Żabnicy Skałki. Początkowo szlak biegnie asfaltową drogą w towarzystwie potoku, później szlak oddziela się od drogi i zaczyna już wspinać się w górę. Droga asfaltowa z początkowego odcinka szlaku wije się prawie do samego schroniska - jest to trasa polecana na spacer z wózkiem. Schronisko na Hali Boraczej znane jest z pysznych jagodzianek. Spacer można przedłużyć i pójść z Hali Boraczej na bardzo widokową Halę Redykalną (2,4 km w jedną stronę), która znajduje się na wysokości 1060 m.

 

Jeśli chcecie jeszcze więcej ciekawych widoków to po drodze można podjechać pod szczyt Matyski - niewielkiej, bo liczącej 609 m góry. Jest to idealne miejsce na piknik z widokiem na góry lub bezpieczne i swobodne wybieganie się dla małych nóżek :)
  
*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

 1. Genialny jest ten wpis, odhaczamy kolejno każdą propozycję :) dziękujemy

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wpis napewno skorzystam. Dopiero będziemy zaczynać naszą przygodę z górami. Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszymy i właśnie pisze się część 2 zestawienia :)

   Usuń
 3. Czy Wasze dzieci nie marudzą? Nasza Marysia (5l) jest wyjątkowo marudna i leniwa, a my zupene przeciwieństwo - co robić :(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to