Rowerem... Lasy Janowskie | Szlak Glinianych Garnków & Rezerwat Imielty Ług

PARK KRAJOBRAZOWY LASY JANOWSKIE jest terenem bardzo przyjaznym dla rowerzystów. Można tu spędzić kilka dni korzystając z licznych utwardzonych dróg leśnych i około 300 km sieci szlaków rowerowych. Nie ma tu znaczących różnic wysokości, więc jazda rowerem nie wymaga dużego wysiłku. Ścieżki rowerowe przebiegają głównie po leśnych drogach i przez bardzo ciekawe miejsca, więc są bezpieczne i idealne dla rodzin z dziećmi.

We wcześniejszym wpisie polecaliśmy Wam bardzo ładną i łatwą pętlę Leśnej Trasy Rowerowej (tutaj). Drugą trasę, którą chcemy polecić Wam w Lasach Janowskich nazwano SZLAKIEM GLINIANYCH GARNKÓW. Szlak ten łączy Janów Lubelski z Łążkiem Garncarskim zielonym szlakiem rowerowym. Ta piętnastokilometrowa trasa ta ma swój początek w Janowie przy zbiegu ulic Lubelskiej i Targowej, obok mostu na rzece Białce. Biegnie ulicą Targową do Rudy, a po minięciu ostatnich jej zabudowań, prowadzi przez tereny leśne. Trasa biegnie lasem równolegle do doliny rzeki Białki oraz drogi krajowej Lublin - Rzeszów.

Jako punkt startu wybraliśmy Rudę i miejsce tuż przed wjazdem do lasu, dodatkowo po drodze odwiedzając jeszcze niewielki Rezerwat przyrody Imielty Ług. Razem dało to ok. 25 km przyjemnej leśnej trasy.

  • Mapa Lasów Janowskich dla rowerzystów TUTAJ


Pierwszy odcinek tej trasy po wjeździe do lasu okazał się być piaszczysty, miejscami jazda była dość trudna. Mieliśmy nadzieję, że nie będzie tak do samego końca i faktycznie po ok. 3 km nagle piach się skończył i było już tylko lepiej, a czasem po prostu idealnie - gładko, szeroko, równo


Ok. 3 km przez Łążkiem Garncarskim skręciliśmy w prawo na czerwony szlak pieszy i pojechaliśmy jeszcze do REZERWATU PRZYRODY IMIELTY ŁUG. Do rezerwatu prowadziła szeroka asfaltowa droga, później już węższe leśne ścieżki. Rezerwat ten to jeden z najcenniejszych rezerwatów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny. Cechuje się rozległymi obszarami wodno torfowiskowymi otoczonymi wydmami porośniętymi borem sosnowym. Pośród pięknych stawów mieszka wiele gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Rośnie tu kilkaset gatunków roślin.


Zaliczyliśmy wszystkie punkty przez które prowadzi wyznaczona tu ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, dojście do poszczególnych punktów jest bardzo dobrze oznaczone. Drewnianym pomostem dostaliśmy w głąb boru bagiennego. Na cyplu Dużej Grępy weszliśmy na umieszczoną tu platformę widokową. Można stąd obserwować mieszkające na stawach  ptaki (choć środek upalnego dnia, czyli pora naszych odwiedzin, to oczywiście nie jest dobra pora do obserwacji - najlepiej robić to rano lub wieczorem). Nacieszyliśmy się naprawdę cudnym lasem. Później (jakbyśmy mieli dziś mało piachu ;) przeprawiliśmy się jeszcze przez piaszczystą groblę pomiędzy stawami Radełko i Imielty Ług, na której mniej więcej w połowie drogi znajduje się kolejny punkt widokowya potem wróciliśmy z powrotem na nasz zielony rowerowy szlak, którym już szybko dotarliśmy do celu naszej wycieczki czyli Łążka Garncarskiego.


Łążek Garncarski znany jest z wytwarzanych tu wyrobów ceramicznych, działające tu zagrody garncarskie wytwarzają ceramikę opartą na dawnych wzorach, niezmiennych od lat. Tradycja garncarska tej okolicy sięga początków XVIII wieku. Obecnie działają tu trzy pracownie garncarskie, które przyjmują turystów i organizują pokazy. Przy okazji można także zakupić wyroby garncarskie i skosztować tradycyjnych dań regionalnych.
 

Łążek to miejsce, które chłopcy poznali lepiej od nas. W czasie tegorocznego letniego obozu, kiedy spędzili 13 dni w Lasach Janowskich odwiedzili jedną z zagród garncarskich w Łążku. Co nieco nam opowiedzieli, resztę zobaczyliśmy na zdjęciach. Na pewno jeśli tu dojedziecie to warto je odnaleźć. Jedną z takich zagród jest KASINA ZAGRODA.
 
Zdjęcia: Sosna Sport & Turystyka

Trasę z Janowa Lubelskiego do Łążka Garncarskiego przejechaliśmy tylko w jedną stronę. Jeśli planujecie powrót do Janowa to nie trzeba wracać tą samą drogą. Proponujemy przejazd do sąsiedniego Łążka Ordynackiego i powrót lasem do Janowa przez Uroczysko Kruczek - wszystkie możliwe drogi powrotu znajdziecie na tej mapie: Mapa Lasów Janowskich dla rowerzystów.


Ostatnim dniem naszego pobytu w tej okolicy była niedziela, więc w drodze z naszej kilkudniowej bazy wypadowej w Dylach do Janowa Lubelskiego odwiedziliśmy także piękne SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO w Radecznicy (zwane Lubelską Częstochową) powstałe w miejscu jedynych na świecie objawień św. Antoniego.


Jeśli będziecie w okolicach Radecznicy warto zajrzeć jeszcze do Pasieki i Pszczelarskiej Zagrody Edukacyjnej "Ulik" | https://ulikroztocze.pl. W tym miejscu znajduje się skansen zabytkowych uli, muzeum pszczelarstwa, sala szkolna PRL, oszklony ul z żywymi pszczołami i ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Biletem wstępu jest opłata za degustację miodów (10 zł od osoby). Można tu zakupić bardzo oryginalny produkt tradycyjny Roztocza czyli MIÓD FASOLOWY o którym więcej przeczytacie tutaj. Informacje o godzinach zwiedzania dla turystów indywidualnych znajdziecie tutaj.

Na koniec ciekawostka... Cechą charakterystyczną dla Ziemi Janowskiej jest duża ilość przydrożnych kapliczek i krzyży. Unikatem na skalę krajową jest droga z Frampola do  Janowa Lubelskiego - przy drodze o długości ok. 18 km stoi ponad 60 kapliczek i krzyży.


*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

  1. Fajne tekst, może warto wzbogacić go o opis zwierząt jakie można spotkać w rezerwacie? Ja tu - https://przygodyprzyrody.pl/imielty-lug-rezerwat-przyrody/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to