Spacerem... Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich

Kto wita turystów w Olkuszu? GWARKOWIE :)

Tych prawdziwych gwarków można było spotkać na ulicach Olkusza przed wiekami. Teraz wykonane z brązu i pokryte patyną figury witają turystów przybywających do Olkusza. Podczas niedługiego spaceru w samej tylko okolicy bardzo ładnego olkuskiego rynku poznaliśmy ich już całkiem sporo. 
 

Historia Olkusza związana jest z eksploatacją i przerobem rud srebra i ołowiu i o tym właśnie ma przypominać mieszkańcom i turystom SREBRNY SZLAK GWARKÓW OLKUSKICH czyli ścieżka edukacyjno-historyczna w obrębie olkuskiej starówki. 

Figurek gwarków jest osiemnaście. Każda figurka jest inna i ma do przekazania konkretną historię, która jest zapisana obok na specjalnej tabliczce, a te zawierają zarówno fakty historyczne, jak i legendy. 

Ten bardzo ciekawy szlak można przejść odnajdując przeszło 130 replik trojaków olkuskich, umieszczonych w chodniku. Są to monety z wizerunkiem króla Zygmunta III Wazy, jakie były wybijane w olkuskiej mennicy, oraz gwarków trzymających herb Olkusza. Szlak ten można także przemierzać razem z aplikacją mobilną lub kartą specjalnie opracowanego QUESTU "Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich". Otrzymacie go w Punkcie Informacji Turystycznej w Olkuszu | ul. Floriańska 8. Warto tam zajrzeć jeśli będziecie w pobliżu, dowiecie się co jeszcze można robić w tej ciekawej turystycznie okolicy, a można robić naprawdę wiele! Jeden dzień to zdecydowanie za mało żeby poznać wszystkie atrakcje Olkusza i jego okolic :)

Poznanie olkuskich gwarków to nie był jedyny cel naszej wyprawy do tego miasta. Mieliśmy także inny bardzo ważny powód, o którym napiszemy już wkrótce. A może ktoś już się domyśla? :)
 
 
 
 *
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to