Wędrujemy... Stezka Valaška - sky walk & hulajnogi

Wykorzystując pewną piękną słoneczną wrześniową niedzielę wybraliśmy się na ŚCIEŻKĘ W KORONACH DRZEW Stezka Valaška w Czechach. Warto zaplanować coś więcej w tej bardzo ładnej okolicy, a nie tylko samą ścieżkę, dlatego mamy dla Was propozycję ciekawej wycieczki w górach.

Nasza trasa liczy ok. 15.5 km, w tym pieszo ok. 9.5 km + zjazd na hulajnodze ok. 6 km. Jaki jest przebieg tej trasy możecie zobaczyć na naszej mapce.


 

Parking w miejscowości Raztoka znajduje się blisko dolnej stacji kolejki linowej Pustevny. Z Gorzyczek jedzie się tu ok. 55 minut, z Cieszyna - 50 min | tutaj to miejsce na mapie.

 • Parking jest płatny - w 2020 roku było to 80 koron (tylko gotówka) ale za cały dzień.
 • Przy parkingu działa duży park linowy.
 • Uwaga! Jeśli nie macie winiety na płatne drogi w Czechach to w nawigacji wybierzcie opcję przejazdu tylko bezpłatnymi drogami.

Z parkingu można pójść spacerem do dolnej stacji kolei linowej i wjechać bezpośrednio na Pustevny - z górnej stacji kolejki do ścieżki w koronach drzew mamy już tylko ok. 400 m spaceru w górę.

My jednak planowaliśmy odwiedzić ścieżkę na sam koniec tego dnia w nadziei, że im bliżej wieczora tym mniej ludzi. No OK, ale co zamiast kolejki?

Można pójść w górę dość szeroką asfaltową ścieżką. Jest to sześciokilometrowa trasa, którą spokojnie pokonacie także z wózkiem. Korzystają z niej głównie rowerzyści i zjeżdżający w dół na specjalnych hulajnogach - o tym będzie na koniec. Minus - jest wygodna, ale monotonna, zupełnie bez widoków i trzeba uważać na tych co zjeżdżają (najczęściej zjeżdżają szybko).

Druga opcja to szlak zielony, który początkowo także biegnie drogą, a potem przy kapliczce odbija na typowo górską ścieżkę i tę opcję polecamy. Ta trasa monotonna nie jest ;) Wspina się do góry dość spokojnie (4 km - 500 m przewyższenia), więc to jest naprawdę przyjemny spacer. 

Po 4 km - niespodzianka! Wychodzimy z lasu prosto na widokowy grzbiet Radhosta i szeroką wygodną drogą przechodzimy ok. 600 m by zatrzymać się przy Horský hotel Radegast. Można tu zaplanować odpoczynek - działa mała gastronomia w okienku lub restauracja wewnątrz, na zewnątrz jest sporo stołów i ławek, ale najczęściej wybierana do odpoczynku jest polanka z miękką trawą. Dla dzieci jest tu atrakcja - ścieżka bosych stóp.

Po kolejnych 300 metrach dochodzimy na szczyt Radhost gdzie znajduje się kaplica św. Cyryla i Metodego z dzwonnicą, na którą można wejść za naprawdę symboliczną opłatą (w 2020 roku było to 5 koron od osoby). I warto, bo widoki są piękne i dalekie.

Z tego miejsca wracamy i idziemy już w kierunku Pustevny & Stezka Valaška - dzieli nas od niej 4 km drogi prowadzącej grzbietem górskim. Droga jest szeroka, częściowo szutrowa, częściowo asfaltowa, więc jeśli macie wózek z większymi kołami to spokojnie możecie wybrać się tu na spacer (wózków na tej trasie widzieliśmy sporo). Po drodze mijamy szczyt Radegast, a wcześniej rzeźbę niejakiego Radegasta, przy której turyści robią sobie zdjęcie z piwem. Wiecie dlaczego? ;)

Kiedy doszliśmy do Pustevny zatrzymaliśmy się przy jednym z pierwszych punktów gastronomicznych żeby coś zjeść, jest ich tu sporo i mimo, że ludzi mało nie było to na jedzenie czekaliśmy dosłownie kilka minut.

Później już udaliśmy się prosto na ścieżkę w koronach drzew. Najwięcej ludzi zgromadziło się na górnym tarasie - tam ustawiła się kolejka chętnych do tego by zrobić sobie zdjęcie na niewielkiej przezroczystej platformie zawieszonej 30 m nad ziemią. Ponieważ nie chcieliśmy powiększać tej kolejki i czekać może i nawet 45 min. na możliwość zrobienia zdjęcia, więc ograniczyliśmy się do przejścia wszystkich ścieżek tej niezwykłej ścieżki, łącznie z niezwykłym mostem-bujamostem, co zajęło nam ok. 30 minut. Można oczywiście spędzić tu więcej czasu - myślę że średnio ok. godziny. 

 • Dla dzieci jest opcja wspinania się po linach i trampoliny do skakania, co na pewno zajmie je na dłużej.
 • Ścieżka dostępna jest dla wózków, także inwalidzkich, ale ostatnie ok. 200 m dojścia drogą do miejsca gdzie wchodzimy na ścieżkę jest trochę mniej komfortowe (ubita ścieżka, trochę kamieni). 
 • Cennik i inne informacje znajdziecie tutaj: https://stezkavalaska.cz/vstupne.
 • Jeśli macie więcej czasu możecie wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną „Ogród zoologiczny na Pustevnym”. O niej więcej informacji tu: https://www.pustevny.cz/pl/sciezka-drewniana

Ostatnim etapem był zjazd na hulajnogach prosto na parking wspomnianą na początku asfaltową drogą co zajęło nam ok. 20 minut, oczywiście można szybciej ;)

 • Aktualnie (2022 rok) za wypożyczenie hulajnóg dla trzech osób zapłacilibyśmy 3 x 200 koron czyli wychodzi to mniej więcej 3 x 38 zł (gdybyśmy brali 1 lub 2 hulajnogi to koszt za jedną = 240 koron). 
 • Wypożyczyliśmy je przy górnej stacji kolejki linowej - wypożyczalnia znajduje się z lewej strony (i był to chyba jedyny punkt gdzie za wypożyczenie można było zapłacić kartą).
 • Hulajnogi są w dwóch rozmiarach. Kaski dostajemy na miejscu.
 • Wypożyczalnia jest czynna w czeskie święta, soboty i niedziele od 10:00 do 17:00.
 • Na hulajnodze można zjeżdżać z młodszym dzieckiem jako pasażerem.
 • Aby dostać sprzęt musimy okazać jakiś dokument (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport).

Zejść z powrotem na parking można także niebieskim szlakiem (idziemy ok. 40 minut), ale na początkowym odcinku niestety jest on dość stromy. 

PS. Na Pustevny można też dojechać od strony południowej. Jest to opcja dobra jeśli lubicie pokonywać samochodem górskie serpentyny i chcecie szybko dotrzeć tylko na ścieżkę w koronach drzew lub przejść się wygodną drogą na Radhost (na przykład z wózkiem). Plus - parking znajduje się bardzo blisko tego całego kompleksu. Minus - jeśli parking jest pełny bywa, że droga jest zamykana i trzeba czekać na miejsce.

Podsumowując - to był dzień, który wszystkim się podobał & polecamy. A do Czech wrócimy jeszcze na pewno.

*

A teraz czas na fotorelację :)

Zielony szlak na Radhost

Między Radhostem a Pustevnym wędrujemy tak...


Horský hotel Radegast

 
Radhost i kaplica św. Cyryla i Metodego
 
 
Radhost i widok z kaplicy św. Cyryla i Metodego
 

Tak wygląda szlak pomiędzy Radhostem a Pustevnym

Radegast

Widok na Pustevny

Widok na Pustevny

Przystanek na małe co nieco :)

A to już Stezka Valaška

A tak wygląda dojście do Stezka Valaška

Pustevny - budynki architekta słowackiego Dušana Jurkoviča

Na parking wracamy na hulajnogach!

*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to