Poznajemy... Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej

Przez wielu nazywana najpiękniejszą biblioteką w województwie śląskim i jedną z najpiękniejszych w Polsce. A do tego ta biblioteka znajduje się w budynku dworca, ma swój własny peron i zatrzymują się tu pociągi. Podoba Wam się ten pomysł? 


Gdzie znajdziecie taką bibliotekę? W Rudzie Śląskiej - Chebziu.

 • Stacja Biblioteka, jeden z obiektów Szlaku Zabytków Techniki, znajduje się w klimatycznym historycznym budynku byłego dworca kolejowego pochodzącego z 1899 roku, tysiącami oferowanych do wypożyczenia pozycji zajęła większość jego pomieszczeń. Rewitalizacja biblioteki to dobry przykład tego, jak połączyć historię z nowoczesnością - to się w tym miejscu naprawdę udało...
 • Lokalizacja biblioteki na dworcu, co też raczej nie często się zdarza, sprawia że chcąc nie chcąc przewija się tu sporo osób. Ci, którzy czekają na pociąg mogą przysiąść w kawiarence, poczytać gazety lub wypożyczyć książkę na drogę.

STACJA BIBLIOTEKA - co tu znajdziecie?
- kilkanaście tysięcy woluminów
- audiobooki
- filmy DVD i Blu-ray
- płyty CD muzyczne
- gry na konsolę
- prasę codzienną i periodyki
- co warto odnotować jest tu także bardzo ładny kącik dla dzieci

Jeśli szukacie książek i czasopism możecie do woli spacerować zarówno po parterze biblioteki, jak i po antresoli. Multimedia można wybierać tylko za pomocą katalogu elektronicznego.

 • Hol główny dworca jest dostępny przez całą dobę i cały tydzień.
 • Godziny otwarcia biblioteki: poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 10:00 do 18:00 | czwartek od 11:00 do 19:00 | sobota od 7:00 do 15:00
 • W tych dniach i godzinach można zwiedzić obiekt. Wstęp jest bezpłatny. Jeśli chcemy korzystać ze zbiorów biblioteki to w kilka minut można wyrobić kartę (koszt roczny to 7 zł), oczywiście każdy może zostać czytelnikiem rudzkiej biblioteki niezależnie od miejsca zamieszkania.
 • Dla osób niepełnosprawnych i starszych jest dostępna winda.
 • Toalety i kawiarnia są czynne w godzinach otwarcia biblioteki. W kawiarence znajdują się automaty z przekąskami i napojami.
 • Parking znajduje się z tyłu dworca, ale oczywiście można tu dojechać także pociągiem (jest to stacja: Ruda Chebzie na linii Gliwice – Zabrze – Katowice – Zawiercie – Częstochowa), a także autobusem (przystanek Chebzie Dworzec PKP). Aby sprawdzić jak tu dojechać polecamy stronę i aplikację jakdojade.pl.

To miejsce żyje nie tylko dzieleniem się swoimi bogatymi zbiorami - organizowane są tu wystawy, spektakle teatralne, warsztaty, spotkania autorskie oraz zajęcia dla młodzieży szkolnej i dzieci z przedszkola. Aktualności ze Stacja Biblioteka szukajcie na jej profilu.

Kto ma blisko niech koniecznie się tu zapisze, wtedy ten piękny obiekt będzie mógł albo musiał odwiedzać częściej ;)


 *

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Zapisaliśmy się choć nie jesteśmy z Rudy Śląskiej ale pociągiem mamy dojazd idealny a zbiory fajne, szczególnie gry i filmy 👍

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to