Poznajemy... Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach

Drugiego takiego miejsca nie znajdziecie choćbyście szukali naprawdę daleko. W Gliwicach, przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów, powstało Centrum Edukacji Ekologicznej. Powstało w miejscu, które bez wątpienia o odpadach wie absolutnie wszystko - przy składowisku odpadów na ul. Rybnickiej 199A. Będzie można je odwiedzać od 6 listopada.


Centrum Edukacji Ekologicznej jest nowoczesne, składa się m.in z sali projekcyjnej (w której odwiedzający mogą zobaczyć filmy edukacyjne dostosowane do wieku gości), pomieszczenia z interaktywną wystawę, na którą składają się infografiki, animacje i gry, ścieżek edukacyjnych oraz bardzo oryginalnego punktu widokowego.
 
Sala projekcyjna w Centrum Edukacji Ekologicznej. Zwiedzanie centrum rozpoczyna się od projekcji, filmy dostosowane są do wieku odwiedzających.
 

W centrum edukacji dowiecie się m.in. co to są odpady, także niebezpieczne, dokąd trafiają produkowane przez nas śmieci, dlaczego i jak trzeba je segregować, jak można powtórnie je wykorzystać i jakie surowce możemy pozyskać z niektórych odpadów, czym jest zrównoważony rozwój & styl eko, co to jest mikroplastik oraz w jaki sposób można dać drugie życie rzeczom.
 
Robot śMietek - przewodnik po Centrum Edukacji Ekologicznej
 
 
CEE przeznaczone jest dla osób w każdym wieku - młodszych i starszych, choć wiadomo że na sali z wystawą interaktywną najbardziej "szaleją" dzieci, dosłownie chłonąc wiedzę - i dobrze, bo to w końcu one są przyszłością naszej planety i także od ich świadomości zależą jej losy.

Na dachu budynku znajduje się taras widokowy, można z niego zobaczyć m.in. owce kameruńskie, które dbają o zielone murawy, sezonowo w tym mini zoo mieszkają także najmniejsze kuce świata, krowy zebu oraz strusie.

Dla dzieci powstał plac zabaw, tuż obok niego, pod zadaszeniem, kolejne atrakcje - stół do piłkarzyków i ping ponga, cymbergaj, ścianka wspinaczkowa i kosz do koszykówki.

Co może zaskoczyć? Taras widokowy, z którego rozciąga się widok na... składowisko odpadów, jak i dużą część gliwickiego Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów - z góry możemy podglądać pracę ludzi i maszyn, co od razu rzuca się w oczy to duży ruch & dużo pracy, co świadczy tylko o tym, że śmiecimy sporo... Uprzedzając pytanie - prawie nic tu nie czuć, więc warto skorzystać z okazji i przejść się na ten bardzo oryginalny punkt widokowy.
 
Punkt widokowy na składowisko odpadów... praca wre.
 

Wystawę zwiedzamy z edukatorami - przewodnikami, a także z robotem śMietkiem. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć przynajmniej półtorej godziny. Na miejscu na odwiedzających czeka parking, szatnia, toalety i pamiątki.
 
Jest to miejsce idealne na wycieczkę szkolną lub przedszkolną jeśli chcecie zgłębić z dziećmi taki temat - nauka przez zabawę i niezwykła lekcja ekologii gwarantowana.
 
Od 6 listopada 2023 roku do gliwickie Centrum Edukacji Ekologicznej może odwiedzić każdy. Wstęp jest płatny, a rezerwacji miejsc można dokonywać na stronie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów: https://bilety.pzogliwice.pl.
 
Ile kosztuje wstęp?
  • bilet normalny - 20 zł | Gliwicka Karta Mieszkańca lub Seniora - 18 zł | osoba niepełnosprawna lub opiekun - 18 zł | bilet ulgowy (uczeń, student, rencista lub emeryt) - 18 zł | bilet grupowy pow. 15 osób - 15 zł | dzieci do lat 3 nie płacą za wstęp
Jak policzono czteroosobowa rodzina "produkuje" miesięcznie ok. 120 kg śmieci. Mieszkańcy Gliwic wytwarzają ich miesięcznie 5000 ton. Myślicie, że wizyta w takim miejscu otwiera bardziej oczy, pomaga w kształtowaniu dobrych nawyków i może coś w tych statystykach zmienić?
 
Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach
 

 *

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

  1. Byliśmy dzięki Wam i bardzo nam się podobało. Dzięki i czekamy na kolejne polecajki. Zdrowia dla całej rodzinki :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to