Spacerem... Uroczysko Buczyna w Chorzowie

W listopadzie nie brak szarych, burych i ponurych dni. Nie wiem jak Wy, ale my ratujemy się spacerami niezależnie od pogody, a do tych idealne są bukowe lasy, szczególnie teraz kiedy te leśne ścieżki pełne są rudych bukowych liści... 
 
 
Ostatnio można nas często spotkać w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym UROCZYSKO BUCZYNA. Gdzie go znajdziecie? W centrum aglomeracji śląskiej - rozpościera się na terenie administracyjnym Chorzowa, w pobliżu jego granic z Katowicami i Rudą Śląską, w pobliżu autostrady A4. 
 
Za co go lubimy? Za naturalność, tajemniczość i brak tłumów. I mamy go dość blisko. Uroczysko Buczyna cechuje bogata bioróżnorodność, rzadko spotykana w tym regionie kraju. Najbardziej rzucają się w oczy dorodne drzewa - można tu znaleźć starodrzewy bukowe w wieku ok. 160-180 lat o obwodzie przekraczającym 200 cm, a także wiele gatunków roślin, w tym wiele rzadkich w skali kraju. Tych wrócimy poszukać wiosną i latem. Uroczysko jest także domem dla prawie 60 gatunków ptaków. To tu możecie zobaczyć także osobliwe zrośnięte sosny i pokopalniany zbiornik wodny. Ponad taflę wody wystają martwe drzewa co dodaje temu miejscu jeszcze więcej tajemniczości...
  • Przez Uroczysko przebiega zielony szlak pieszy Dwudziestopięciolecia PTTK, który rozpoczyna się i kończy w Parku Śląskim. 
Jeśli i Wy macie ochotę na spacer po grubym dywanie rudych bukowym liści to właśnie teraz jest najlepszy czas na takie spacery, mamy nadzieję, że dacie skusić?  
 
Zrośnięte sosny | Uroczysko Buczyna
 
 
Propozycje spacerowe...

Gdzie zaparkować?
My parkujemy zawsze przy wiaduktach na ul. Gościnnej na granicy Rudy Śląskiej i Chorzowa - jest tu kilka miejsc i stąd mamy ok. 150 m do zrośniętych sosen (jest to miejsce oznaczone na mapie Google, więc trafić do nich jest bardzo łatwo). Samochód można zostawić także na końcu ul. Ogrodowej (Panewniki), za przejazdem kolejowym. Blisko tu z os. Witosa i Załęskiej Hałdy.
 
Jak dojechać autobusem?
Skorzystajcie z przydatnej strony lub aplikacji jakdojade.pl - najbliższy przystanek autobusowy to "Kokociniec Wybickiego", dojeżdżają tu autobusy linii 13, 48, 657, 657N i 913.
 
 
A jeśli nie Uroczysko Buczyna to co? Polecamy cudny o tej porze roku nasz bukowy nr 1 czyli rezerwat przyrody LAS MURCKOWSKI w Katowicach lub nasz bukowy nr 2 - rezerwat przyrody SEGIET na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór.
*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to