Wędrujemy... Wschód słońca na Skale 502

Będziecie w okolicy Ojcowskiego Parku Narodowego? A może szukacie ciekawego miejsca "z widokiem" albo miejscówki dobrej na podziwianie wschodu słońca? To zobaczcie co dla Was mamy :)


Grodzisko zwane także Skałą 502, Wzgórzem 502 lub "Wyjrzoł" to charakterystyczny masyw skalny, który można rozpoznać już z daleka, bo jego szczyt zdobi betonowy słup. To wieża triangulacyjna - element dawnego systemu pomiarowego kiedy jeszcze nie używano tak popularnego teraz GPS. Skąd 502 w nazwie? Kiedyś przypisywano mu taką wysokość, jednak kiedy postarano się o dokładniejszy pomiar okazało się, że Grodzisko ma wysokość 512,8 m n.p.m. i jest drugim pod względem wysokości wzniesieniem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Gdzie go znajdziecie? W Jerzmanowicach.

Wschód słońca w tym miejscu planowaliśmy już rok temu kiedy gościliśmy w Chochołowym Dworze w Jerzmanowicach. Niestety wtedy mgła była taka, że z trudem znaleźliśmy samochód na parkingu, więc o wschodzi słońca niestety trzeba było zapomnieć. Na szczęście nie zapomnieliśmy na dobre i wczoraj udało nam się wrócić do jesiennych Jerzmanowic. Czy było warto? Bardzo! Grodzisko okazało się dość łatwo i szybko dostępnym świetnym punktem widokowym, z którego zobaczyliśmy nie tylko znajdującą się niedaleko Dolinę Będkowską, inne okoliczne wapienne ostańce czy Kraków, ale także Beskidy z Babią Górą, a nawet Tatry (te ostatnie można zobaczyć przy dobrej pogodzie, wczoraj szczęśliwie taka była :)

  • Grodzisko jest bez wątpienia jednym z najlepszych punktów widokowych na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej!

Wejście na szczyt Grodziska jest możliwe, poszukajcie ścieżki z boku ostańca, po jego południowo-wschodniej stronie, ale na górze trzeba uważać - ściana północna to wysokie i strome urwisko.

Grodzisko znajduje się dość blisko głównej drogi, która prowadzi z Olkusza do Krakowa, aby do niego dotrzeć musimy skręcić w ul. Jurajską, ale ostatni odcinek drogi, już do samego ostańca, jest dość kamienisty, oczywiście wyjechać można, ale jeśli nie spieszy się Wam to lepiej zostawić samochód przy Chochołowym Dworze i zrobić sobie spacer. Ta opcja ma taki plus, że wracając można wstąpić tam na coś dobrego ;)

Grodzisko w Jerzmanowicach
- miejsce dobre na podziwianie wschodów i zachodów słońca i dalekich widoków...
 
 

  *

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to