Jesienny spacer po Stargańcu

Stargańcem zwie się zbiornik wodny, który znajduje się w leśnym zaciszu Mikołowa na granicy z Katowicami, a także ośrodek wypoczynkowy zlokalizowany wokół jeziora - w sezonie letnim Starganiec jest popularnym miejscem plażowania. Poza miłośnikami wypoczynku nad wodą można tu spotkać spacerowiczów, rowerzystów, grzybiarzy, wędkarzy, jeźdźców, pary młode na ślubnym plenerze, a podobno także naturystów, podglądaczy i bardzo zakochanych, krótko mówiąc - spora różnorodność.
Trafiliśmy tu chcąc nacieszyć się październikową złotą polską jesienią: woda, piasek, las, przestrzeń... do tego niedaleko nas, w sam raz na niedługi spacer prosto po przedszkolu.

Jak tu dojechać? Jadąc trasą Mikołów - Katowice skręcamy na światłach przy Patio Zajazd (kiedyś Gościńcu Śląskim) w prawo jadąc od Katowic, w lewo jadąc od Mikołowa i po ok. 1,5 km docieramy do widocznego z drogi parkingu. Z drugiej strony można dojechać tu od Ligoty, Panewnik lub Rudy Śląskiej.


Parking przy ul. Owsianej


W środku tygodnia i po sezonie chyba jest tu najbezpieczniej, spotkaliśmy tylko spacerowiczów, rowerzystów, grzybiarzy, wędkarzy i młodą parę która mimo października zażywała kąpieli wodnej.


Miejsce na ogniskoZakątki do odpoczynku


Okazy interesujące dla młodych przyrodników...

Niestety Starganiec mimo swojego potencjału wydaje się zaniedbany, przyznam że nie potrafię wyobrazić sobie jak może wyglądać tu w sezonie kiedy odwiedzających jest więcej.


Niedawno powstał program rewitalizacji tego miejsca. Architekci zaproponowali stworzenie nowej plaży, pomostów, ścieżek, parku leśnego ze ścieżkami spacerowymi, placu zabaw, a także małej gastronomii, palenisk i wiat. Niestety projekt przygotowany przez 3L Studio dla Lasów Państwowych na razie pozostanie tylko na papierze.  
Źródło: 3L Studio www.lubienieccy.pl


Cokolwiek będzie się działo w kierunku tego żeby na Stargańcu było przyjemniej to jestem za.


Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to