Góra Matyska - Golgota Beskidów

Pierwszy raz byliśmy na Matysce 7 lat temu, kolejny raz - przed kilkoma dniami. Mimo że już nieraz w czasie naszych wędrówek cieszyliśmy oczy górskimi panoramami to ta widziana ze szczytu Matyski zrobiła na nas ogromne wrażenie. 
Tak wyjątkowy widok zaskakuje dlatego, że sama góra jest niewielka, wznosi się na wysokość 609 m n.p.m. Jednak stojąc na jej szczycie jest się z każdej strony otoczonym górami i miasteczkami. Rozpościera się stąd niczym nie przysłonięty widok na okolicę, dostrzec można Bielsko, Żywiec, Jezioro Żywieckie, Beskid Mały, wiele szczytów Beskidu Śląskiego i Żywieckiego m.in. Skrzyczne, Klimczok i Babią Górę.

Matyska zwana Golgotą Beskidów znajduje się niedaleko Żywca, jest to wzgórze położone pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza. Matyska jest celem wędrówek turystów i pielgrzymów. Pielgrzymi przybywają tu ze względu na bardzo wymowne stacje drogi krzyżowej - mija się je kolejno podczas wędrówki na wzgórze. Ich budowę ukończono w 2009 roku. 


Na szczycie Matyski stoi prawie 30 metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2001 roku przez miejscowych parafian dla uczczenia Roku Jubileuszowego przypadającego na pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. Od tamtej pory o Matysce dowiadywało się coraz więcej osób, wcześniej znana była tylko okolicznym mieszkańcom. 

Jak tu dojechać? Jeśli jedziemy z Żywca to kierujemy się na Węgierską Górkę, po ok. 2 km skręcamy w prawo do miejscowości Radziechowy (na zakręcie można zauważyć znak kierujący nas na Golgotę Beskidów, ale jest on widoczny tylko jeśli jedzie się z Żywca). Przez Radziechowy jedziemy prosto ok. 4 km - najpierw ul. Główną, następnie św. Marcina, dojeżdżamy prawie do końca ul. św. Marcina, w tym miejscu też napotkamy znak kierujący nas dalej. Następnie skręcamy ostro w lewo i w górę w ul. Zieloną, która prowadzi nas bardzo wąską asfaltową drogą, wśród domów i pól, prosto na parking pod szczytem, następnie po kilkunastu minutach dość rekreacyjnej wspinaczki jesteśmy u celu. Kto chce i może pozwolić sobie na dłuższy spacer może szczyt zdobyć pieszo, wystarczy podążać za stacjami drogi krzyżowej (startujemy z ul. Zielonej, do parkingu pod szczytem Matyski mamy stamtąd 1 km).


Droga powrotna ze szczytu na parking


Z Żywca do Radziechów kursuje komunikacja miejska (autobus lini nr 5). Z Katowic, Bielska, Zwardonia czy Żywca można dojechać do Radziechów pociągiem (stacja Radziechowy Wieprz). Pociąg z Katowic jedzie 2 godziny.

Źródło: www.zywiecczyzna.pl 

Kiedy zaczęliśmy wędrówki z dziećmi zaczęliśmy także doceniać szczyty, które można zdobyć łatwiej niż metodą tradycyjnego podejścia. Wejście na Matyskę w wersji krótszej (czy nawet dłuższej) to tak naprawdę spacer osiągalny nawet dla mniejszych nóżek. A na szczycie cisza, spokój i nieograniczona przestrzeń - dla nas idealnie.

Aktualności i zapowiedzi wydarzeń, które mają miejsce na Matysce można znaleźć na stronie gminy Radziechowy lub na stronie internetowej parafii w Radziechowach.

Komentarze

  1. Świetna propozycja na krótką wycieczkę będąc w okolicy. Okolica spokojna, a widoki przednie. Dziękuję za podpowiedź zagospodarowania jesiennego popołudnia:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to