Zwiedzamy... Zamek Bobolice

Położony na Szlaku Orlich Gniazd Zamek Bobolice budzi mieszane uczucia wśród pewnej grupy historyków, turystów, a także części okolicznych mieszkańców. Wszystko za sprawą odbudowy Zamku, która zamieniła ruiny na okazałą budowlę. Po dwunastu latach niewątpliwie ciężkiej i kosztownej pracy zamek zyskał na atrakcyjności, jednak sposób w jaki go odbudowano nie wszystkim przypadł do gustu. Pasjonatom tematu pozostawiam kwestie oceny m.in. koloru i pochodzenia cegieł czy kształtu dachówek, a Was zapraszam na wycieczkę po Zamku Bobolice i jego okolicy.

Szybkie porównanie: tak do niedawna na stromym wzniesieniu prezentowały się ruiny Zamku Bobolice.
 
Fot. www.fotopolska.eu

A tak to miejsce prezentuje się w tych lepszych dla siebie czasach...
 

Rozległy teren wokół zamku umożliwia spacery i pikniki, przy okazji spaceru podziwiamy zamek z każdej strony.Nie dość że sobota, to jeszcze słoneczna... Na szczęście dla nas tłumów nie było.
 

 W bliskiej okolicy zamku wydzielono miejsce na obszerny płatny parking.
 

 Jeszcze nawet nie doszliśmy do zwodzonego mostu prowadzącego na zamek, a już znajdujemy ciekawe zakamarki...
 

Ten ogromny ostaniec skalny z otworem powstałym w wyniku erozji to Brama Laseckich. Skała ta została tak nazwana na cześć obecnych właścicieli zamku, którym zawdzięcza on swój obecny stan.Czy najmłodszych turystów trzeba namawiać na zwiedzanie zamków? Ani małych i uroczych księżniczek, ani dzielnych i walecznych rycerzy zachęcać długo nie trzeba. Ciekawe legendy, wąskie korytarze, kamienne schody, sale pełne historycznych eksponatów, ciemne zakamarki czy wysoka wieża - to zawsze przyciąga jak magnes i tak było i tym razem.


Za zwiedzanie zamku trzeba zapłacić, bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł (dla dzieci od 2 lat, młodzieży do lat 18 & emerytów).


W sezonie jesienno-zimowym (od listopada do marca) Zamek Bobolice dostępny jest do zwiedzania codziennie w godzinach: 10:00-16:00. Wejścia na zamek odbywają się co pół godziny.W sezonie wiosenno-letnim (od kwietnia do października) zamek dostępny jest do zwiedzania codziennie w godzinach: 10:00 - 18:00 (wejście co pół godziny, ostatnie o godz. 17:30).  W soboty i niedziele zwiedzanie możliwe jest w godzinach od 10:00 do 17:00.


Na dziedzińcu znajduje się stała wystawa dokumentująca lata prac rekonstrukcyjnych.
Z zamkiem związana jest legenda o dwóch braciach, z których jeden władał zamkiem w Bobolicach a drugi w Mirowie. Bracia byli ze sobą bardzo zżyci, nie mogli się bez siebie obejść. Pewnego razu przybył posłaniec królewski i wezwał władcę Bobolic do wzięcia udziału w wojnie na Rusi. Drugi brat postanowił o chlebie i wodzie oczekiwać na powrót brata. Ten wrócił ze skarbami i piękną dziewczyną w której zakochał się i pan Mirowa. Skarbami się podzielili a o tym kto poślubi dziewczynę miało zadecydować ciągnięcie losu. Wygrał brat z Bobolic. Od tej pory braterska miłość się skończyła. Pan Mirowa nie dawał za wygraną, tym bardziej że dziewczyna pokochała właśnie jego. Gdy władca Bobolic opuszczał zamek, jego żona i brat spotykali się w podziemiach łączących oba zamki. Gdy rzecz się wydała, pan Bobolic zabił brata a żonę zamurował w lochach. 


Po legendzie... ciekawostka dotycząca skarbu zamkowego. W XIX w. w podziemiach zamku znaleziono ogromny skarb. Niektórzy wierzą, że nie odkryto jeszcze całości i główna jego część leży w korytarzu po1między Bobolicami a Mirowem albo pobliskim Ogorzelnikiem, z którym również połączony był ponoć zamek.


Na zamku zwiedzającym udostępniono komnaty mieszkalne, salę rycerską, kaplicę, kordegardę i wieżę.Czyżby zamek posiadał tajemniczego lokatora, który koniecznie chciał być z Frankiem na zdjęciu? ;)


Historia tego Zamku jest naprawdę ciekawa, pełna wydarzeń i historycznych postaci, zachęcam aby ją poznać (link).O przyzamkowej restauracji słów kilka... Jeśli decydujecie się cokolwiek tu zamówić to musicie liczyć się z większym wydatkiem w porównaniu do innych podobnych miejsc. Dla nas ceny w tej restauracji były dużym zaskoczeniem i nie dziwiło to, że wiele osób po przestudiowaniu menu zbierało się i szło dalej. 


Menu dla dzieci ubogie, do wyboru zupa pomidorowa z ryżem (12 zł za 200 ml) albo kurczak cięty z opiekanymi ziemniakami i tartą marchewką (21 zł).

Pierogi z nadzieniem z kilku mięs z żurawiną (7 szt. - 21 zł)
 

Alternatywą jest nieco tańsza gastronomia bliżej zamku. *
Tak rekonstruowano Zamek Bobolice:


Z wysokości zamkowej wieży jak na dłoni widać było bliższą i dalszą okolicę. I tam wypatrzyliśmy ścieżkę w kierunku Mirowa. Droga wśród zieleni wyglądała tak zachęcająco, że szybko znaleźliśmy się na niej, ale o tym gdzie nas zaprowadziła będzie już następnym razem. 

Niedaleko Zamku Bobolice znajduje się Leśniów, który już ma swoje miejsce na blogu (link).

*
Królewski Zamek Bobolice
42-320 Niegowa
tel. 34 328 80 02, 34 317 10 38

e-mail: rezerwacja@zamekbobolice.pl

strona internetowa: www.zamekbobolice.pl

Zwiedzanie grupowe możliwe od poniedziałku do piątku po wcześniejszej telefonicznej lub poprzez e-mail.

Komentarze

  1. Super wycieczka ! My już od dłuższego czasu jakoś nie umiemy tam dojechać ... ale po takiej zachęcie już musimy :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to