Szukaj na blogu

Rowerem... Puszcza Dulowska & Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn w Rudnie & Puszcza Dulowska były celem naszej kolejnej rowerowej wycieczki. Kiedyś Zamek Tenczyn był największym zamkiem w Małopolsce i jednym z największych w Polsce. Przez 300 lat nazywany był nawet Małym Wawelem. Bez wątpienia to miejsce ma swój wyjątkowy klimat i ciekawą historię. Bardzo długo był niedostępny dla turystów ze względu na stan ruin. Obecnie wraca do życia, przechodzi remont, a tę część którą już wyremontowano i zabezpieczono można zwiedzać. My także skorzystaliśmy z okazji i odwiedziliśmy wszystkie tajemnicze zakamarki, których jest tu wiele, a z okien baszty podziwialiśmy piękne i rozległe widoki na bliższą i dalszą okolicę. O tak, widoki to wielki atut zamku, który leży na szczycie Góry Zamkowej (401 m n.p.m.) - co ciekawsze góra ta to stożek wulkaniczny.Zamek można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 18:00 indywidualnie lub o każdej pełnej godzinie z przewodnikiem (w cenie biletu). Koszt zwiedzania jest niewielki - 18 zł bilet rodzinny lub 7 zł normalny i 4 zł ulgowy. I uwaga! Od 10 czerwca 2018 przez pięć tygodni (czyli do połowy lipca) zamek będzie udostępniany turystom także w dni powszednie - od poniedziałku do czwartku - w godzinach od 10:00 do 18:00. W tych dniach opłaty za bilety wstępu nie będą pobierane. Warto spacer po zamku odbyć z przewodnikiem - można naprawdę wiele dowiedzieć się o historii tego miejsca. Przed zamkiem znajduje się polanka idealna na piknik. A bieżących informacji dotyczących zwiedzania Zamku Tenczyn i planowanych imprez m.in. rekonstrukcji historycznych, które także tu się odbywają szukajcie tutaj. A jeśli już teraz chcecie dowiedzieć się więcej o niezwyklej historii tego miejsca zajrzyjcie tutaj: W które góry - Zamek Tenczyn.


Puszcza Dulowska zachwyciła nas zielenią i długimi, szerokimi i prostymi ścieżkami idealnymi na rower i długi spacer. Przejechaliśmy nimi ponad 20 km i już wiemy, że na pewno będziemy chcieli tu wracać, a już na pewno wrócimy jesienią, bo wtedy kolorowa jesienna puszcza musi być naprawdę piękna.


Samochód zostawiliśmy na parkingu w Rudnie przy kaplicy św. Rafała Kalinowskiego, kilkaset metrów od zamku, ale można zaparkować na jednym z trzech parkingów pod zamkiem - jeden z parkingów pod samym zamkiem jest bezpłatny, za postój na drugim (prywatnym) trzeba zapłacić. Tutaj znajduje się trzeci parking, także niedaleko zamku, ale aby dostać się do niego musicie pokonać ok. 400 m drogi ostro w górę i to jest dobra opcja dla tych, którzy chcą poczuć, że naprawdę ten zamek zdobyli ;)
Z parkingu pod zamkiem jedziemy niebieskim szlakiem, który początkowo biegnie drogą asfaltową - tę drogę dzielimy z samochodami - trzeba zachować większą ostrożność, ponieważ na pierwszym odcinku od zamku droga jest dość wąska. Po ok. 2,5 km docieramy do charakterystycznych kopuł Alvernia Studios. Z tego miejsca wjeżdżamy już leśną ścieżką do puszczy, z którą rozstaniemy się dopiero po ok. 8 km dojeżdżając do Trzebini.

 
 

Ścieżki w Puszczy Dulowskiej są dobrze oznaczone. My wybraliśmy długą prostą, która zaprowadziła nas aż do Trzebini. Tam przy wyjeździe z lasu czekała nas niemiła niespodzianka - akcja gaszenia pożaru składowiska odpadów, o którym tego dnia było głośno, a o którym wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy. Szczęśliwie udało się nam prawie tą samą drogą wrócić na nasz bezpieczny szlak. Jeśli czas i siły Wam pozwalają warto podjechać jeszcze nad Zalew Chechło gdzie można odpocząć nad wodą lub nad urokliwy i czysty Zalew Balaton w Trzebini.

Tradycyjnie nie chcieliśmy wracać tą samą drogą, więc pod zamek dotarliśmy czarnym szlakiem. I ten ostatni odcinek naszej trasy to było prawdziwe zdobywanie zamkowego wzgórza. Ale zamek zdobyliśmy :))W bardzo bliskiej okolicy możecie znaleźć kolejne ciekawe miejsca. I tu polecamy Lokalną Kolej Drezynową w Regulicach i nasz wpis: Lokalna Kolej Drezynowa | Regulice. Można też poszukać kolejnych ścieżek rowerowych - tutaj mapa SZLAKI ROWEROWE GARBU TENCZYŃSKIEGO w większej rozdzielczości a tutaj kolejna przydatna mapa - SZLAKI ROWEROWE OKOLIC TRZEBINI.


*
Zamek Tenczyn w Rudnie
www.facebook.com/ZamekTenczyn
ckiskrzeszowice.pl/zamek-tenczyn-w-rudni
Więcej o historii zamku tutaj: W które góry - Zamek Tenczyn


https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 FrAntki Wędrowniczki , Blogger