Rowerem... Puszcza Dulowska & Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn w Rudnie & Puszcza Dulowska były celem naszej kolejnej rowerowej wycieczki. Kiedyś Zamek Tenczyn był największym zamkiem w Małopolsce i jednym z największych w Polsce. Przez 300 lat nazywany był nawet Małym Wawelem. Bez wątpienia to miejsce ma swój wyjątkowy klimat i ciekawą historię. Bardzo długo był niedostępny dla turystów ze względu na stan ruin. Obecnie wraca do życia, przechodzi remont, a tę część którą już wyremontowano i zabezpieczono można zwiedzać. My także skorzystaliśmy z okazji i odwiedziliśmy wszystkie tajemnicze zakamarki, których jest tu wiele, a z okien baszty podziwialiśmy piękne i rozległe widoki na bliższą i dalszą okolicę. O tak, widoki to wielki atut zamku, który leży na szczycie Góry Zamkowej (401 m n.p.m.) - co ciekawsze góra ta to stożek wulkaniczny.Zamek można zwiedzać od wiosny do jesieni. Aktualnych godzin otwarcia i bieżących informacji dotyczących zwiedzania Zamku Tenczyn i planowanych imprez m.in. rekonstrukcji historycznych, które także tu się odbywają szukajcie facebook.com/ZamekTenczyn. Warto spacer po zamku odbyć z przewodnikiem - można naprawdę wiele dowiedzieć się o historii tego miejsca. Przed zamkiem znajduje się polanka idealna na piknik. A jeśli już teraz chcecie dowiedzieć się więcej o niezwyklej historii tego miejsca zajrzyjcie tutaj: W które góry - Zamek Tenczyn.


Puszcza Dulowska zachwyciła nas zielenią i długimi, szerokimi i prostymi ścieżkami idealnymi na rower i długi spacer. Przejechaliśmy nimi ponad 20 km i już wiemy, że na pewno będziemy chcieli tu wracać, a już na pewno wrócimy jesienią, bo wtedy kolorowa jesienna puszcza musi być naprawdę piękna.


Samochód zostawiliśmy na parkingu w Rudnie przy kaplicy św. Rafała Kalinowskiego, kilkaset metrów od zamku, ale można zaparkować na jednym z trzech parkingów pod zamkiem - jeden z parkingów pod samym zamkiem jest bezpłatny, za postój na drugim (prywatnym) trzeba zapłacić. Tutaj znajduje się trzeci parking, także niedaleko zamku, ale aby dostać się do niego musicie pokonać ok. 400 m drogi ostro w górę i to jest dobra opcja dla tych, którzy chcą poczuć, że naprawdę ten zamek zdobyli ;)

Trasa od Zamku Rudno nad Zalew ChechłoZ parkingu pod zamkiem jedziemy niebieskim szlakiem, który początkowo biegnie drogą asfaltową - tę drogę dzielimy z samochodami - trzeba zachować większą ostrożność, ponieważ na pierwszym odcinku od zamku droga jest dość wąska. Po ok. 2,5 km docieramy do charakterystycznych kopuł Alvernia Studios. Z tego miejsca wjeżdżamy już leśną ścieżką do puszczy, z którą rozstaniemy się dopiero po ok. 8 km dojeżdżając do Trzebini. Tu tuż po wjedźcie do lasu znajdziecie kolejny parking (punkt 5 na naszej mapce) - jest to dobre miejsce na start jeśli nie planujecie odwiedzać Zamku Rudno a tylko pokręcić się trochę po puszczy.

 
 

Ścieżki w Puszczy Dulowskiej są dobrze oznaczone. My wybraliśmy długą prostą, która zaprowadziła nas aż do Trzebini. Tam przy wyjeździe z lasu czekała nas niemiła niespodzianka - akcja gaszenia pożaru składowiska odpadów, o którym tego dnia było głośno, a o którym wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy. Szczęśliwie udało się nam prawie tą samą drogą wrócić na nasz bezpieczny szlak. 
 
Jeśli czas i siły Wam pozwalają warto podjechać jeszcze właśnie nad Zalew Chechło, gdzie można odpocząć nad wodą, lub nad urokliwy i czysty Zalew Balaton w Trzebini. Tutaj nasza relacja: Rowerem... nad Balaton w Trzebini.
 
JEZIORO CHECHELSKIE
W 2019 roku zakończyła się rewitalizacja tego miejsca. Parking i wstęp na teren kąpieliska jest bezpłatny. Znajdziecie tu plażę i miejsce do kąpania strzeżone przez ratowników. Jest tu też nowy plac zabaw, plenerowa siłownia, wieże widokowe, pomosty, nowe toalety i przebieralnie. Działa gastronomia. Relacja z wizyty w tym miejscu już po otwarciu tutaj: Plażujemy... Zalew Chechło w Trzebini.

Tradycyjnie nie chcieliśmy wracać tą samą drogą, więc pod zamek dotarliśmy czarnym szlakiem. I ten ostatni odcinek naszej trasy to było prawdziwe zdobywanie zamkowego wzgórza. Ale zamek zdobyliśmy :))
 
 
 
Trasa od Zalewu Chechło na Zamek Tenczyn 
 

 
 
W bardzo bliskiej okolicy możecie znaleźć kolejne ciekawe miejsca. I tu polecamy Lokalną Kolej Drezynową w Regulicach i nasz wpis: Lokalna Kolej Drezynowa | Regulice. Drugim ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest znajdujące się w sąsiedztwie Zamku Tenczyn w Rudnie Muzeum Agatów. Więcej o nim pisaliśmy tutaj: Poznajemy... Muzeum Agatów w Rudnie
 

 
Warto też poszukać kolejnych ścieżek rowerowych. Można wybrać się jeszcze nad Czarny Staw, a więcej o nim przeczytacie u Kasai.eu tutaj: Puszcza Dulowska - wycieczka nad Jezioro Chechelskie.
 
Jedziemy nad Czarny Staw... 
 


*
Zamek Tenczyn w Rudnie
www.facebook.com/ZamekTenczyn
ckiskrzeszowice.pl/zamek-tenczyn-w-rudni
Więcej o historii zamku tutaj: W które góry - Zamek Tenczyn


https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to