Poznajemy... Muzeum Agatów w Rudnie

W połowie marca niektórzy jeszcze szukają zimy, inni już szukają wiosny, a my postanowiliśmy poszukać... agatów :) Takie skarby kryje ziemia w miejscowości RUDNO (woj. małopolskie), która znajduje się na wzgórzu wulkanicznym. Okazuje się, że na tym agatowym płaskowyżu można znaleźć jedne z ładniejszych agatów na świecie!

A skąd pomysł na szukanie agatów w tym miejscu? Wszystko za sprawą pana Witolda, pasjonata agatów, który od 40 lat gromadzi swoją kolekcję minerałów, a niedawno (od lipca 2020 roku) udostępnił swój niezwykły i ogromny zbiór w zorganizowanym przez siebie MUZEUM AGATÓW W RUDNIE | https://www.muzeumagatowwrudnie.com.
 

Pan Witold większość okazów sam wykopał lub znalazł i tu uwaga... w najbliższej okolicy, nie dalej niż 700 metrów od muzeum, na sąsiednich polach uprawnych i w nieczynnym już kamieniołomie melafiru. W kilku salach muzeum można podziwiać nie tylko najpiękniejsze okazy agatów z Rudna, ale też skamieniałości z morza jurajskiego, które występowało na tym terenie 160 mln lat temu oraz unikatowe okazy z epoki lodowcowej.
 

 
WARSZTATY "Skarby tej Ziemi na wyciągnięcie ręki" to kolejny pomysł pana Witolda w tym agatowym temacie. Tym razem wychodzimy z muzeum w teren żeby pod jego czujnym i fachowym okiem szukać agatowych jajeczek w kamieniołomie. Czy łatwo jest coś znaleźć? I tak, i nie ;) Jeśli do zaangażowania w przekopywanie ziemi dodacie odrobinę szczęścia to kto wie... ;) Ale na pewno nie wrócicie z Rudna z pustymi rękami :)
  • Warsztaty razem ze zwiedzaniem muzeum trwają ok. 2 godziny.
  • Grupy są kameralne - rodzinne. My byliśmy w trójkę + nasz opiekun.
  • Poza zwiedzeniem muzeum i samodzielnymi poszukiwaniami mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda szlifowanie i polerowanie agatów.
  • Dzieci lubią kopać, a kopanie to czynność, która wciąga, więc po zakończonych warsztatach być może będziecie planować powrót do kamieniołomu ;)
  • Przy takiej pogodzie jak dziś (było mokro) warto wziąć buty na zmianę, z kamieniołomu wyszliśmy trochę ubłoceni :)
  • Koszt: 120 zł za naszą rodzinną grupkę (40 zł od osoby)Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna - tel. 506 645 947
 
Do wczoraj Rudno kojarzyło nam się przede wszystkim z bardzo ładnym miejscem jakim jest ZAMEK TENCZYN W RUDNIE (aktualnie jeszcze zamknięty przed sezonem, ale warto śledzić informacje kiedy będzie otwarty, prawdopodobnie będzie to po 15 kwietnia) oraz PUSZCZĄ DULOWSKĄ, która jest idealnym miejscem na pierwsze rowerowe wycieczki z dziećmi albo na dłuższy spacer. Teraz Rudno będzie nam się jeszcze kojarzyć z AGATAMI i wrócimy tu na pewno, bo już wiemy gdzie i czego szukać :) 
 
Panu Witoldowi dziękujemy za poświęcony czas i życzymy jeszcze wielu, wielu pięknych okazów do tej niezwykłej kolekcji :)
 
Co jeszcze można robić w tej ciekawej okolicy? Zobacz nasze relacje:
 
Zamek Tenczyn w Rudnie


Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to