Spacerem... Ścieżka dydaktyczna Góra Stołowa

Lubicie spacery po lesie? My je kochamy! I teraz będzie o pewnej leśnej ścieżce dydaktycznej, o której istnieniu dowiedziałam się dosłownie kilka godzin wcześniej nim tam trafiliśmy ;) A gdzie szukać tej ścieżki? W JAROSZOWCU niedaleko Pustyni Błędowskiej i rezerwatu Pazurek (woj. małopolskie, Gmina Klucze, Jura Krakowsko-Częstochowska).

*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Początku ścieżki szukajcie przy sanktuarium Matki Bożej, obok kościoła i cmentarza znajduje się sporo miejsc parkingowych. Na dzień dobry wita nas tablica "Obszar NATURA 2000 | Jaroszowiec" - robi się ciekawie :)

Ścieżka o długości ok. 4,5 km ma formę pętli oznaczonej biało-niebieskim kwadratem, szlak jest dobrze oznaczony, raczej trudno się zgubić. 
 
 


 
Co ciekawego możecie zobaczyć tu przy okazji tego miłego spaceru? Najciekawsze są dwa miejsca:
  • MANIAKÓWKA czyli niewielkie zalesione wzgórze o wysokości 420 m n.p.m. Stoi tu dwudziestometrowy kamienny ostaniec, można go obejść, skałki tworzą tu niewielki labirynt.
  • POD WIEŻĄ - wzniesienie liczące 447 m n.p.m. z JASKINIĄ LODOWĄ, ze ścieżki widać długi i wąski otwór - wejście do jaskini. 

Ścieżka na niektórych odcinkach biegnie grzecznie przez las, miejscami jest bardziej dziko, więc to idealna opcja dla tych którzy lubią niespodzianki ;) Jesteśmy na Jurze, więc naturalne są tu także różnice wysokości, możemy powiedzieć że jest to taka... ścieżka zdrowia ;) Dużo uroku temu miejscu dodają drzewa. Jesienią przyjmuję buki w każdej ilości, tu był dla mnie... bukowy RAJ - małe, duże, średnie :) Aktualnie ciekawie prezentują się także grzyby - miłośnicy grzybobrania z aparatem na pewno znajdą tu oryginalne okazy, choć żeby znaleźć niektóre, takie najbardziej nieśmiałe, trzeba się bardzo postarać :) Trochę brakuje miejsc do odpoczynku (dojrzałam po drodze jedną ławeczkę), ale oczywiście można korzystać z tych skalnych-naturalnych ;) Brakuje też tablic edukacyjnych (chyba kiedyś było ich więcej?).

Ogromnym plusem tego miejsca na pewno jest spokój. W czasie kiedy niedaleka Pustynia Błędowska przeżywała prawdziwe oblężenie, bo tylu samochodów w tym miejscu (parkujących gdzie się tylko da) nie widziałam nigdy wcześniej, tak tu w Jaroszowcu bilans spotkanych osób wygląda następująco: jeden rowerzysta, dziewięciu spacerowiczów (w tym trójka dzieci), trzy psy plus jedna osoba na quadzie (choć tej akurat wolałabym nigdy tu nie spotkać!).

Warto pamiętać o Jaroszowcu, bo podobno coraz bliżej do utworzenia tu REZERWATU "GÓRA STOŁOWA". Jeśli szukacie miejsca gdzie warto poszukać wiosny to zaplanujcie odwiedzenie kompleksu wzniesień Góry Stołowej. Nie ma lepszego miejsca do szukania wiosny niż Jura :) 
 
 

 
CO WIĘCEJ?
Okolice Olkusza i Jaroszowca to piękne tereny spacerowe. Blisko mamy do opisywanego już przez nas bardzo ładnego REZERWATU PRZYRODY PAZUREK - ok. 2 km zielonym szlakiem przez las, warto odwiedzić oba miejsca jeśli macie więcej czasu. 
Spacer po rezerwacie Pazurek można połączyć z wyprawą na JANUSZKOWĄ GÓRĘ.
 

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to