Miasto z Piernika w gliwickim Kolejkowie (2019)

Kolejkowo odwiedziliśmy już nie raz, zarówno to w Gliwicach, jak i to we Wrocławiu i za każdym razem nas zaskakuje. Dla przypomnienia... Nasze śląskie Kolejkowo to niezwykły świat pomniejszony 25 razy. To 460 metrów torowiska, 12 pociągów, 58 wagonów, 195 samochodów, 235 budynków, w tym miniatury autentycznych budynków ze Śląska takich jak m.in. gliwicki rynek (obecnie w zimowej odsłonie :) czy dworzec kolejowy, także w Gliwicach, plus 3200 figurek ludzi i zwierząt oraz ogromne miasteczko westernowe "Dzikie Gliwice". Kolejkowo to wyjątkowe miasteczko, po którym poruszają się pociągi oraz samochody. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. Zmianie ulegają pory dnia (dzień w Kolejkowie trwa 9 minut po czym następuje noc), zmienia się tu nawet... pogoda!

Ostatnia niespodzianka gliwickiego Kolejkowa, jeszcze ciepła i pachnąca, to Miasteczko z prawdziwego Piernika: duże i piękne, które można oglądać od 3 grudnia na wystawie w Centrum handlowym Europa Centralna | Gliwice, ul. Pszczyńska 315.


Do budowy tego miasteczka zużyto 1000 kilogramów surowego ciasta, 105 kg miodu i 32 kg przypraw. Każdy z 237 domków na makiecie jest inny, ręcznie malowany, są też elementy ruchome jak wiatrak oraz dwa cudne piernikowe pociągi. Do tego kościół, dworzec, zamek i pałac... Lukier którego użyto do ozdobienia elementów makiety powstał z 308 jaj, 150 cytryn i 36 kg cukru pudru. Jak zawsze w Kolejkowie jest i dzień, i noc. Nad miastem unosi się tak intensywny piernikowy zapach, że co niektórym zakręciło się w głowie


Piernikowe miasteczko znajduje się na parterze wystawy, a na piętrze oczywiście jeszcze więcej torów i pociągów i wciąż nowe elementy. Warto tu wracać. A więcej o Kolejkowie pisaliśmy już tutaj: Kolejkowo w Gliwicach.


Piernikowe Miasteczko możecie oglądać w Kolejkowie w Gliwicach w Centrum handlowym Europa Centralna do 28 lutego 2020 codziennie w godzinach 10:00 - 18:00 (także 25 i 26 grudnia). Bilety: 19 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy). Dzieci do 3 lat wstęp bezpłatny.


*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/


*
Kolejkowo
Gliwice | ul. Pszczyńska 315 | CH Europa Centralna
tel. 880 006 001
e-mail: gliwice@kolejkowo.pl
Czynne codziennie w godzinach 10:00–18:00

Komentarze

  1. Świetne to miasteczko piernikowe aż człowiek ma ochotę od razu schrupać jeden z domków :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Problem w tym, że.... nie wolno ;) Choć nasz Antek chętnie je przygarnie po zakończonej wystawie :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to