Śląskie i okolice... Szopki, stajenki & żłóbki

Przygotowaliśmy dla Was jedno z najpiękniejszych zestawień w ciągu roku... Pewnie już domyślacie się jakie? Święta, święta... A co z nimi nierozłącznie związane to... szopki & stajenki. Odpowiadając na pytanie Które szopki warto odwiedzić? mamy dla Was alfabetyczną listę tych najpopularniejszych. Zachęcamy Was do dodawania kolejnych miejsc do naszej listy.  

UWAGA! :)

Aktualną listę miejsc gdzie można będzie w obecnym świątecznym sezonie (2022/2023) odwiedzić żywe szopki i bożonarodzeniowe stajenki znajdziecie na naszym profilu tutaj: https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki


 • BĘDZIN | Będzińska Szopka Bożonarodzeniowa na Wzgórzu Zamkowym
Jak co roku w okresie świątecznym na wzgórzu nieopodal zamku pojawi się Będzińska Szopka Bożonarodzeniowa. Znajdą się w niej owce św. Jakuba, owce rackie śruborogie, kozy angorskie i karpackie oraz alpaka. Żywą szopkę będzie można odwiedzać do 6 stycznia 2020 roku. • BIERUŃ | Parafia św. Bartłomieja Apostoła (ul. Krakowska 3)
W parafii św. Bartłomieja Apostoła możemy oglądać piękną ruchomą szopkę o powierzchni 40m2 z górującą nad nią 6,5 metrową malowaną panoramą Jerozolimy. Szopka zachwyca wielkością, ilością i różnorodnością figur i przedstawionych scen. Zbudowana jest z ponad 100 figur, w większości ruchomych. Co roku pojawiają się nowe elementy i postacie. Szopkę w Bieruniu można oglądać wyjątkowo długo, bo jak zawsze od Świąt Bożego Narodzenia aż do 14 lutego. 

Tutaj nasza relacja: Ruchoma szopka w Bieruniu.
Jak co roku w okresie Bożego Narodzenia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym będzie można zobaczyć żywą szopkę. Kiedy? Codziennie w okresie od 21 grudnia do 6 stycznia w godzinach od 9:00 do 16:00. Podobnie jak w poprzednich latach szopka mieści się w okolicy pawilonu dydaktycznego. Oprócz figur świętej rodziny i trzech króli, w szopce zobaczyć będzie można będzie żywe zwierzęta mieszkające w chorzowskim zoo - osiołki, kozy karłowate i owieczki. W tych dniach dodatkową atrakcją będzie świąteczna promocja - bilety wstępu do zoo będą kosztować tylko 7,50 zł (normalny) i 2,50 zł (ulgowy).

W Wigilię Bożego Narodzenia zoo będzie nieczynne dla zwiedzających. W 25 i 26 stycznia zoo będzie można zwiedzać od 9:00 do 16:00. W sylwestra zwierzęta odwiedzać będzie można o godzinę krócej - zoo będzie czynne do 15:00 a w Nowy Rok do 16:00.Tradycyjną bożonarodzeniową szopkę można będzie oglądać na Jasnej Górze. Wzorem poprzednich lat będzie ona dwuczęściowa. Przed bazyliką ustawiona została góralska chata ze Świętą Rodziną, a na jasnogórskich fosach stanie ruchoma i żywa szopka. W szopce przedstawiono jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie - kowal, piekarz, rybak, są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami. W szopce są też lalki na ruchomych mechanizmach, ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów.

Godziny otwarcia: soboty, niedziele i święta od 9:00 do 21:00, dni powszednie od 9:00 do 18:00. Szopkę można oglądać do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową czyli do 25 lutego 2020. • DZIERGOWICE (woj. opolskie) | Parafia św. Anny (ul. Kościelna)
Już po raz siódmy za sprawą mieszkańców Dziergowic (ok. 70 km od Katowic) we wsi powstaje bardzo duża żywa szopka bożonarodzeniowa. Zamieszkają tu renifery, wielbłądy, alpaki, lamy, osiołki, konie, kozy, owce i dużo ptactwa ozdobnego. Łącznie będzie około 80 zwierząt. Szopka będzie czynna do 10 stycznia. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia odbędzie się kolędowanie połączone z występami miejscowych dzieci i młodzieży. Więcej o tym miejscu tutaj: Żywa szopka w Dziergowicach. • GÓRKI WIELKIE | Parafia św. Jana Sarkandra (ul. Zofii Kossak 130)
Największa ruchoma szopka w Beskidach powstaje co roku u franciszkanów w Górkach Wielkich niedaleko Brennej. Tłem jest ogromne płótno, na którym namalowane są trzy beskidzkie wsie: Brenna, Górki Wielkie i Pogórze. Szopkę a w niej niezwykłe kolory i grę świateł można podziwiać do 2 lutego. Szopka uruchamiana jest monetami - warto je mieć. TUTAJ zobaczycie więcej.
 • KATOWICE PANEWNIKI | Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP (ul. Panewnicka 76)
Jedna z tych szopek, która nie potrzebuje reklamy... Panewnicko Betlyjka jest jedną z największych w Europie szopek ołtarzowych. Poza szopką w ołtarzu Bazyliki warto odwiedzić także szopkę ruchomą (wychodząc z bazyliki kierujemy się na prawo) i żywą (w ogrodzie klasztornym). W ekspozycji przy ruchomej szopce można przy okazji także zobaczyć piękną i bogatą kolekcję stajenek, są tu stajenki śląskie i z krajów misyjnych. Nasze relacje tutaj: Trzy panewnickie szopki & Panewniki - szopki nie tylko ze Śląska. Szopki można oglądać do 2 lutego.


Warto przy okazji zajrzeć do nowopowstałego multimedialnego MUZEUM MISYJNEGO, które znajduje się w Domu Parafialnym na pierwszym piętrze. Muzeum będzie otwarte od 26 grudnia do 6 stycznia codziennie w godz. od 10.30 do 16.00. Więcej informacji tutaj: Muzeum Misyjne.


 • PIEKARY ŚLĄSKIE - PIEKARSKIE BETLEJEM | Bazylika Najświętszej Maryi Panny (ul. ks. Ficka 7)
W tym roku po Pasterce po raz szósty otworzą się bramy Piekarskiego Betlejem przy Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. W tym roku nowością będzie format Piekarskiego Betlejem. Szopka będzie jeszcze większa, bo miejsca ustąpiła jej dodatkowo plenerowa kawiarenka, która została przeniesiona co Centrum Pielgrzymkowego. Jak zawsze będzie tu żywa i ruchoma szopka w regionalnym śląskim klimacie, niedzielne kolędowanie, prezentacja szopek z całego świata, kącik malucha i maszkiety świąteczne. Stajenkę można będzie zwiedzać aż do 26 stycznia, codziennie w godzinach od 9:00 do 18:30. Odwiedzinom w każdą niedzielę będą towarzyszyć wspólne kolędowanie i modlitwa. W tym roku planowane są również animacje dla dzieci. Więcej w naszej relacji: Piekarskie Betlejem 2017 i na profilu Piekarskie Betlejem. • RUDA ŚLĄSKA BYKOWINA | Parafia św. Barbary (ul. Górnośląska 31)
Szopka w Bykowinie zaskakuje rozmiarem. Osadzona jest w śląskich realiach, w których nie brak lokalnych akcentów i miejsc znanych z ulic Rudy Śląskiej. Panorama ma długość prawie 20 metrów i wysokość ok. 11 metrów a znajdziemy tu m.in. makietę familoków i szybów kopalnianych, a także drewniany młyn i wiatrak oraz dzwonnicę, w której anioł porusza dzwoneczkiem. Całość uzupełniają postacie w strojach ludowych. Są tu także zwierzęta: kanarki i ryby w małym stawie. Tłem tej niezwykłej wystawy jest panorama południowych dzielnic Rudy Śląskiej wykonana ze zdjęć. Szopkę można oglądać od Świąt Bożego Narodzenia do 2 lutego w parafii św. Barbary w Bykowinie w godzinach otwarcia kościoła (od godz. 8:00 do 18:00). Więcej przeczytacie i zobaczycie tu: Szopka śląska w Bykowinie. • RUDA ŚLĄSKA HALEMBA | Parafia M.B. Różańcowej (ul. 1 Maja 36)
Kolejną ruchomą szopkę można znaleźć w Halembie w parafii M.B. Różańcowej. Dzieciątko, które znalazło się parafialnej szopce jest naturalnej wielkości figurką sprowadzoną z Ziemi Świętej. Szopkę można oglądać od 25 grudnia do 2 lutego, uruchamiana jest w soboty o godz. 15:00, 15:30, 16:00 i 16:30 oraz w niedziele o godz. 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00. Więcej tutaj: Ruchoma szopka w Halembie. • SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE | Parafia Krzyża Świętego (ul. Powstańców 2)
Kolejna ciekawa ruchoma szopka znajduje się w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. • SOSNOWIEC | Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Skautów 1)
Żywą szopkę, jak co roku, podziwiać można także w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Znajdują się w niej m.in. króliki, owce i kozy.


Franciszkanie z Tychów już po raz kolejny zapraszają do tyskiej żywej szopki czyli małego Betlejem w małym Asyżu w murach budującego się kościoła. W szopce znowu zamieszkają osioł, kuce, kozy, owce duże i małe, króliki oraz ptaki. Szopkę można odwiedzać od 25 grudnia do 6 stycznia codziennie od 9:00 do 21:00. W godzinach popołudniowych i wieczornych na odwiedzających czekają stoiska gastronomiczne oraz ognisko i kiełbaski. Dodatkowo franciszkanie zapraszają do wspólnego kolędowania, a szczegółowy program znajduje się w Aktualnościach na stronie parafii TUTAJ. Więcej pisaliśmy i pokazywaliśmy tu: Przy ognisku u Franciszkanów w Tychach.NIECO DALEJ...
 • KRAKÓW | Celestat (ul. Lubicz 16)
Jak co roku można i warto odwiedzić niezwykłą Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich. Wystawa trwa do 23 lutego (nieczynna dla zwiedzających będzie w dniach 1 i 6 stycznia). Ceny biletów: 11 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 22 zł (rodzinny dla 4 osób), 4 zł (w poniedziałki). Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela 9:00-18:00. Więcej o wystawie TUTAJ.


 • KRAKÓW | Parafia św. Bernardyna ze Sieny (ul. Bernardyńska 2)
Ogromna ruchoma szopka w kościele ojców Bernardynów pełna jest szczegółów i ruchomych elementów. Można ją oglądać od Bożego Narodzenia do Trzech Króli (od 6:00 do 19:00), po Trzech Królach - w dni powszednie 6:00-10:00 i 17:00-19:00, w soboty od 6:00 do 19:00.


*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to