Wędrujemy... Dolina Białej Wody & Jaskinia Bielańska | Słowacja

W tym roku śląskie ferie wypadły w pierwszej turze, więc w czasie kiedy my piszemy już ten raport z ferii, niektórzy jeszcze wciąż czekają na swoje ;) Nasze poszukiwania śniegu i zimy w tym roku były bardzo owocne, a jednym z obranych kierunków były Tatry Słowackie.  • DZIEŃ 1: DOLINA BIAŁEJ WODY & JASKINIA BIELAŃSKA czyli spacer piękną zimową doliną i korytarze niezwykłej jaskini


Na początek zaraz przy granicy polsko-słowackiej na spokojny spacer - także z sankami - polecamy Wam Dolinę Białej Wody.

Dojeżdżamy do miejscowości ŁYSA POLANA, zaraz za mostem granicznym już po słowackiej stronie znajdziecie parking | tutaj to miejsce na mapie. Parking jest płatny - 1€ za godz. lub 5€ za cały dzień (można płacić w złotówkach, ale przelicznik jest 1€ = 5 zł).

Kilka kroków i jesteśmy na niebieskim szlaku, który kieruje nas w stronę mostu. Tuż przed mostem szlak skręca w lewo - idziemy wzdłuż rzeki Białki. Równolegle do tego szlaku, po polskiej stronie, biegnie droga prowadząca nad Morskie Oko. Nasz niebieski szlak prowadzi spokojną i szeroką drogą z niewielkimi wzniesieniami, dlatego może to być dobra propozycja jeśli planujecie spacer z sankami, a kiedy już zniknie śnieg - z wózkiem lub rowerkiem. Po ok. 30 minutach spaceru mamy już pierwsze piękne widoki.

Zimą po ok. trzech kilometrach szlak zatrzymuje się na POLANIE BIAŁEJ WODY. Dalej nie idziemy - każdego roku szlak jest zamknięty od 1 listopada do 14 czerwca (powodem jest ochrona tatrzańskiej przyrody).

Na polanie znajdują się miejsca do odpoczynku - stoły, ławki i wiata. Można tu usiąść i odpocząć, z czego chętnie skorzystaliśmy, bo było ciepło i słonecznie, a do tego otaczały nas piękne tatrzańskie szczyty.

W Dolnie Białej Wody spotkaliśmy bardzo ładną zimę i jeszcze dość dużo śniegu. Na całej trasie spotkaliśmy w sumie kilkanaście osób. Przejście w obie strony tą samą drogą to była i czysta, i biała przyjemność

Do Polany Białej Wody można dojechać rowerem - prowadzi tu szlak rowerowy, który w tym miejscu się kończy.

Od 15 czerwca kiedy dalsza część szlaku w Dolinie Białej Wody jest już otwarta można pójść jeszcze dalej i mieć jeszcze więcej pięknych widoków... Warto!
Drugim ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest JASKINIA BIELAŃSKA | Belianska jaskyňa | www.ssj.sk/pl/jaskyna/2-jaskinia-bielanska | Jest to jedyna udostępniona do zwiedzania jaskinia w Tatrach Wysokich, do tego czynna także zimą. Atrakcja w górach niezależnie od pogody - to cenne... I od razu mówię, że warto


Przy wejściu na szlak prowadzący do jaskini po obu stronach ulicy znajdziecie płatne PARKINGI (koszt 3,5-4,5€ za cały dzień). Dojście do jaskini z parkingu zajmuje ok. 25 minut (na trasie o długości ok. 1000 m pokonujemy różnicę wzniesień 122 m, jest nieco pod górkę). Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 890 m n.p.m.

GODZINY WEJŚĆ DO JASKINI: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00 (od 2 stycznia do 31 maja i od 1 września do 15 listopada).
W sezonie kiedy jest więcej odwiedzających wejścia są częściej (1 czerwca - 31 sierpnia od 9:00 do 16:00 co godzinę). Jaskini nie można zwiedzać jedynie między 16 listopada a 31 grudnia. W poniedziałki nieczynne.

Okrężna trasa turystyczna jaskini ma długość 1370 m, przewyższenie 125 m. Na trasie jest 860 schodów. Temperatura powietrza w jaskini to ok. 5°C.

Zwiedzanie zajmuje około 70 minut. Nie trzeba się spieszyć - przynajmniej nie trzeba było w tym zimowym sezonie kiedy nasza grupa była już ostatnią danego dnia, sama sympatyczna pani przewodnik, która opiekowała się nami prosiła żeby się nie spieszyć. Ponieważ 90% naszej grupy stanowili Polacy, więc przy każdym punkcie gdzie przewidziany był postój mogliśmy wysłuchać nagrania przewodnika w języku polskim.

Jaskinia zaskoczyła nas wielkością i przestrzenią... Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na naciekowe wodospady oraz stalagmity, jeziorka i inne jaskiniowe ozdoby. Na koniec w jednej z jaskiniowych sal będziecie mieć okazję doświadczyć jak piękna jest tu akustyka. A chętni mogą tu nawet sami zaśpiewać

KOSZT ZWIEDZANIA JASKINI BIELAŃSKIEJ:
  • 9,00€ (normalny)
  • 4,50€ (dzieci w wieku 6-15 lat)
  • 8,00€ (studenci i osoby pow. 60 lat)
  • Jeśli chcemy robić zdjęcia lub nagrywać film to dodatkowo musimy wykupić bilet dla aparatu - specjalną naklejkę, która kosztuje 10,00€. Jeśli zależy Wam na własnych zdjęciach to warto zainwestować jeśli chociaż ważne jest aby mieć sprzęt, który radzi sobie ze zdjęciami w półmroku, a robiąc zdjęcia nie tamować ruchu.

Jeśli nie macie naklejki to próby zrobienia zdjęcia nawet telefonem kosztują upomnienie i groźbę kary 30€. W kasie nie ma możliwości płatności kartą (tylko gotówka), nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Na miejscu są toalety, sklepik z pamiątkami i napojami, a jeśli macie jeszcze czas do wejścia, a jest zimno to za kasami można zejść schodami do ogrzewanej poczekalni i tam spokojnie poczekać

Z miejscowości Tatrzańska Kotlina niedaleko jest też do ŚCIEŻKI KORONAMI DRZEW BACHLEDKA (ok. 5 km) | ale tę atrakcję zostawiliśmy sobie już na dłuższy letni dzień*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to