Kolej na FERIE... Pociągiem nie tylko w góry

Od pewnego czasu przy okazji kolejnych akcji Kolei Śląskich i związanych z nimi bezpłatnych przejazdów dla dzieci chodziło mi po głowie, że informacja o darmowych przejazdach w ferie jest udostępniana - OK, dzieci jeżdżą za darmo - OK, ale... Jak to dobrze wykorzystać i gdzie pojechać pociągiem z dziećmi żeby w pakiecie z frajdą z jazdy dotrzeć do jakiegoś ciekawego miejsca? I tak zmotywowałam się żeby pojeździć palcem po schemacie linii komunikacyjnych Kolei Śląskich ;) Pierwsze co przyszło mi do głowy to oczywiście wycieczki w góry w kierunku Bielska, Ustronia, Wisły czy Zwardonia. Ale z Kolejami Śląskimi można przecież pojechać w każdym kierunku. Szukając ciekawych propozycji wycieczek brałam pod uwagę tylko takie bez konieczności dalszej podróży ze stacji innym środkiem transportu - po prostu wysiadamy z pociągu i ruszamy na szlak lub idziemy do celu. Mam nadzieję, że lista ta przyda się Wam nie tylko w czasie ferii.

Okazją do częstszych podróży pociągiem są ferie zimowe w województwie śląskim. Dzięki akcji Kolej na FERIE dzieci i młodzież mają bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich w dniach 11-26 stycznia 2020.

 • Aby skorzystać z darmowych przejazdów Kolejami Śląskimi, wystarczy podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną. 
 • Oferta dotyczy uczniów szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi - w tym wypadku wystarczy posiadać dokument potwierdzający wiek. Dzieci do czwartego roku życia podróżują bezpłatnie przez cały rok.
 • Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie, jedynym wyjątkiem są pociągi specjalne Ornak do Zakopanego, które są wyłączone z akcji w całej relacji. Nowością w ramach akcji jest przy tym możliwość wybrania się pociągiem Kolei Śląskich bezpłatnie do czeskiego Bohumina. Do dyspozycji są też całkowicie nowe połączenia do Kluczborka. 

PRZYDATNE!
   https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

 

Jedziemy do miasta...

Co warto zwiedzić?

PSZCZYNA
Zima w naszych miastach niestety wciąż jest bezśnieżna, pozostaje zwiedzanie i spacery, a w plan na spacer ze zwiedzaniem idealnie wpisuje się Pszczyna. Z dworca w Pszczynie mamy kilka kroków (a dokładnie ok. 250 m) do Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, nieco ponad kilometr do Muzeum Zamkowego i ok. 2 km do Pokazowej Zagrody Żubrów, a cały spacer można odbyć korzystając z przyjemnych alejek Parku Pałacowego.

GLIWICE
Z dworca w Gliwicach do Parku Chopina i Palmiarni Miejskiej mamy jedynie ok. 600 m. Z Palmiarni mniej więcej kilometr dzieli nas od Restauracji Pyszne Kurcze Pyszne, a dlaczego polecamy ją na wyprawę z dziećmi zobaczycie tutaj.

ZABRZE 
Z dworca w Zabrzu do Kopalni Guido mamy 2 km spaceru, do Sztolni Królowa Luiza - 1,6 km. Jeśli wybierzecie zwiedzanie sztolni i trasę wodną | tu o niej więcej informacji | to miejsce gdzie kończycie zwiedzanie znajduje się jedynie 500 m od dworca kolejowego.

BĘDZIN
Z dworca kolejowego w Będzinie mamy mniej więcej kilometr na Wzgórze Zamkowe i Zamek.

KATOWICE
Można i warto zaplanować wycieczkę także do Katowic. Odległość z dworca do Strefy Kultury i Muzeum Śląskiego to ok. 2 km. A jeśli dniem wizyty będzie wtorek to wstęp do Muzeum Śląskiego jest bezpłatny dla wszystkich.
Jeśli lubicie spokojne wędrówki po miastach to poza Katowicami jako cel wycieczki można wybrać CIESZYN, BIELSKO-BIAŁĄ albo RACIBÓRZ.

CZĘSTOCHOWA
Jeśli będziecie w Częstochowie warto zwrócić uwagę na kilka miejsc. O tym jak kiedyś sami spędziliśmy jeden dzień zimowych ferii w Częstochowie przeczytacie tutaj: Ferie w mieście... Częstochowa.

Bardziej spacerowo...

DĄBROWA GÓRNICZA
Jeśli ze stacji Dąbrowa Górnicza Gołonóg przejdziemy ok. 2,5 km to trafimy na plażę Jeziora Pogoria III. Zima to może nie jest najlepszy czas na plażowanie, ale ścieżka wokół jeziora to na pewno dobry pomysł na dłuższy spacer. Więcej możecie zobaczyć w naszej relacji: Rowerem... Z Będzina na Pogorię III.

GOCZAŁKOWICE-ZDRÓJ
To miejsce wybierzcie jeśli Wasze dziecko po prostu... kocha pociągi i kocha oglądać wszelkie składy od pociągów towarowych po Pendolino. Przez Goczałkowice-Zdrój przejeżdża ich wiele, a obserwować je możecie siedząc na ławce przy odnowionym goczałkowickim dworcu. Jeśli do tego dodam przyjemne sąsiedztwo Parku Zdrojowego i deptaka z jednej strony, stawów z drugiej, a do tego widok górskich szczytów w oddali to macie gwarancję bardzo spokojnego dnia... W bliskiej okolicy znajdziecie ścieżki rowerowe i spacerowe - lasem można dojść do zapory Jeziora Goczałkowickiego. A w sezonie od wiosny do jesieni przy Parku Zdrojowym działa park linowy | link |.

GOCZAŁKOWICE
Ogrody Kapias otwarte są o każdej porze roku, ze stacji w Goczałkowicach mamy do nich tylko nieco ponad kilometr.

RADZIONKÓW
Kolejna propozycja spaceru będzie ze stacji kolejowej w Radzionkowie - tym razem kierunek: Księża Góra (2 km) plus dalej ciekawy punkt widokowy - Kopiec Wyzwolenia w Piekarach (4 km).

KALETY
Jeśli pogoda będzie sprzyjać spacerom warto pomyśleć o wyprawie do Kalet. Dla nas Kalety to przede wszystkim rowerowa Leśno rajza, ale ponieważ teren ten lasami stoi, więc można tu znaleźć ciekawe propozycje spaceru o czym możecie przekonać się tutaj. My szczególnie polecamy edukacyjny Ichtiopark z modelami ryb oraz Aleję Zabytkowych Dębów w Truszczycy gdzie przez cały rok na ścieżce ekologiczno-dydaktycznej można znaleźć ogromne grzyby... serio ;)

CHAŁUPKI
Pociągiem Kolei Śląskich dojedziemy także na granicę Polski z Czechami - do Chałupek (i czeskiego Bohumina). Nieco ponad kilometr od dworca w Chałupkach znajdziecie wejście na ścieżkę Graniczne Meandry Odry, o której więcej pisaliśmy tu: Rowerem & spacerem... Graniczne Meandry Odry.

MIASTECZKO ŚLĄSKIE

Ze stacji Miasteczko Śląskie mamy 4 km nad Zalew Nakło-Chechło, ale wędrujemy prawie w 100% tylko leśnymi ścieżkami. Dodatkowo cały zalew można obejść korzystając z dobrze przygotowanej ścieżki. W sezonie są tu strzeżone plaże, mamy możliwość kąpieli czy wypożyczenia sprzętu wodnego, działa gastronomia. W lesie można znaleźć kilogramy jagód. Nieco więcej możecie zobaczyć tu: Rowerem... Nad Zalew Nakło-Chechło.

*
Śnieg w górach leży (stan na początek stycznia :) więc jeśli szukacie śniegu to polecamy każdy górski kierunek. Na okoliczność poszukiwania śniegu wybraliśmy dla Was kilka optymalnych szlaków na nie za długi zimowy dzień.

 

Jedziemy w góry...

Na sanki

 • WISŁA: STOK STACJA NARCIARSKA
Wysiadając na stacji Wisła Obłaziec lub Wisła Uzdrowisko po ok. 3 km spaceru (częściowo deptakiem przy Wiśle) dojdziemy do Stacji Narciarskiej Stok | Wisła, ul. Jawornik 52A | gdzie przygotowano specjalną strefę dla dzieci.
Dla maluchów jest tu spokojna pontonowa karuzela Sun Kid Rotondo, dla starszych dzieci jest specjalna górka na sanki z wyciągiem taśmowym, dzięki któremu bez wspinaczki dostają się na szczyt górki. Na miejscu można wypożyczyć 3 rodzaje sanek, ślizgi i jabłuszka. Do dyspozycji jest także kolorowa dmuchana ścianka do rzucania śnieżkami.
Plac zabaw czynny jest codziennie od 10:00 do 16:00. Jednorazowe nielimitowane czasowo wejście kosztuje 15 zł od osoby i jest to jednorazowe nielimitowane czasowo wejście (dzieci do lat 8 wyłącznie pod opieką osoby dorosłej z wykupionym biletem).
- Więcej informacji tutaj: Stok Stacja Narciarska.

 • WISŁA: WYCIĄGI PASIEKI
Jeśli wysiądziemy z pociągu na stacji Wisła Kopydło to do Wyciągu Pasieki | Wisła Głębce, Brzegowa 10 | mamy tylko kilometr spaceru. Wyciąg Pasieki także zaprasza na górkę na sanki a od godz. 9:00 do zmroku dodatkowo na tor do snowtubingu (karnet 10 wyjazdów: 40 zł, 1 wyjazd: 5 zł). Na stoku można wypożyczyć sprzęt (sanki, nartosanki - 10 zł/godz.).
- Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

Kierunek: ZWARDOŃ

 • Zwardoń - Rachowiec - Zwardoń (lub Sól)
Jadąc z Katowic do Zwardonia w pociągu spędzimy przynajmniej dwie i pół  godziny. Podróż dość długa, ale na końcu tej trasy czeka na Was bardzo ciekawy szlak na RACHOWIEC. Na czerwony szlak, który prowadzi na Rachowiec, wchodzimy od razu przy dworcu kolejowym w Zwardoniu. Nie musimy wracać w to samo miejsce, bo z Rachowca możemy zejść do Soli (ta trasa na mapie niżej), wtedy także dojdziemy do dworca kolejowego. Albo możemy wrócić do Zwardonia i pochodzić jeszcze po okolicy korzystając z wyznaczonych w gminie Rajcza ścieżek spacerowych. Mapy tych ścieżek szukajcie także przy dworcu kolejowym.  Kierunek: USTROŃ & WISŁA


  • Wisła Głębce - Przełęcz Kubalonka - Wisła Głębce
  Jeśli dojedziemy do stacji Wisła Głębce to stąd może mniej oczywistym kierunkiem na spacer będzie PRZEŁĘCZ KUBALONKA. Do niej dojdziemy po jedynie trzech kilometrach spaceru zielonym szlakiem, który spotkamy zaraz przy dworcu. Na przełęczy znajduje się karczma, górka na sanki, snowtubing i ładne górskie widoki w kierunku Istebnej i Koniakowa. Powrót tą samą drogą lub w dłuższej opcji szlakiem czerwonym i żółtym przez Przełęcz Szarculę i Kubalonkę (6 km). A jeśli chcecie pójść dalej to z Przełęczy Szarcula 3 km spokojnej asfaltowej drogi dzieli Was od Stecówki, o tej trasie więcej pisaliśmy tutaj: Wędrujemy... Na Stecówkę.  • Wisła Uzdrowisko - Trzy Kopce Wiślańskie - Wisła Uzdrowisko
  Ze stacji Wisła Uzdrowisko żółtym szlakiem dojdziemy na Trzy Kopce Wiślańskie. Tam możemy odpocząć w prywatnym schronisku turystycznym Telesforówka. Z polany przez schroniskiem rozciąga się bardzo ładny widok na okoliczne szczyty czyli Czantorię, Równicę, Błatnią, Klimczok, Skrzyczne, Baranią Górę, a także Zaporę Goczałkowicką. Wrócić możemy ta samą drogą, ale można także spróbować zejść z powrotem do Wisły dłuższą drogą - szlakami żółtym i czarnym lub żółtym i zielonym (wtedy najbliższą stacją będzie dla nas Wisła Dziechcinka). 


  • Wisła Dziechcinka - Stożek - Wisła Głębce
  Ze stacji Wisła Dziechcinka korzystając ze szlaku niebieskiego możemy wejść na Stożek i dalej do Schroniska PTTK na Stożku. Niebieski szlak wznosi się do góry łagodnie, nie posiada przeszkód na trasie, a strome podejścia są krótkie i nieliczne. Powrót na stację Wisła Głębce szlakiem zielonym.  • Wisła Głębce - Stożek - Kiczory - Wisła Głębce
  Na Stożek możemy wejść także z Wisły Głębce korzystając ze szlaku zielonego i wrócić na tę samą stację przez Kiczory szlakami czerwonym i niebieskim.
  • Trasa ta jest bardzo dobrze opisana na naszym zaprzyjaźnionym blogu Wolnym Krokiem tutaj.  • Wisła Uzdrowisko - Soszów Wielki - Przełęcz Beskidek - Wisła Uzdrowisko
  Ze stacji Wisła Uzdrowisko niebieski szlak prowadzi na Soszów i Schronisko na Soszowie Wielkim. Początkowo szlak prowadzi asfaltową droga między domami, po ok. godzinie wchodzimy już do lasu - jest przyjemniej. Widokowy szczyt Soszowa znajduje się nad schroniskiem. Powrót do stacji Wisła Uzdrowisko przez Przełęcz Beskidek.  • Ustroń Polana - Czantoria (dolna stacja kolei linowej) - Czantoria (szczyt) - Ustroń Zdrój
  Startujemy ze stacji kolejowej Ustroń Polana, skąd idziemy do dolnej stacji kolei linowej i wjeżdżamy pod szczyt Czantorii. Od górnej stacji kolei szlakiem czerwonym wędrujemy na szczyt Czantorii gdzie znajduje się wieża widokowa. Tu wybieramy szlak niebieski i po ok. 10 minutach dochodzimy do czeskiego schroniska, 50 m dalej jest nasza polska Koliba. Niebieskim szlakiem schodzimy do Ustronia do stacji Ustroń Zdrój.

  Opcja numer 2: Przy naszej polskiej Kolibie nie wybieramy szlaku niebieskiego, ale bardzo przyjemną trasą (czarny szlak lub Ścieżka Rycerska) schodzimy w dół do górnej stacji kolei linowej Poniwiec. Ścieżka Rycerska mijając dolną stację wspomnianej kolei sprowadzi Was z powrotem do Ustronia.

  Opcja numer 3:
  Mijamy górną stację kolei linowej Poniwiec i trzymając się dalej czarnego szlaku wejdziemy jeszcze dodatkowo na grzbiet Małej Czantorii (na szczyt z rozległymi widokami prowadzi nieoznaczona ścieżka), stąd żółtym szlakiem schodzimy na stację Ustroń Zdrój. Tutaj przebieg tej trasy.


  • Ustroń Zdrój - Równica - Ustroń Polana
  Ze stacji Ustroń Zdrój czerwonym szlakiem dochodzimy do Gościńca Równica. Stąd idziemy w kierunku Zbójnickiej Chaty, mijamy ją i po przejściu ok. 450 m schodzimy ze szlaku skręcając na dróżkę która powadzi w lewo i w górę - po ok. 700 m tą drogą dojdziemy na szczyt Równicy. Stąd szlakiem żółtym schodzimy z powrotem w kierunku Gościńca Równica. Powrót tą samą drogą lub (tak ja na mapie niżej) szlakiem także oznaczonym kolorem czerwonym schodzimy do stacji Ustroń Polana.
  • Polana Między Gościńcem Równica a Dworem Skibówki to miejsce dobre do jazdy na sankach.
  • Ze stacji Ustroń Zdrój możemy dojść także do Leśnego Parku Niespodzianek | link |.
  Kierunek: BIELSKO-BIAŁA & ŻYWIEC


  • Wilkowice Bystra - Magurka Wilkowicka - Chatka Studencka Rogacz - Bielsko-Biała Mikuszowice
  Tym razem propozycja trasy w okolicach Bielska-Białej. Ze stacji Wilkowice Bystra zielonym szlakiem wchodzimy na Magurkę Wilkowicką skąd trzymając się szlaku czarnego wracamy na stację Wilkowice Bystra lub trzymając się szlaku czerwonego docieramy do stacji Bielsko-Biała Mikuszowice.


  Na Magurkę można wejść korzystając z bardziej wygodnej niż szlak drogi asfaltowej (jedynie końcówka to droga utwardzona), pnie się ona dość spokojnie w górę. Jeśli szukacie trasy dobrej na wędrówkę z wózkiem (choć raczej w mniej zimowym sezonie :) to tę propozycję warto zapamiętać.  • Wilkowice Bystra - Magurka Wilkowicka - Czupel - Łodygowice
  Kolejna opcja wycieczki na Magurkę. Wysiadamy na stacji Wilkowice Bystra skąd szlakiem zielonym lub jak już wiemy - ulicą Harcerską - docieramy na szczyt i do schroniska. Droga powrotna to tym razem niebieski szlak w kierunku Czupla, a dalej czerwony, który prowadzi przez Przysłop na stację kolejową w Łodygowicach.


  • Cisiec - Żabnica - Prusów - Hala Boracza - Rajcza
  Ostatnia propozycja to wędrówka na Halę Boraczą. Tym razem wysiadamy na stacji Cisiec, skąd drogą oznaczoną jako Szlak Papieski idziemy w kierunku Prusowa. W Prusowie spotykamy szlak niebieski i nim dochodzimy na Halę Boraczą i do Schroniska PTTK na Hali Boraczej. Idąc dalej niebieskim szlakiem dotrzemy na stację kolejową w Rajczy.  W przyszłości (mam nadzieję bliskiej :) udostępnimy także listę kolejnych tras z opcją podróży pociągiem - tym razem dłuższych i idealnych na dłuższe dni od wiosny do jesieni, także w wersji dwudniowej z noclegami w schroniskach.

  Komentarze

  Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

  Postaw mi kawę na buycoffee.to