Kajakiem... Z Kolonowskiego do Krasiejowa | Mała Panew

Pomysł na dzień z... nastolatkiem?
Jednoosobowy kajak - Franek o tym marzył i udało się to marzenie spełnić. Do tego na rzece jak marzenie... bo Mała Panew jest idealna na początek kajakowej przygody i dla nastolatków w jednoosobowych kajakach & na pierwszą kajakową wyprawę dla rodzin z dziećmi, które chciałyby spróbować swoich sił na spokojnej, szerokiej i płytkiej rzece. Taka jest Mała Panew czyli opolska Amazonka, po prostu idealna. A Franek sam w jedynce poradził sobie świetnie :)


Spływy organizowane są 7 dni w tygodniu, od kwietnia do października. Jest kilka tras do wyboru o różnej długości (od naprawdę krótkich) i różnym stopniu trudności (od naprawdę prostych). Więcej informacji o spływach i trasach na Małej Panwi znajdziecie tutaj: https://www.ziaja-kajaki.pl & tutaj: https://www.talent-kajaki.pl


Wybraliśmy trasę z Kolonowskiego do Krasiejowa. Punktem startu tego odcinka rzeki jest PRZYSTAŃ AMAZONKA w Kolonowskim (woj. opolskie) ul. Kajakowa 1 - dojazd jest oznaczony znakami. Na miejscu są dwa dość pojemne parkingi znajdujące się przy samej przystani. W tygodniu mimo bardzo pogodnego dnia nie było problemu zarówno z miejscem parkingowym, jak i rezerwacją kajaka (rezerwowaliśmy dzień wcześniej), ale jeśli planujecie spływ w pogodny dzień wolny to będzie już trudniej i taki termin lepiej rezerwować wcześniej (i wiadomo... na rzece w najbardziej popularnych godzinach może być tłoczno).


Trasa z PRZYSTANI AMAZONKA do PRZYSTANI W KRASIEJOWIE jest to trasa łatwa, ale z jednym progiem wodnym w Staniszczach Małych, który wymaga zaparkowania przed tym progiem i przeniesienia kajaka. Oczywiście zdarzają się także naturalne przeszkody w postaci konarów, niektóre schowane są pod wodą, do tego czasem można trafić na kamienie, ponieważ Mała Panew jest rzeką płytką. Wiele zależy od wysokości stanu wody. Podobno bywa tu tak, że kaczki mają wody po kolana ;) I w takich bardziej suchych okresach warto zapytać organizatora spływu jak wygląda trasa, którą wybraliście, czy nie będzie zbyt płytko aby przepłynąć swobodnie, nam kiedyś właśnie w takim suchym czasie zaproponowano inną trasę.


Po 6 km od wypłynięcia z Przystani Amazonka można zakończyć spływ na przystani właśnie w Staniszczach Małych i ten odcinek jest szczególnie polecany na początek rodzinnej przygody w kajaku. Ale było tak pięknie, że żal byłoby nam kończyć już w tym miejscu i popłynęliśmy dalej - do następnej przystani w Krasiejowie. W sumie przepłynęliśmy 10 km. Ten odcinek był podobny i także dość łatwy - może z tą tylko różnicą, że było spokojniej (bo sporo osób zostało już w Staniszczach), a w rzece było trochę więcej konarów niż na tym pierwszym odcinku. Na niektórych, tych mniej widocznych, udawało nam się czasem też i utknąć, zresztą nie tylko nam, ale dzięki temu nie było nudno


Płynąc mijaliśmy kilka miejsc do odpoczynku - niewielkich piaszczystych malutkich plaż, można było "zaparkować", wysiąść i odpocząć. A ponieważ rzeka ta do głębokich nie należy, więc była to też okazja na małą-miłą kąpiel. Na zdecydowanej większości trasy nie było cienia, w pogodny dzień sporo płynie się w słońcu.

Na miejsce startu - Przystań Amazonkę - wróciliśmy busem (poproszeni wcześniej aby na kurs powrotny zabrać chusty lub maseczki). Na bus czekaliśmy ok. 20 minut (na filmie instruktażowym była informacja, że czas oczekiwania na bus wynosi od 2 do 40 minut). W tym miejscu znajdowało się kilka stolików i ławek plus trochę cienia, można było odpocząć i czekać.

Na Przystani Amazonka są toalety, prysznice, przebieralnie, niewielki plac zabaw, a także GRILL BAR gdzie można kupić m.in. smażony ser z frytkami i żurawiną, zestawy z wędzonym pstrągiem, karkówką, kebabem czy kotletem, chickenbox'y, burgery, tortille, zapiekanki i gofry. Wybór jest naprawdę spory, na każdy głód i w normalnych czyli dość dobrych cenach

Koszt wypożyczenia kajaka: 60 zł (dwuosobowy) i 40 zł (jednoosobowy).

Warto rozważyć także inną opcję - spływ połączony z wycieczką rowerową. I taki pakiet można znaleźć w ofercie Talent Kajaki Przystań Kajakowa Amazonka Tropicana Mała Panew. Szczegóły znajdziecie tutaj: https://www.talent-kajaki.pl/active.html.

Na Małą Panew wrócimy na pewno na kolejne jej piękne odcinki. I na pewno wrócimy do opolskiego, bo mamy go przecież tak blisko 
*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

 1. Cudowne te widoki i widać, że trasa bardzo przyjemna. Uwielbiam kajaki i jak będę w okolicy, to chętnie skorzystam z podpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Swego czasu płynęliśmy z przystani Tropicana Zawadzkie do Amazonka Kolonowskie - jakieś 12 kilometrów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kajak jednoosobowy jest super - jak spróbowałam nie chce już innego. Fajna ta Mała Panew - nawet bystrze było ;) My płynęliśmy na innym odcinku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trasa w sam raz dla mojego syna :) Polubił już w zeszłym roku kajakowanie z Tatą i lubią takie "męskie wyprawy" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coraz częściej biorę pod uwagę różne pomysły na pływanie kajakiem i nigdy nie miałam okazji, aby wybrać kajak 3 osobowy . Nie wiem, czy w ogóle istnieją wypożyczalnie, które takie kajaki oferują, więc jeśli macie jakieś informacje oraz propozycje, to chętnie zwróciłabym na to uwagę. Lubicie pływać kajakami? Ja na razie wybieram nieco krótsze i mniejsze trasy, ale i tak jest super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzieliśmy nie raz takie kajaki ale to w opcji 2 + dziecko, czy chodzi o 3 osoby dorosłe?

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to