Rowerem... Wokół Jeziora Czorsztyńskiego | Velo Czorsztyn - najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce

ROWEREM WOKÓŁ JEZIORA CZORSZTYŃSKIEGO? Mówimy 4xTAK! To wycieczka obowiązkowa :) Czy Velo Czorsztyn to najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce? Zobaczcie sami...
 
Po pięknym odcinku SZLAKU ROWEROWEGO WOKÓŁ TATR | zobaczycie go tutaj: Rowerem... Ludźmierz - Chochołów | Szlak wokół Tatr | przyszedł czas na kolejną f-a-n-t-a-s-t-y-c-z-n-ą trasę wokół malowniczo położonego Jeziora Czorsztyńskiego. Jak wieść niesie jest to aktualnie najładniejsza trasa w Polsce i trudno nam się z tym nie zgodzić. Nie ukrywam, że i nas zachwyciła. 


Nasz punkt startu był nietypowy. Wycieczkę rozpoczęliśmy w miejscowości HUBA z pięknie położonego ponad taflą jeziora Gospodarstwa KAROLINA | karolina.civ.pl | gdzie szczęśliwie mieszkaliśmy. Od pierwszego metra trasy mieliśmy piękne widoki, ale coś za coś - Huba leży dość wysoko, więc wycieczkę kończyliśmy jeszcze długim podjazdem.


 
Velo Czorsztyn & parking | Gdzie zaparkować jeśli przyjedziecie samochodem? Teoretycznie skoro to pętla to rozpocząć można w dowolnym miejscu na trasie, ale najczęściej polecanym miejscem na start jest Dębno - jeden z parkingów znajdziecie tutaj. Samochody parkują też blisko ścieżki rowerowej, na ul. Hubka, zaraz po zjeździe z głównej drogi w kierunku Huby lub przy moście nad Dunajcem. Można także zaparkować pod zamkiem w Czorsztynie albo Niedzicy, przy zamku jest parking płatny, a przy plaży w sezonie jest tłok, dlatego jeśli się da to wybieramy (i polecamy...) spokojniejsze miejsca.
 

Velo Czorsztyn z dziećmi? Tak, ale przeczytajcie artykuł do końca.

Objechanie jeziora z przeprawą gondolą z Czorsztyna do Niedzicy to ok. 28 km. I od razu piszę... płasko nie jest - będzie jeden duży podjazd, jeden długi zjazd i trochę pofałdowań terenu. Jest za to spokojnie, bo prawie w 100% z dala od ruchu samochodowego, po dedykowanych drogach rowerowych i równiutkim asfalcie. Oczywiście jest także bardzo, bardzo widokowo - po tej stronie jeziora gdzie jest Czorsztyn ścieżka poprowadzona jest tuż nad wodą, więc mamy wspaniałe widoki na jezioro, a tłem są pasma górskie - to niepowtarzalny krajobraz. Całość uzupełniają dwa niezwykłe obiekty, które mijamy po drodze - ruiny zamku w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy. Ze względu na przebieg i atrakcyjność polecamy tę trasę każdemu, także na rodzinną wyprawę z dziećmi. Ale ponieważ jest to trasa szczególnie w dni wolne bardzo popularna i jeździ tu sporo osób to lepiej na wycieczkę wybrać się z dziećmi, które już są obyte z jazdą po ścieżkach rowerowych i przewidywalne w zachowaniu.


Ponieważ startowaliśmy po południu, a chcieliśmy zdążyć na przeprawę gondolami przez Jezioro Czorsztyńskie (przeprawa jest czynna do godz. 18:00) więc kiedy dojechaliśmy do trasy rowerowej skierowaliśmy się od razu w lewo, w kierunku Czorsztyna. Nasza trasa biegła z Dębna przez Czorsztyn (tu przeprawa gondolą), a dalej Niedzicę, Falsztyn, Frydman i Dębno. 
 
W którą stronę warto jechać? Zdania są oczywiście podzielone, myślę że najlepiej spróbować w obie strony, więc następnym razem spróbujemy w drugą czyli z Huby pojechać najpierw w kierunku Dębna i dalej. Na pewno plusem tej drugiej opcji jest to, że jeśli z Dębna pojedziecie w kierunku Falsztyna to na początku zaliczycie najdłuższy i najtrudniejszy podjazd, a później będzie już z górki ;)
 • TRASA HUBA - CZORSZTYN

 
Jest to najspokojniejsza część trasy. Na tej trasie różnice wysokości są niewielkie, za to jest sporo zakrętów, nudzić się nie da, choć trzeba uważać by za bardzo nie zapatrzeć się na widoki, bo przez cały czas jedziemy malowniczym brzegiem mając jezioro po prawej stronie, mijamy kolejne mostki nad potokami i objeżdżamy małe zatoczki. Na trasie przygotowane są miejsca gdzie można usiąść i odpocząć, ale do odpoczynku można wykorzystać także dzikie plaże i urocze zatoczki.  

W Czorsztynie warto zwiedzić ruiny zamku, widoki z kamiennych okien są fantastyczne. Można zatrzymać się na przystani gdzie działa gastronomia (zjecie tu m.in. gofry, ale nie tylko :), można odpocząć w cieniu leżąc w hamakach rozwieszonych pomiędzy drzewami, a nawet przejechać się tyrolką nad wodą. Jeśli planujecie odpoczynek na jednym z brzegów jeziora to zdecydowanie tu w Czorsztynie jest spokojniej niż naprzeciwko - w Niedzicy. Tak, tu odpocznijcie, to najprzyjemniejsze miejsce na odpoczynek na trasie :) Po odpoczynku możecie pomyśleć czy skracacie sobie drogę i wybieracie przeprawę gondolą lub statkiem na drugi brzeg jeziora - do Niedzicy, czy jedziecie dalej rowerami.

Przeprawa przez jezioro z Przystani Czorsztynianka to ciekawe urozmaicenie trasy. Wybraliśmy gondolę, bo daje poczucie kameralności i bliskości wody. Kapitanowie są bardzo pomocni jeśli chodzi o załadunek rowerów na gondolę i nie było problemu aby zmieścić się z czwórką naszych pojazdów.
 • Koszt przeprawy: dorośli: 8 zł, dzieci: 7 zł (do lat 10), rower: 2 zł (dane z 2020 roku)
 • Gondole „Czorsztynianki” kursują codziennie, od 1 maja do 30 września, w godzinach 9.00 - 18.00 w sezonie (od 1 lipca do 31 sierpnia) oraz 10.00 - 16.00 poza sezonem.
 • Więcej informacji o rejsach gondolami po Jeziorze Czorsztyńskim tutaj: zalewczorsztynski.com. 
 • Można także skorzystać z rejsu statkami - do wyboru jest "Halny" albo "Dunajec", tak jak w przypadku gondoli i tu na pokład zabierane są rowery. Bilet w jedną stronę dla rowerzysty kosztuje 10 zł.
 • A więcej o rejsach statkami tu: www.jezioroczorsztynskie.com/miedzy-zamkami.html.
Jeśli nie chcecie przeprawiać się gondolą na drugą stronę jeziora to musicie do wycieczki dołożyć jeszcze 12 km drogi i dość duży podjazd, do tego (niestety) w ruchu ulicznym. Ewentualnie można zamienić ok. 2 km drogi na bardziej terenową (a właściwie łąkową ;) ścieżkę biegnącą przez bardzo widokową Halę Majerz, prowadzi tędy niebieski szlak pieszy. Jeśli jedziecie z dziećmi (szczególnie młodszymi) o wiele lepszym wyjściem i do tego atrakcyjnym dla nich, będzie jazda z przeprawą przez jezioro z pominięciem tego odcinka.
 • TRASA CZORSZTYN - NIEDZICA

 
W Niedzicy można zwiedzić zamek i zaporę albo poplażować na utworzonej na brzegu jeziora piaszczystej plaży. Jest tu także kilka punktów gastronomicznych.

Odcinek z NIEDZICY do DĘBNA jest już bardziej wymagający, przede wszystkim z powodu podjazdu do FALSZTYNA - w którąkolwiek stronę będziecie objeżdżać jezioro nie da się go uniknąć. Ale spokojnie... Jest to na pewno do przejścia, jeśli już nie do przejechania i większość ten odcinek po prostu przechodzi. Wszystko wynagradzają piękne widoki (dlatego naprawdę nie warto się spieszyć). W Falsztynie nad brzegiem jeziora także można odpocząć, są leżaki, działa gastronomia. Na koniec zostaje nam Frydman i trasa po wale zapory.

Największym utrudnieniem na tej trasie będzie przejazd przez most nad Dunajcem w Dębnie, jest tu wąsko i jest spory ruch, a do tego póki trwa remont mamy ruch wahadłowy.
 
 •  TRASA NIEDZICA - HUBKA

 
 • OPIS TRASY WOKÓŁ JEZIORA CZORSZTYŃSKIEGO znajdziecie także na oficjalnej stronie szlaku rowerowego wokół Tatr, tutaj: www.szlakwokoltatr.eu.
 • Jeśli nie możecie przejechać całej pętli to polecamy jej najbardziej malowniczy odcinek - z Dębna do Czorsztyna, ścieżka biegnie przy samym brzegu jeziora i nie ma tu męczących podjazdów.


Przejeżdżając przez DĘBNO możecie zajrzeć do ponad pięćsetletniego pięknego drewnianego kościoła św. Michała Archanioła (zabytek UNESCO) znanego m.in. z tego, że ślub tu brał filmowy Janosik z Maryną. My trafiliśmy tu w niedzielę, i po mszy św. o godz. 11:00 była okazja posłuchać ciekawych historii związanych z tym miejscem, które wszystkim chętnym, a było nas sporo, opowiadał opiekun tego kościoła - miejscowy proboszcz.
 

 
Na koniec kilka widoków z przez kilka "naszej" Huby. Jeśli szukacie miejsca na nocleg w tej okolicy (a do tego z widokami :) to zachęcam, szukajcie w Hubie. Poranki i wieczory z widokiem na jezioro i góry są niezapomniane. Do zobaczenia nad Jeziorem Czorsztyńskim, my wrócimy tu na pewno :)

 
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Jest w planach i czeka na realizację :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nam się udało objechać z 6-latkiem na holu (nie licząc wprowadzania od Czorsztyna ale za to extra zjazdem serpentynami) całe jezioro ze startem i metą na Polanie Sosny. Świetna trasa!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to