Rejs po Kanale Gliwickim z Mariną Gliwice

Dziś wspominamy nasz rejs po zaskakująco zielonym Kanale Gliwickim. Polecamy go tym, którzy mają ochotę na spokojny wypoczynek nad wodą, a niekoniecznie chcą się kąpać - mimo upalnego dnia na górnym pokładzie statku było bardzo przyjemnie. Jest to dobra opcja wycieczki dla osób starszych - chłopcy na rejs zabrali swoją babcię, która tę formę wspólnej rekreacji przyjęła z radością.

  • Ciekawą historię dotyczącą powstania Kanału Gliwickiego (warto!) przeczytacie tutaj: Rejs Kanałem Gliwickim.


Organizatorem rejsów jest Przystań Motorowodna Marina Gliwice. Pływać po Kanale Gliwickim z Mariną można w wybrane dni tygodnia. W sezonie 2021 do wyboru są różne opcje:
  • PIERWSZA OPCJA: niedzielne i świąteczne rejsy do Huty Łabędy od maja do października o godz. 11:00 i 16:00

W zależności od ilości chętnych rejs odbywa się statkiem SAMBA – tradycyjnym galarem odrzańskim lub zabytkowym statkiem FOXTROT. W czasie mniej więcej jednej godziny płyniemy przez Śluzę Łabędy do Huty Łabędy. 

Cena biletów: 29 zł (normalny), 21 zł (dzieci do lat 12), dzieci do 2 lat gratis, seniorzy powyżej 65 lat - 25 zł. Bilet rodzinny: dorosły + dziecko do lat 12 - 50 zł, 2 dorosłych + dziecko do lat 12 - 79 zł, dorosły + 2 dzieci do lat 12 - 71 zł, 2 dorosłych + 2 dzieci do lat 12 - 100 zł.

Jest to dobra opcja, szczególnie jeśli płyniecie z młodszymi dziećmi, w czasie godzinnego rejsu nie zdążą się znudzić. A ciekawostką dla nich będzie na pewno możliwość zobaczenia jak działają śluzy na kanale.

  • DRUGA OPCJA: Niedzielny rejs do KOLONI KORMORANÓW od maja do października o godz. 13:00
Czas trwania tego rejsu to ok. 2,5 godziny. Cena biletów: 49 zł (normalny), 46 zł (ulgowy dla dzieci do lat 12 oraz seniorów 65+), dzieci do lat 2 gratis.
  • REJSY ROWEROWE! W wybrane soboty o godzinie 9:00 organizowane są rejsy rowerowe z Mariny Gliwice do Mariny Ujazd oraz z powrotem (powrót o godz. 16:00 lub 17:00). Cena biletu w jedną stronę 60 zł (pasażer z rowerem) lub 110 zł w obie strony (można również zabrać rower).
Do wyboru są jeszcze czwartkowe rejsy muzyczne, piątkowe rejsy kulinarne oraz rejs do Kędzierzyna Koźla, który trwa ok. 6 godzin, w trakcie którego pokonujemy aż 6 śluz. Warto także śledzić ofertę rejsów w ramach corocznie organizowanej Industriady, czyli święta zabytków techniki.
  • REZERWACJA TELEFONICZNA: 608 010 383 
  • Podany tu cennik i godziny rejsów są aktualne w 2021 roku. Zawsze warto sprawdzić czy coś się  nie zmieniło korzystając ze strony internetowej Mariny. Pełna i aktualna oferta rejsów z Mariną tutaj.


Aby zagwarantować sobie miejsce na statku trzeba zarezerwować go wcześniej telefonicznie. Dzwoniąc do Mariny w sprawie rejsu zapytajcie o możliwość rezerwacji miejsca na górnym pokładzie. Rejsy rozpoczynamy na przystani Mariny w Gliwicach (ul. Portowa 28), tutaj to miejsce na mapie.
 
Dojazd do przystani jest prosty - po minięciu szlabanu przy wjeździe do portu jedziemy dalej prosto ok. 800 m aż dojedziemy do celu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto przy szlabanie zapytać o drogę. Samochód parkujemy przy samej przystani i jest tu sporo miejsca. 
 
Na miejsce warto dotrzeć na tyle wcześnie aby zakupić bilety (rezerwowaliśmy wcześniej, na miejscu płatność gotówką) i zająć wybrane miejsce na statku. My wybraliśmy górny pokład, ale w trakcie rejsu oglądaliśmy Kanał Gliwicki także z innych miejsc, co było urozmaiceniem tej podróży, bo przyznam, że w drugiej części tego rejsu dzieciom już trochę się nudziło (myślę, że idealny dla dzieci będzie krótszy godzinny rejs). Jednak pytani o rejs po czasie wspominają go miło. Na statku jest toaleta, działa także mały bar z kawą, ciastem, drobnymi przekąskami czy pamiątkowymi magnesami. 
 
Jeśli wybieracie się na rejs z dziecinnym wózkiem to prawdopodobnie zostaniecie poproszeni aby być w z nim tylko w jednym miejscu co niekoniecznie może Wam odpowiadać - warto o to pytać wcześniej.

Atrakcją rejsów jest oczywiście sam port w Gliwicach i dwukrotne przepłynięcie przez Śluzę Łabędy. W czasie rejsu mamy też możliwość wysłuchania kilku krótkich opowiadań o historii Kanału Gliwice i Huty Łabędy, a także o historii i teraźniejszości gliwickiego portu.

Trasa rejsu do koloni kormoranów wiedzie od przystani Mariny przez Śluzę Łabędy, a kolonia kormoranów znajduje się przy kolejnej ze śluz - Dzierżno - tam statek zawraca. Jest to ok. 9 km w jedną stronę. Kormorany w kolonii były, widzieliśmy je z daleka siedzące na drzewach, a po drodze towarzystwa dotrzymywały nam także zaprzyjaźnione z nimi piękne czaple siwe. W krótszej opcji statek płynie od przystani przez Śluzę Łabędy i zawraca w okolicy Huty Łabędy. 
 
Jeśli jesteście w tej okolicy warto pojechać jeszcze do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach gdzie można przespacerować się po niewielkim, ale bardzo zadbanym parku lub o określonych godzinach zwiedzić sam pałac. Jeśli pogoda pozwala można także przedłużyć przyjemność przebywania nad wodą o plażowanie na brzegu Jeziora Pławniowice. Więcej informacji w naszym wpisie Rowerem... Wokół Jeziora Pławniowice. *
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

*
Przystań motorowodna Marina Gliwice
Gliwice, ul. Portowa 28
tel. 608 010 383 | e-mail: kontakt@marinagliwice.pl

www.marinagliwice.pl
www.facebook.com/marinagliwice

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to