Kajakiem... Mała Panew - z Kolonowskiego do Krasiejowa

Spływ kajakowy w województwie opolskim? Pierwsza myśli to zawsze Mała Panew zwana opolską Amazonką. Skąd taka nazwa? Mała Panew jest rzeką bardzo naturalną, pełną malowniczych meandrów. Płynie przez obszar objęty ochroną w ramach programu Natura 2000, wije się wśród pięknego lasu, otacza nas soczysta zieleń, cisza i spokój, jest tu naprawdę ładnie... 
 
 
Przed Wami pomysł na dzień w opolskim: spływ kajakowy z Kolonowskiego do Krasiejowa.
 
Mała Panew to prawy dopływ Odry, rzeka bierze swój początek w pobliżu miejscowości Koziegłowy, a do Odry wpływa w okolicach miejscowości Czarnowąsy. Płynie przez dwa województwa: śląskie i opolskie. Rzeka na potrzeby spływów kajakowych podzielona jest na odcinki, charakterystyki pozostałych tras na opolskiej Amazonce szukajcie na stronach organizatorów spływów. A my chcieliśmy płynąć trasą, na której jeszcze nie mieliśmy okazji wiosłować - z Zawadzkiego do Kolonowskiego, ale z powodu niskiego stanu rzeki nie było to możliwe. Podobno bywa tu nawet tak, że kaczki mają wody po kolana, a ten rok jest niestety bardzo suchy...
 
 
Po raz kolejny (dokładnie po raz trzeci) padło na "przejezdny" (czy jak go nazwać inaczej? ;)) odcinek z Kolonowskiego do Krasiejowa. Przepłynięcie go zajęło nam ok. trzech godzin, które jednak upłynęły dość szybko (jak zawsze za szybko, jak woda w tych rzecznych bystrzach...). 
 
Na odcinku z Kolonowskiego do Krasiejowa Mała Panew jest rzeką płytką i dość spokojną (miejscami aż za spokojną, ale bywają tu też bystrza). Zdarzają się także naturalne przeszkody w postaci płycizn, wysepek, konarów (niektóre schowane są pod wodą), do tego czasem można trafić na kamienie. Trzeba być czujnym, bo zawiesić się na przeszkodzie jest bardzo łatwo. Rzeka głęboka nie jest, ale można się w niej niespodziewanie wykąpać czego byliśmy świadkami, na szczęście nie uczestnikami ;)
 
Płynęliśmy rodzinnie we czwórkę, ale nasza młodzież płynęła już sama - w kajakach jedynkach (Antek pierwszy raz), my - rodzice wzięliśmy jedną dwójkę, oczywiście młodzież radziła sobie lepiej od nas ;)

Nie raz i nie dwa, ale nie przyznamy się ile tych razów było, zawieszaliśmy się na wspomnianych wcześniej rzecznych przeszkodach ku wielkiej uciesze naszej kochanej młodzieży ;) Oczywiście po rejsie w kajakach "jedynkach" pewnie już do dwójek z nami nie wrócą. Jedynki uznali za łatwiejsze w prowadzeniu niż wcześniej brane przez nas na spływy dwójki - każdy z nim z jednym rodzicem za plecami ;) Jeśli macie starsze dziecko, które już trochę popływało z Wami to może też chętnie spróbowałoby popłynąć samodzielnie? Może także na Małej Panwi? Polecamy!

Na trasie z Kolonowskiego do Krasiejowa jest jeden próg wodny, kiedyś w tym miejscu trzeba było wysiąść na brzegu i przenosić kajak, teraz jest w tym miejscu ułatwienie, dzięki któremu przenoszenie kajaka nie jest już konieczne - na progu wodnym zamontowana została specjalna zjeżdżalnia. Zjazd w dół po specjalnych rolkach to oczywiście ciekawe przeżycie, jak i spore ułatwienie. Jak wygląda zjeżdżalnia na progu wodnym możecie zobaczyć w naszym filmie (ok. 40 sekundy).


Przy dobrej pogodzie warto zatrzymać się na jednej z wielu małych piaszczystych plaż, które mijamy po drodze - w bardzo dobrą pogodę nie brakuje chętnych także do rzecznych kąpieli.
 

Organizatorzy spływów kajakowych na Małej Panwi:
Po zakończeniu spływu w Krasiejowie wszyscy busem wróciliśmy na miejsce startu, każdy z organizatorów spływów zapewnia możliwość odpoczynku na swojej przystani. Przykładowo na Przystani Amazonka jest bar z dość dużym wyborem dań i napojów, a poza tym plac zabaw, toalety, prysznic oraz boisko do siatkówki plażowej i piłki nożnej, a w Dzikiej Chacie jest restauracja, można tu zjeść pizzę z pieca. 
 
Co można zjeść na Przystani Amazonka? Przykładowe zestawy i ceny w 2022 roku: 
 • potrawy z grilla: kiełbasa z chlebem ( 12 zł), krupniok z chlebem, ogórkiem i cebulką (10 zł), karkówka, żeberko, golonko z chlebem (cena wg wagi - za 100 g odpowiedni 9; 6,20 i 6,10 zł)
 • pieczone ryby (cena za 100 g): pstrąg (9,80 zł), dorada (12,5 zł), halibut (12,7 zł), łosoś (13,2 zł)
 • zestawy: kajakarza (karkówka, kiełbasa, frytki, napój lub piwo) - 36 zł, kiełbasa z frytkami i surówką (24 zł), karkówka z frytkami i surówką (27 zł), kebab z frytkami i sałatką (24 zł), kotlet z frytkami i surówką (27 zł), ser smażony z frytkami i żurawiną (21 zł), stripsy (polędwiczki w panierce) z frytkami (6 szt. - 21 zł), chicken box (6 szt. polędwiczek, 6 szt. skrzydełek) - 33 zł
 • tortilla kebab (zwykły - 17 zł, XL - 21 zł), burger epicki (bułka + strips + dodatki - 14 zł), frytki (6-9 zl w zależności od wagi), zapiekanka (14-15 zł), placki (4 szt. - 12 zł), sałatka z kurczakiem (18 zł), wege burger (14 zł)
 • napoje: kawa (6-9 zł), herbata (5-6 zł), czekolada na gorąco 6 zł)
 • gofry (6,5 - 14 zł)
 
W letnie pogodne weekendy chętnych na spływ jest wielu, jeśli tylko możecie wybierzcie inny dzień niż weekendowy lub w weekend mniej popularne godziny. 
 • Koszt spływu w 2022 roku to 80 zł za kajak dwuosobowy oraz 60 zł za kajak jednoosobowy.
PS. Zdjęcia pochodzą z dwóch spływów na tym samym odcinku - w 2020 i 2022 roku :) 


Dzień się jeszcze nie skończył?  Co jeszcze można i warto zobaczyć w okolicach Krasiejowa?
 • JuraPark Krasiejów & Park Nauki i Ewolucji Człowieka 
 • Staniszczańska Kolej Drezynowa gdzie atrakcją jest przejażdżka rowerową drezyną
 • Jezioro Turawskie to plaże nad jeziorem & ścieżka wokół jeziora - idealna na rower!
 • Jezioro Srebrne - ukryte w lesie czyste jezioro z piaszczystą plażą
 • Zatoka Bajka - komercyjne (płatne) kąpielisko z piaszczystą plażą i atrakcjami dla dzieci
 • Spacerem & rowerem... Dolina Małej Panwi czyli jeszcze więcej kilometrów w pięknych opolskich lasach, a trasę idealną na rodzinną wycieczkę rowerową znajdziecie w tym zestawieniu: Śląskie i okolice... 5 tras dobrych na wycieczkę rowerową z dziećmi (1).
*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to