Spacerem... Klify Wolińskiego Parku Narodowego - z Wisełki do Międzyzdrojów

Województwo zachodniopomorskie jest coraz bardziej przyjazne rowerzystom, dzięki systematycznemu rozwijaniu sieci ścieżek rowerowych. Jechaliśmy na zachodnie wybrzeże naszego morza z założeniem że będziemy przemierzać je rowerem, ale szlaki piesze Wolińskiego Parku Narodowego okazały się być tak ładne, że nasza przygoda nie skończyła się na jednym spacerze ;) 

Ta okolica naprawdę zachwyca - piękne bukowe lasy, szerokie plaże, punkty widokowe, wyspy... Długo mogłabym wymieniać. Na początek wspomnień z województwa zachodniopomorskiego mamy dla Was spacer po najpiękniejszym odcinku polskiego wybrzeża klifowego, który znajduje się w Wolińskim Parku Narodowym.

 


Na czerwony szlak Wolińskiego Parku Narodowego weszliśmy w Wisełce. Samochód zostawiliśmy przy ul. Nadmorskiej, jeśli w okolicy nie znajdziecie miejsca "przy drodze" to jest także parking przy ul. Leśnej (płatny 25 zł za cały dzień lub 6 zł za godzinę - dane z 2021 roku).

Z centrum Wisełki do morza mamy ok. 1,5 km - cały czas wędrujemy szeroką ścieżką i bardzo ładnym lasem (to już teren parku narodowego). Zanim wejdziemy na plażę mijamy Karczmę na Wydmach | karczma-na-wydmach.business.site |. W menu znajdziecie m.in. pierogi, sałatki, zupy, makarony, ryby, zestawy dla dzieci, gofry, ale uwaga - trzeba być przygotowanym na płatność gotówką z powodu braku zasięgu, obok karczmy są płatne toalety (2 zł). Jest to ostatnie miejsce gdzie możecie się posilić lub kupić coś do picia, następna okazja dopiero za mniej więcej 8 km - w Międzyzdrojach.

Ten spacer jest wyjątkowy także z tego powodu, że o ile w Wisełce jeszcze spotkacie plażowiczów przy zejściu na plażę, tak później już długo, długo nie. Między Wisełką a Międzyzdrojami nie ma zejść na plażę, więc jeśli kogoś spotykamy to tylko innych spacerujących na tym długim dystansie. Jest cicho, spokojnie, pięknie... 

Klify Wolińskiego Parku Narodowego


Mapa spaceru z Wisełki do Międzyzdrojów


 

Dalej idziemy już plażą i tylko plażą i do przejścia mamy ok. 8 km. Nie jest to odcinek monotonny, ponieważ po naszej lewej stronie nieustannie coś się dzieje. Największy zachwyt to oczywiście klify, niektóre z nich osiągają wysokość prawie 100 metrów, do tego podziwiamy wszystkie rodzaje bałtyckich muszelek, ogromny zbór kamyków, kamieni i ogromnych głazów oraz... piękne i puste plaże. Zła wiadomość dla tych, którzy chcą wędrować z psami -  na terenie Wolińskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
 
Ciekawym miejscem mijanym po drodze jest wzgórze Gosań (93 m) gdzie znajduje się punkt widokowy, dostępny jest on z drugiej strony - z parkingu przy drodze łączącej Międzyzdroje i Wisełkę mamy do niego tylko 400 m. A jeśli patrzymy z dołu to najpiękniejsze klify są właśnie w okolicy tego wzgórza. Drugim punktem widokowym jest Kawcza Góra, ale schody prowadzące na nią z plaży bywają czasem zamknięte. Wejść na Kawczą Górę można od ul. Campingowej w Międzyzdrojach (niedaleko wejścia na plażę A).
 
Kolejnym ciekawym miejscem po drodze, przy którym nie sposób się nie zatrzymać, jest źródełko wybijające na plażę, woda wypływając tworzy niewielkie strumyki i malutkie jeziorka. Bądźcie czujni, warto to zobaczyć...

Po ok. 8 km spaceru plażą doszliśmy do przystani rybackiej w Międzyzdrojach, gdzie stoją kutry i jak to zwykle bywa w takim miejscu są także punkty gdzie można zjeść dobrą i świeżą rybę i jest tu naprawdę w czym wybierać! Znajdziecie tu dosłownie wszystko w temacie ryb ;) 
 
My z polecenia Ani i Łukasza z Polskich Szlaków wybraliśmy Smażalnię ryb Złota Wydma | facebook.com/ZlotaWydma | i stolik z widokiem na morze. Porcja ryby z surówką i frytkami to tutaj koszt ok. 35 zł (frytki, surówki po 6 zł, a reszta zależy od tego jaką rybę wybierzecie, dane z 2021 roku).

Ostatni etap to powrót do Wisełki busem i tu pomocny jest Emilbus. Przystanek autobusowy tej linii znajdziecie w Międzyzdrojach na ul. Niepodległości przy Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego. Busy Emilbus kursują dość często, rozkład jazdy znajdziecie tutaj: emilbus.com.pl. Chcąc jechać z Międzyzdrojów do Wisełki sprawdźcie rozkład linii Świnoujście - Kamień Pomorski. A koszt przejazdu do Wisełki w 2022 roku to 7 zł od osoby (płatność gotówką). Mając czas można odwiedzić jeszcze przy okazji wspomniane muzeum.
 
Inna opcja transportu? Z Międzyzdrojów do Wisełki można podjechać taksówką. Koszt kursu to ok. 60 zł (dane z 2022 roku), ale przed kursem warto upewnić, koszt może różnić się w zależności od przewoźnika.
 
A teraz zapraszamy już na spacer...
 
Leśne ścieżki Wolińskiego Parku Narodowego
 
 
Wisełka | Karczma na Wydmach
 
 
Czerwony szlak pieszy: Wisełka - Międzyzdroje
 


 
Punkt widokowy Kawcza Góra
 
 
Międzyzdroje | Smażalnia ryb Złota Wydma
 

*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to