Śląskie... Gdzie wybrać się na wycieczkę pociągiem? Jedziemy do miasta!

Od 27 stycznia do 11 lutego dzieci i młodzież do 18. roku życia będą mogły skorzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich na specjalnych zasadach – ZA ZŁOTÓWKĘ! Aby skorzystać z promocyjnego przejazdu Kolejami Śląskimi podczas ferii, należy kupić bilet za złotówkę (można to zrobić w kasie Kolei Śląskich lub w pociągu u drużyny konduktorskiej) i w trakcie podróży posiadać przy sobie odpowiedni dokument potwierdzający wiek.
 • Szczegółów tej promocji szukajcie na stronie Kolei Śląskich.
 • Pamiętajcie że pociągi Kolei Śląskich jeżdżą także do ZAKOPANEGO (niestety bywa tłoczno!) oraz KRAKOWA - podróż do Grodu Kraka trwa tylko godzinę!


Gdzie można wybrać się na wycieczkę pociągiem? Pierwsza myśl to oczywiście - W GÓRY. I takie zestawienie dla Was przygotujemy, ale propozycji jest tak wiele, że nie potrafimy skończyć. Dajcie nam jeszcze chwilę ;) A na razie mamy dla Was propozycje WYCIECZEK DO MIASTA :)

Szukając ciekawych propozycji wycieczek braliśmy pod uwagę tylko takie bez konieczności dalszej podróży ze stacji innym środkiem transportu - po prostu wysiadamy z pociągu i ruszamy na szlak lub idziemy do celu. Jakie są odległości z dworców do konkretnych atrakcji? Wszystko Wam rozpisaliśmy. Mam nadzieję, że lista ta przyda się Wam nie tylko w czasie ferii.

 • PSZCZYNA

Zima w naszych miastach aktualnie jest bezśnieżna, pozostaje zwiedzanie i spacery, a w plan na spacer ze zwiedzaniem idealnie wpisuje się Pszczyna. Z dworca w Pszczynie mamy kilka kroków (a dokładnie ok. 250 m) do Skansenu - Zagroda Wsi Pszczyńskiej nieco ponad kilometr do Muzeum Zamkowego i ok. 2 km do Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim, a cały spacer można odbyć korzystając z przyjemnych alejek Parku Pałacowego. Jeśli chcecie pospacerować jeszcze więcej to w okolicy Zagrody Żubrów znajdziecie informację, mapę i wejście na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą Dzika Promenada - to bardzo spokojna spacerowa pętla, która znajduje się na terenie 160 hektarowego Parku Zwierzyniec, który graniczy z parkiem zamkowym. A jeśli szukacie placu zabaw to polecamy Park Aktywności blisko rynku.

 • GLIWICE

Z dworca w Gliwicach do Parku Chopina i Palmiarni Miejskiej mamy jedynie ok. 600 m. Z Palmiarni mniej więcej kilometr dzieli nas od Restauracji PKP Pyszne Kurcze Pyszne, która jest hitem dla miłośników kolei. Napoje do stolika dowożą tu miniaturowe pociągi. Blisko jest także do Kociej Kawiarni Mruczkowo - hitu dla miłośników kotów ;) Znajduje się ona jedynie 600 m od Palmiarni.

 • ZABRZE

Z dworca w Zabrzu do Zabytkowej Kopalni Guido mamy 2 km spaceru, do Sztolni Królowa Luiza & Wieży Ciśnień - Carboneum - 1,6 km. Jeśli wybierzecie zwiedzanie sztolni i trasę wodną to miejsce gdzie kończycie zwiedzanie znajduje się jedynie 500 m od dworca kolejowego.

 • BĘDZIN MIASTO

Ze stacji kolejowej Będzin Miasto mamy mniej więcej kilometr na Wzgórze Zamkowe, Zamku w Będzinie i do Podziemi Będzińskich oraz Teatru Dzieci Zagłębia.

 • KATOWICE

Można i warto zaplanować wycieczkę także do Katowic. Odległość z dworca do Strefy Kultury i Muzeum Śląskiego to ok. 2 km. A jeśli dniem wizyty będzie wtorek to pamiętajcie, że wstęp do Muzeum Śląskiego jest bezpłatny dla wszystkich.

 • RYBNIK

Edukatorium Juliusz znajduje się tylko 500 m od dworca kolejowego. Park tematyczny nad Nacyną znajduje się ok. 1,5 km od stacji, a idąc tam po drodze będziecie mijać Cat House - Kocią Kawiarnię Rybnik (wstęp dla dzieci 7+).

 • CIESZYN

800 m od stacji kolejowej znajdziecie Muzeum Drukarstwa. W centrum miasta znajdują się kolejne ciekawe miejsca - Wenecja Cieszyńska, Wzgórze Zamkowe z rotundą znaną z banknotu dwudziestozłotowego, malownicza alejka spacerowa nad Olzą - Open Air Museum czy odnowiony rynek w którego sąsiedztwie znajdziecie klimatyczne kawiarnie jak np. Kornel i Przyjaciele.

 • MYSŁOWICE

1300 m dzieli dworzec kolejowy w Mysłowicach i Centralne Muzeum Pożarnictwa oraz Muzeum Miasta Mysłowice.

 • BIELSKO-BIAŁA

Bielsko-Biała to nie tylko góry, ale także sporo miejsc do zwiedzania, a przede wszystkim możliwość odwiedzenia postaci z bajek. Kogo odwiedzić w Bielsku? Oczywiście Reksia, Bolka i Lolka i resztę jego przyjaciół na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała. Co zwiedzić? 900 m mamy do Zamku Sułkowskich i klimatycznej Kawiarni Imbryk. Kolejne 200 m i jesteśmy w Starej Fabryce, wracając możemy zajrzeć jeszcze do Domu Tkacza. Bielsko-Biała jest tak urokliwym miastem, że przyjemność sprawia samo już wędrowanie miejskimi uliczkami...

 • ŻYWIEC

Dworzec kolejowy w Żywcu leży nieco ponad kilometr od centrum miasta, ale jeśli macie siły na dłuższe szwędanie po mieście to polecamy zdobycie Średniego Grojca, który jest dobrym punktem widokowym oraz spacer nad Koszarawą i w Parku Zamkowym (tu warto zazajrzeć do mini zoo) oraz zwiedzanie Muzeum Miejskiego - Stary Zamek (tu możecie zobaczyć kilka wystaw) & wejście na widokową wieżę Konkatedry.

 • WISŁA & USTROŃ

O górskich wycieczkach będzie jeszcze w jednym z kolejnych postów, ale już teraz polecamy Wam zatrzymanie się na stacji USTROŃ i odwiedzenie Dworca Dobrych Myśli. Blisko stacji WISŁA DZIECHCINKA znajduje się Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza.

 • ZAWIERCIE

W budynku dworca kolejowego znajduje się Małe Centrum Nauki SOWA.

 • RUDA ŚLĄSKA

650 m od stacji RUDA ŚLĄSKA znajduje się Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. W budynku dworca na stacji RUDA ŚLĄSKA CHEBZIE znajduje się wyjątkowa biblioteka - Stacja Biblioteka, zajrzyjcie tam po książki, audiobooki, gry i filmy na ferie :)

 • RACIBÓRZ

Z dworca 700 m jest do Muzeum w Raciborzu, które znajduje się tuż przy rynku. 400 m dalej mamy Park Jordanowski z dużym placem zabaw. Po przejściu przez most na Odrze dochodzimy do Parku Zamkowego, Zamku Piastowskiego i Browaru Racibórz (okazjonalnie można go zwiedzać z przewodnikiem). Możemy pospacerować po Bulwarach Nadodrzańskich lub odwiedzić położone już niestety dalej od centrum Małe Centrum Nauki Sowa (ul. Ocicka przy SP 18).
- Ze stacji RACIBÓRZ MARKOWICE mamy 1,5 km do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

 • WODZISŁAW ŚLĄSKI

Mniej więcej kilometr od dworca kolejowego znajduje się Muzeum w Wodzisławiu Śląskim z (dostępnym bezpłatnie) Małym Centrum Nauki SOWA. Jeśli będziecie w tym mieście to rozejrzyjcie się za skrzatami ;)

 • ŻORY

Również ok. kilometra dzieli dworzec w Żorach i Muzeum Ognia. Nieco ponad kilkmetr mamy do rynku, dalej jest bardzo ciekawe Muzeum Miejskie, a jeśli macie siły na dłuższy spacer to czeka na Was przyjemny Park Cegielnia z najładniejszą tężnią w województwie śląskim (czynna jest w cieplejszym sezonie). Spacerując po centrum miasta poszukajcie także figurek Ogników.

 • CZĘSTOCHOWA

Jeśli dojedziecie do Częstochowy to warto zwrócić uwagę na kilka miejsc: Muzeum Produkcji Zapałek (zwiedzanie tylko po umówieniu), Kino Sferyczne - Planetarium Instytutu Fizyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego czyli kameralne planetarium czy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku Staszica.
- Przy stacji CZĘSTOCHOWA STRADOM działa Muzeum Historii Kolei.
- 200 m od stacji CZĘSTOCHOWA RAKÓW znajduje się Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej.

 • RADZIONKÓW ROJCA (niestety ten kierunek to aktualnie autobusowa komunikacja zastępcza z dworca w Katowicach)

Kolejna propozycja spaceru będzie ze stacji kolejowej Radzionków Rojca skąd można pójść na Księżą Górę, do Śląskiego Ogrodu Botanicznego, a nawet na Kopiec Wyzwolenia, choć to będzie już dłuższy spacer. Ok. 1,5 km od dworca znajduje się Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek.

Przy aktualnej zimie - niezimie: może szukacie propozycji spacerowych?

 • DĄBROWA GÓRNICZA

Jeśli ze stacji Dąbrowa Górnicza przejdziemy ok. 2 km to trafimy na plażę Jeziora Pogoria III. Zima to może nie jest najlepszy czas na plażowanie, ale ścieżka wokół jeziora to na pewno dobry pomysł na dłuższy spacer, nawet po sezonie można tu kupić coś ciepłego do picia czy jedzenia. Chcecie przedłużyć spacer? Zajrzyjcie jeszcze do Parku Zielona.

 • GOCZAŁKOWICE-ZDRÓJ

To miejsce wybierzcie jeśli macie w ekipie dziecko, które po prostu... kocha pociągi i kocha oglądać wszelkie składy od pociągów towarowych po Pendolino. Przez Goczałkowice-Zdrój przejeżdża ich wiele, a obserwować je możecie siedząc na ławce przy odnowionym goczałkowickim dworcu. A jeśli znudzą się Wam pociągi to znajdziecie tu także lunety do obserwacji ptactwa na stawach. Jeśli do tego dodam przyjemne sąsiedztwo Parku Zdrojowego (z nowym ładnym placem zabaw), Inhalatorium, deptaka i kameralnej stajni z jednej strony, stawów z drugiej, a do tego widok górskich szczytów w oddali to macie gwarancję bardzo spokojnego dnia... W bliskiej okolicy znajdziecie ścieżki rowerowe i spacerowe - lasem można dojść do zapory Jeziora Goczałkowickiego. A w sezonie od wiosny do jesieni przy Parku Zdrojowym działa park linowy.

 • GOCZAŁKOWICE

Ogrody Kapias • Inspiracje ogrodowe otwarte są o każdej porze roku, ze stacji w Goczałkowicach mamy do nich tylko nieco ponad kilometr.

 • KALETY

W cieplejszych porach roku, jeśli pogoda będzie sprzyjać spacerom, warto pomyśleć o wyprawie do Kalet. Dla nas Kalety to przede wszystkim rowerowa Leśno Rajza, ale ponieważ teren ten lasami stoi, więc można tu znaleźć ciekawe propozycje spaceru. My szczególnie polecamy edukacyjny Ichtiopark z modelami ryb oraz Aleję Zabytkowych Dębów w Truszczycy gdzie przez cały rok na ścieżce ekologiczno-dydaktycznej można znaleźć ogromne grzyby... serio ;)

 • CHAŁUPKI

Pociągiem Kolei Śląskich dojedziemy także na granicę Polski z Czechami - do Chałupek (i czeskiego Bohumina). Nieco ponad kilometr od dworca w Chałupkach znajdziecie wejście na ścieżkę spacerową Graniczne Meandry Odry, celem spaceru może być wieża widokowa.

 • MIASTECZKO ŚLĄSKIE

Ze stacji Miasteczko Śląskie mamy 4 km nad Zalew Nakło-Chechło, ale wędrujemy prawie w 100% tylko leśnymi ścieżkami. Dodatkowo cały zalew można obejść korzystając z dobrze przygotowanej ścieżki. W sezonie są tu strzeżone plaże, mamy możliwość kąpieli czy wypożyczenia sprzętu wodnego, działa gastronomia. Latem w lesie można znaleźć kilogramy jagód. 

Latem w pobliżu Zalewu Nakło-Chechło znajduje się jeden z przystanków Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które kursują z Bytomia do Miasteczka Śląskiego.

*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Super, a właśnie się zastanawiamy i googlujemy gdzie by tu pojechać z dzieciakami. Gliwice i Rybnik na pierwszy ogień 🔥

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez Was w domu nie posiedzimy 😃

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie sporo ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. My też już częściowo skorzystaliśmy. Od dwóch dni poruszamy się tylko pociągami: Pszczyna zaliczona, teraz Cieszyn, a jutro Rybnik, poźniej BB... 😁

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię podróżować pociągami i gdy tylko mam taką okazję, to to robię :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to