Poznajemy... Nowe Egzotarium w Sosnowcu

Dawne Egzotarium w Sosnowcu było naszą małą zoo-alternatywą szczególnie w czasie kiedy pogoda raczej zniechęcała niż zachęcała do spacerów. Podobnie jak w gliwickiej palmiarni można było tu spędzić czas wśród pięknej i bujnej zieleni, a także w towarzystwie dość egzotycznych zwierząt, ale sam budynek był w dużo gorszym stanie - odkąd Egzotarium zostało otwarte w 1956 roku, nie przeszło żadnej większej modernizacji. Kto odwiedzał Egzotarium w Sosnowcu wiedział jak bardzo miejsce to potrzebowało czegoś więcej niż tylko remontu. I doczekało się.... W 2020 roku obiekt ten szczęśliwie dostał szansę na drugie życie, a od 2 grudnia 2023 roku możemy podziwiać nowy Ogród Botaniczno-Zoologiczny CEE Egzotarium Sosnowiec, który powstał w miejscu starego Egzotarium.


Spacer po Egzotarium rozpoczynamy od poziomu -1 gdzie znalazło się miejsce na olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb oraz rybami z całego świata, zamieszkał tu m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna czy płaszczki słodkowodne. Przy ogromnych akwariach jest strefa chillout, można tu przysiąść by dłużej popatrzeć na ryby. Warto wiedzieć, że nowe Egzotarium przybliża wiedzę na temat także rodzimych gatunków roślin i zwierząt - można tu podziwiać m.in. kolekcję ryb dorzecza Przemszy. 

W terrariach oraz aquaterrariach żyją gady i owady m.in. zaskroniec i pająk topik, anakonda zielona, traszka, ptaszniki i drzewołazy, liściołazy, rzekotka australijska.

Z poziomu -1 udajemy się na parter, który jest przede wszystkim królestwem roślin, ale nie tylko, są także zwierzęta, a wśród nich znajdziecie m.in. legwana zielonego, bazyliszka płatkogłowego, boa dusiciela, pytona rombowego i siatkowanego, boa tęczowego brazylijskiego, anolisa kubańskiego, kajmana okularowego, badylarkę pospolitą, papugi ary, żako, czubacze, tukana wielkiego, żółwie czerwonolice, żółtolice i jaszczurowate, mułowe i żółwiaka chińskiego. Można tu poznać zwierzęta o tak ciekawych nazwach jak miękoskórek dwupazurzasty czy czworook. 

Spacer po Egzotarium kończymy na poziomie +1 gdzie znajdują się sale lekcyjne, przestrzeń wystawiennicza wystaw stałych i czasowych (warto i tam tam zajrzeć), kino edukacyjne, a także kawiarnia.

Egzotarium podzielone jest na strefy klimatyczne - ŚRÓDZIEMNOMORSKĄ, PUSTYNNĄ & największą - TROPIKALNĄ, która zrobiła na nas największe wrażenie. W zimny, pochmurny dzień można by stamtąd nie wychodzić... 

Ile czasu można tu spędzić? My spędziliśmy ok. 2 godzin i myślę że to takie minimum, ale spokojnie można spędzić tu więcej czasu. 

Pamiętajcie, że to obiekt budowany od nowości, stąd na bardzo bujną i gęstą zieleń trzeba będzie jeszcze poczekać, ale to co już jest i tak cieszy oczy. Podobnie ze zwierzętami, niektóre potrzebują jeszcze więcej czasu aby się zadomowić, ale wiele jest takich które z chęcią się z Wami przywitają ;) Ale niektóre potrzebują więcej czasu na przyzwyczajenie się do gości. My na pewno jeszcze nie raz tu wrócimy, tak jak wracaliśmy do Egzotarium kiedyś... To już zupełnie inny obiekt niż ten który pamiętamy. Duży, nowoczesny, pełen światła, wypełniony zielenią i ptasimi rozmowami.

 • Cały obiekt ma 5000 metrów kwadratowych, w najwyższym punkcie ma 24 metry. Nasadzenia obejmowały duże drzewa, krzewy, rośliny wodne i błotne, epifity, a nawet łąkę kwietną, kosztowały w sumie 1,36 mln zł, a cała inwestycja kosztowała ok. 70 milionów. 

Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) Egzotarium znajduje się przy ul. Piłsudskiego 116 w Sosnowcu. Sporo miejsc parkingowych znajduje się tuż obok - przy ul. Kresowej. Jeśli chcecie dojechać tu komunikacją miejską to jak zawsze polecamy stronę lub aplikację jakdojade.pl.

Cennik jest dość rozbudowany, dlatego warto zajrzeć na stronę internetową tutaj, gdzie znajdziecie wszystkie zniżki, m.in. na KRD z którą bilet rodzinny kosztuje 73 zł (kupiony na stronie) lub 75 zł (kupiony w kasie).

 • bilet normalny: 39 zł (w kasie) lub 37 zł (na stronie Egzotarium)
 • bilet ulgowy: 29 zł (w kasie) lub 27 zł (na stronie)
 • bilet rodzinny: 97 zł (w kasie) lub 95 zł (na stronie)
 • tańsze bilety przewidziano m.in. dla mieszkańców posiadających Sosnowiecką Kartę Miejską - odpowiednio 27/25 zł za bilet normalny, 19/17 zł za bilet ulgowy, 65/63 zł za bilet rodzinny
 • w holu znajduje się biletomat
 • do kawiarni będzie można wejść bez konieczności kupowania biletu

GODZINY OTWARCIA:

 • od 1 kwietnia do 31 października: 9:00 – 21:00 (kasa czynna do 20:00)
 • od 1 listopada do 31 marca: 9:00 – 19:00 (kasa czynna do 18:00)
 • 24 grudnia: 9:00 – 15:00
 • nieczynne w poniedziałki oraz 1 stycznia, 1 listopada i 25 grudnia

Na miejscu do dyspozycji odwiedzających jest szatnia, pokój dla mamy z dzieckiem i toalety.

Pamiętajcie także o tym, szczególnie odwiedzając Egzotarium od wiosny do jesieni, że przebudowany został także pobliski park, stając się czymś w rodzaju ogrodu botanicznego, rośnie w nim wiele ciekawych gatunków roślin. Warto i tam pospacerować...

Dziękujemy za możliwość przedpremierowego spaceru po Egzotarium, przemiłym pracownikom tego miejsca dziękujemy za oprowadzenie, widać że mają serce do tego co robią.

 

*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to