Rowerem... Goczałkowice Zdrój

Goczałkowice Zdrój gościły już na naszym blogu wiosną. I kiedy byliśmy tutaj pierwszy raz właśnie na wiosennym spacerze to postanowiliśmy, że prędzej czy później musimy wrócić do Goczałkowic z rowerami. W międzyczasie (nareszcie!) postaraliśmy się o platformę do przewozu rowerów, więc rozpoczęliśmy nowy rowerowy rozdział w życiu i teraz już niczym nie ograniczeni spełniamy jedno z naszych marzeń :)


Więcej o Goczałkowicach pisaliśmy tutaj w naszym pierwszym spacerowym wpisie "Nad śląskim morzem". Trasa naszej rowerowej wycieczki była bardzo podobna do wersji spacerowej, ale dzięki rowerom mogliśmy pojechać dużo dalej i zobaczyć dużo więcej.


 Na początek mapka, która pozwala zorientować się jakie możliwości kryje ta okolica.


Startujemy z parkingu przy ul. Szkolnej (polecamy - nawet w słoneczny weekend są na nim miejsca). Dalej przejeżdżamy przez Park Zdrojowy i kierujemy się w stronę dworca kolejowego. Kolejny punkt to przejście przez tory bardzo uczęszczanej trasy kolejowej - jeśli Wasze dzieci są miłośnikami oglądania pociągów to będzie to już pierwszy obowiązkowy przystanek ;)


Dalej wariantów jest kilka - my wybraliśmy czarny szlak który prowadzi do zapory na Jeziorze Goczałkowickim, później oczywiście przejazd koroną zapory i powrót szlakiem czarnym i czerwonym który pod wiaduktem doprowadził nas z powrotem na dworzec kolejowy. Szlaki są bardzo dobrze oznaczone, nie można się zgubić, do tego jest płasko i większych utrudnień brak, więc trasy te będą idealne do jazdy także dla mniejszych dzieci.

A teraz czas na fotorelację z trasy. 3, 2, 1... Start! :)


Na koniec wspaniała wiadomość! Za jakiś czas będziemy mogli przejechać się rowerami wokół Jeziora Goczałkowickiego. Ścieżka która otoczy jezioro będzie miała długość około 42 km i szerokość 2,5 m. Trasa ta już teraz nazywana jest pierwszą w Polsce trasą rowerową tak długą i atrakcyjną przyrodniczo i turystycznie oraz jedną z największych atrakcji województwa śląskiego.


Trasa ma być w większości asfaltowa i biec jak najbliżej zbiornika. Będzie biegła przez unikatowe, objęte programem Natura 2000, ekologicznie i turystycznie tereny ośmiu gmin, głównie wałami zbiornika, koroną, lasami i po części dawnej tzw. drogi technologicznej przy jeziorze. Zaplanowano na niej m.in. miejsca wypoczynkowe, punkty widokowe, wypożyczalnie rowerów i place zabaw. I druga równie dobra wiadomość: dodatkowo po czeskiej stronie wokół oddalonego o 70 km Jeziora Terlicko powstaje podobna ścieżka.Do zobaczenia na trasie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 FrAntki Wędrowniczki , Blogger