Leśna Sala Edukacyjna w Katowicach

Jeśli macie dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym to jest szansa, że były już one w Leśnej Sali Edukacyjnej lub kiedyś odwiedzą ją ze swoją grupą lub klasą. Sala ta mieści się w piwnicy budynku administracyjnego Nadleśnictwa Katowice, niedaleko Bazyliki Franciszkanów w Panewnikach. 


Kiedy dzwoniliśmy do sekretariatu Nadleśnictwa dowiedzieliśmy się, że zwiedzanie sali jest bezpłatne dla wszystkich, jednak żeby ją zwiedzić musimy dołączyć do jakiejkolwiek grupy zorganizowanej, która planuje odwiedzić to miejsce i dostaliśmy kilka terminów do wyboru. Sala dostępna jest dla grup w dni robocze w godzinach 8-15, wystarczy tylko umówić się na zwiedzanie. Wybraliśmy jeden z zaproponowanych terminów i trafiliśmy na niewielką grupę żądnych wrażeń i wiedzy uczniów drugiej klasy szkoły podstawowej.


Leśna Sala Edukacyjna jest kompleksowo wyposażoną salą multimedialną: ekspozycja w połączeniu ze światłem i dźwiękiem zapewnia niezapomniane przeżycia. Tu w sposób przystępny i ciekawy każdy, od przedszkolaka do studenta, może poznać bogatą przyrodę Nadleśnictwa Katowice oraz pracę leśników. Ekspozycja zajmuje sześć niewielkich pomieszczeń, w sumie jest to 120m2. Może to wydawać się niewiele, ale dowiedzieć się o lesie i jego mieszkańcach można sporo. Spacerując tu można las usłyszeć, zobaczyć, a nawet dotknąć.

W pierwszej odwiedzonej przez nas sali widzimy cztery gabloty, są w nich zamknięte scenki z lasu w czterech porach roku. Poznajemy przedstawicieli gatunków zwierząt występujących w katowickich lasach, m.in. wiele gatunków ptaków (sójkę, dzięcioła dużego, drozda, uszatkę), dzika, sarnę i kozła, borsuka, jeża, żmiję zygzakowatą, zaskrońca czy koszatkę. Lektor przeprowadza małych słuchaczy przez kolejne pory roku, opisując zwyczaje zwierząt i zmiany następujące w przyrodzie.

Wiosna na mokradłachLato na łące

 
Jesień u borsuków


Dzik w zimowym śniegu


 
 
Pierwsza sala jest także miejscem ekspozycji różnych gatunków drzew: dotykamy kory, oglądamy szyszki i liście.W następnej sali (a właściwie korytarzu) na ścianie umieszczono futra leśnych zwierząt, wszystkich można dotknąć i pogłaskać. Znajduje się tu także przekrój 120 letniego pnia dębu. Historia zapisana na jego słojach robi wrażenie.
Kolejną salą jest historyczny gabinet leśnika.
W kolejnym pomieszczeniu znajdujemy dużą gablotę z ptakami. Gablotę podziwiamy stojąc w ciemności, oświetlane są tylko kolejno budzące się i pięknie śpiewające nam ptaki. Teraz wiemy już który ptak w lesie budzi się pierwszy, a który jest największym śpiochem.
Jest tu także gablota z owadami, niektóre są tak małe że ledwo widać je gołym okiem.W ostatnim pomieszczeniu dzieci zapoznają się z pracą leśników. Ta sala mieści zagadnienia związane z ochroną i rozwojem lasu, pozyskiwaniem drewna, ochroną przeciwpożarową, a także zaśmiecaniem lasu i ochrony przed szkodnikami.

Dawniej drwal, obecnie pilarz

  
W Leśnej Sali Edukacyjnej dostępne są różne scenariusze zwiedzania (podobno przystosowane do różnych grup wiekowych): m.in. dla dzieci, ogólny, a nawet w gwarze śląskiej. Ekspozycja przystosowana jest dla osób poruszających się na wózkach i niewidomych.

W wersji zaprezentowanej nam słuchaliśmy opowieści o życiu zwierząt przeplataną utworami muzyki poważnej, m.in. Czterech pór roku Vivaldiego. 

Po naszej prawie 60 minutowej lekcji przyrody (nawet nie wiem kiedy to minęło...) wychodzimy na zewnątrz i wchodzimy do otaczającego budynek Nadleśnictwa ogrodu. Przełom jesieni i zimy nie jest niestety dobrą porą do skorzystania ze ścieżek edukacyjnych, ale korzystamy chociaż z okazji na spacer. 

 

Przy okazji powtarzamy 10 przykazań turysty, oglądamy z bliska paśnik i co było największą atrakcją - odciskujemy tropy leśnych zwierząt. Niestety w zmarzniętym piasku nie było to łatwe, w tym wypadku ucieszylibyśmy się z odrobiny śniegu.


Tropy bobra i wydry


W sezonie wiosna-jesień w ogrodzie można zobaczyć dużo więcej, wytyczone są tu ścieżki dydaktyczne, a także jest miejsce wydzielone na pasiekę, a w niej ule. Jeden z nich zbudowano tak aby można było przyjrzeć się pracy pszczół.

W ogrodzie znalazło się także miejsce na dużą altanę z miejscem na ognisko lub grilla - w sezonie na tego typu atrakcje każdy może upiec tu coś co ze sobą przyniesie, drewno zapewnia Nadleśnictwo.Przy okazji na dalsze zgłębianie piękna naszych polskich lasów polecam Leśny Przewodnik Turystyczny czyli serwis czaswlas.pl, przedstawiający ofertę turystyczną Lasów Państwowych. Czaswlas.pl to przewodnik po najciekawszych obiektach i pięknych miejscach rozsianych na jednej trzeciej powierzchni naszego kraju. Zawiera informacje o ponad 1160 obiektach leśnych: ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, kwaterach myśliwskich, szlakach, obozowiskach i wielu innych.


Informacje & adresy:

Leśna Sala Edukacyjna

Nadleśnictwo Katowice
ul. Kijowska 37b
40-754 Katowice

tel. 32 252 51 41

strona internetowa: www.lasy.com.pl/web/katowice 
e-mail: katowice@katowice.lasy.gov.pl

Komentarze

  1. Ciekawe miejsce, można się bardzo dużo dowiedzieć o lesie i jego mieszkańcach. Warto promować takie miejsca.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzieci musiały mieć frajdę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to