Powiat mikołowski w pigułce

Szukając ciekawych miejsc na miłą rodzinną wycieczkę czy spacer wypatrywaliśmy oczywiście także takich, które znajdują się w granicach powiatu mikołowskiego gdzie mieszkamy i kilka wartych polecenia znaleźliśmy, choć jestem przekonana, że na pewno nie odkryliśmy jeszcze wszystkich. A ta lista powstała z myślą o sezonie jesienno-zimowym.
 

Łaziska Górne
 
Miejscem, w którym nie tylko można dobrze spędzić czas, ale także czegoś się nauczyć jest unikatowe w skali kraju Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, odwiedziliśmy je w czerwcu tego roku przy okazji trzeciej edycji „Industriady” czyli corocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.  To pełne energii muzeum mieści się przy Elektrowni Łaziska w budynku dawnej rozdzielni elektrycznej z 1928 roku. Więcej o łaziskim muzeum można przeczytać tu: Industriada 2013 w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.


Jedna z sal Muzeum Energetyki

Ulubione miejsce dzieci - "dzwonkościana"

Żarówka z latarni morskiej w Świnoujściu


W soboty grudnia i stycznia na odwiedzających Muzeum Energetyki czekają dodatkowe atrakcje w postaci prezentacji fizyczno-chemicznych w formie widowiskowego programu – najbliższa okazja na naukę i zabawę już  7 grudnia 2013 od godz. 9, kolejna - 11 stycznia 2014. 
Dnia 5 stycznia o godz. 17 w odbędzie się tu koncert kolęd i pastorałek, a dzień później, 6 stycznia o godz. 12, rozpocznie się „Święto Światła”, w czasie którego będzie miał miejsce niezwykły pokaz prezentujący historię oświetlenia: od krzesania ognia, poprzez łuczywo, kaganek, świecę, „karbidówkę”, lampę naftową aż po światło elektryczne (od żarówki Edisona po współczesne lampy).

Ostatnie jesienne dni można jeszcze wciąż wykorzystać na przejażdżki rowerowe – przez powiat mikołowski przebiega kilka oznaczonych kolorami szlaków rowerowych, warto zapoznać się z przebiegiem tych tras, bo po drodze możemy napotkać na wiele ciekawych obiektów. 

Łaziska Średnie

Jadąc niebieskim szlakiem rowerowym można zatrzymać się na odnowionych niedawno rekreacyjno-piknikowych terenach Ynzli w Łaziskach Średnich. Można dojechać tu także samochodem. Miejsce choć niewielkie obszarowo jest dość przyjemne. Cieszy to, że na pewno zmieniło się na lepsze i oby w tej nowej odsłonie dobrze służyło okolicznym mieszkańcom. Więcej o Ynzli pisałam tu: Ynzla: teren rekreacyjno-piknikowy w Łaziskach Średnich.
 

Ynzla: altana z miejscem na ognisko

Orzesze

Kolejnym miejscem znanym rowerzystom przemierzającym szlaki rowerowe powiatu mikołowskiego jest mini zoo w Orzeszu, w sąsiedztwie mini zoo przebiegają trasy dwóch z nich - szlaku niebieskiego i zielonego, więc dotrzeć tu można z różnych stron. Na mapie mini zoo znajduje się pomiędzy orzeskimi dzielnicami: Gardawicami i Mościskami, a w okolicy osiedla Koźle. Skąd się wzięło mini zoo w tym miejscu? Odpowiedź znajduje się... blisko ponieważ znajdujemy się w sąsiedztwie czynnej Kopalni Piasku "Jarub", a teren na którym utworzono mini zoo to po prostu dawne wyrobisko. Po zakończeniu prac wydobywczych teren został zrekultywowany i zamieszkały tu zwierzęta. W sąsiedztwie mini zoo możemy także zobaczyć wyrobiska kopalni piasku w całej okazałości. Mieszkańców mini zoo można poznać w tej relacji: Mini zoo w Orzeszu.


Mieszkańcy orzeskiego mini zoo

Wyrobisko kopalni piasku
 
Czytając opisy szlaków rowerowych, które przebiegają przez powiat mikołowski natrafiłam na niejedną notkę o innych ciekawych i urokliwych miejscach "po drodze". Mam nadzieję, że za jakiś czas sami te miejsca odkryjemy już z wysokości rowerowego siodełka. Dokładne opisy szlaków rowerowych w powiecie mikołowskim można znaleźć na stronie internetowej www.roweremprzez.pl - polecam. 

Mokre

W planie wycieczki czy spaceru warto uwzględnić Mokre. Ta dzielnica Mikołowa znana jest przede wszystkim ze zlokalizowanego na jej terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego (więcej o nim będzie wkrótce), ale nie tylko na słynnej Sośniej Górze warto się zatrzymać.  Na uwagę zasługuje także mały, ale mający swój urok Park w Mokrym ze stawem i rosnącymi w nim dużymi i starymi drzewami.       Ten kameralny park tak spodobał się św. Mikołajowi, że zaprosił do niego mieszkające w okolicy dzieci i w najbliższą sobotę 7 grudnia od godz. 15 będzie można go tutaj mniej lub bardziej cierpliwie oczekiwać. A oczekiwanie na Mikołaja upłynie dzieciom szybciej podczas wspólnych gier, zabaw i konkursów. W razie niepogody św. Mikołaj spotka się z dziećmi w "Sołtysówce".


Za nowo wybudowanym przedszkolem ekologicznym w Mokrym znajdziemy tereny spacerowe. Przemierzając wąskie ścieżki trafimy m.in. na wapienniki - zabytkowe piece służące do wypalania wapna, a także wyrobiska – kamieniołomy. Dwa wapienniki stojące za terenem przedszkola zostały już odpowiednio ogrodzone i zabezpieczone.
    


Będąc w Mokrym warto zatrzymać się przy tej mniej znanej części Śląskiego Ogrodu Botanicznego, którą można zobaczyć jadąc ul. 15 Grudnia. Kolekcje tej części Ogrodu prezentują się w coraz to ciekawszej i bardziej kolorowej szacie. Powstaje tu m.in. ogród japoński, ogród tarasowy, kolekcja traw i kolekcja dendrologiczna oraz kolekcja roślin wodnych i szuwarowych. Z uwagi na trwającą rozbudowę infrastruktury obszar ten jest na razie wyłączony ze zwiedzania, ale spacerować tutaj będzie można już w maju przyszłego roku.
 


 A czy warto przyjechać na Sośnią Górę zimą? Myślę, że tak – to wciąż doskonały teren do spacerów, zabaw na śniegu i jazdy na sankach. Nigdzie wcześniej nie udało nam się utoczyć tak wielkich bałwankowych kul.Na Sośniej Górze zimą...

Paniowy

Ciekawą inicjatywą w jednej z mikołowskich dzielnic było stworzenie Fish Parku „Rybołówka” w Paniowach. Rybołówka reklamuje się jako "kompleks", więc każdy znajdzie tam coś dla siebie, jest to miejsce dobre zarówno dla amatorów wędkarstwa, jak i niełowiących amatorów ryb. Na miejscu mamy smażalnię i wędzarnię ryb, jest sklep gdzie można kupić ryby wędzone i świeże czy wypożyczyć wędkę, a sercem Rybołówki jest zarybiony staw gdzie można wędkować, dla dzieci urządzono tu plac zabaw i mini zoo. Więcej o "Rybołówce" tutaj: Fish Park "Rybołówka" - Mikołów Paniowy.

Smażalnia ryb

Jeden z mieszkańców "Rybołówki"


Kamionka

W leśnym zaciszu Mikołowa, na granicy z Katowicami, znajduje się ośrodek wypoczynkowy „Starganiec” zlokalizowany wokół jeziora o tej samej nazwie. Jesienią, po sezonie, jest tu najprzyjemniej, spacerując można spotkać rowerzystów, grzybiarzy, wędkarzy, jeźdźców, a nawet młode pary na ślubnym plenerze, czyli najczęściej miłośników natury i spokoju i to akurat można tu znaleźć. O Stargańcu pisałam tu: Jesienny spacer po Stargańcu.
 
Mikołów
 
Zimny jesienny lub zimowy wieczór przyjemniej mija z dobrą książką na kolanach, a takich nie brakuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie, która posiada bogato zaopatrzony oddział dla dzieci i młodzieży. Mali czytelnicy nie dość, że mogą otrzymać własną kartę biblioteczną, to mogą także buszować między regałami w poszukiwaniu ulubionych lektur: od bajeczek po książki popularnonaukowe. Znajdują się tu także czasopisma dla dzieci i młodzieży oraz pozycje książkowe w języku angielskim. Działa tu także kółko modelarskie, a raz na dwa tygodnie (wtorki, godz. 16:30) dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunami mogą wziąć udział w tematycznych warsztatach literacko-plastycznych z cyklu "Spotkania z rodzinką".


Oddział dla dzieci i młodzieży w mikołowskiej bibliotece


Na sportowo...

Warto wspomnieć, że jak co roku o tej porze działają już miejskie lodowiska w Mikołowie na ul. Konstytucji 3 Maja i w Łaziskach Górnych na terenie ORS Żabka. Z kolei w łaziskiej hali sportowej MOSiR przy ul. Ogrodowej 50 można rodzinnie zagrać w kręgle na nowoczesnym torze bowlingowym. Tor jest tak przygotowany, że z grą tutaj poradzi sobie już nawet kilkuletni zawodnik.

Na naszej mapie ciekawych miejsc w powiecie mikołowskim są także zakątki jeszcze przez nas nieodkryte takie jak Park Gminny w Ornontowicach czy Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie. Na spacer po parku pewnie poczekamy do wiosny, ale nasze miejskie muzeum wkrótce odwiedzimy.


Park w Ornontowicach to miejsce, które zostało już wyróżnione szeregiem nagród w regionalnych i krajowych konkursach m.in. dla Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego (I nagroda Marszałka Województwa w 2011 roku). Zrewitalizowany w ostatnich latach park wzbogacił się o nowe oświetlenie, sztuczną wyspę, pomost i molo, alejki spacerowe a także rosarium (300m2 i 1600 róż), nowe drzewa, krzewy i byliny. W niedalekiej przyszłości (mniej więcej do połowy 2015 roku) lista ta ma poszerzyć się jeszcze m.in. o amfiteatr ze sceną i widownią, strefę dla dzieci z placem zabaw i strefę rozrywki dla młodzieży i dorosłych.
 

Miejska Placówka Muzealna mieści się w tzw. „Białym Domku” w Mikołowie i można w nim zobaczyć rzeczy związane z historią Mikołowa, stare dokumenty i fotografie, a także m.in. dawną śląską izbę, sprzęty, stroje i meble śląskie. Taki kawałek historii na pewno warto małym mikołowianom pokazać.

Jeśli wiecie o jakimś ciekawym miejscu w powiecie mikołowskim (szczególnie na czas jesienno-zimowy) to chętnie dodam go do tej listy, nie wierzę że jest już pełna :)

Komentarze

 1. Fajne zestawienie gdzie można miło spędzić czas. Widzę, że w jednym dniu byłyśmy w Łaziskach w Muzeum Energetyki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jeszcze nie raz nasze szlaki się skrzyżują :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. My zaczynamy odkrywać Mikołów, bo wkrótce tam się przeprowadzamy. :) Ciekawe ile z tego się zmieniło? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie niedawno myślałam o tym że muszę wpis uaktualnić :) Dzięki za motywację. I mam nadzieję że będzie się Wam tutaj dobrze mieszkać :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to