Wystawa "Zagadki optyki" w Katowicach

5 listopada w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego otwarta została interaktywna wystawa "Zagadki optyki". Celem wystawy jest przedstawienie otaczających nas zjawisk fizycznych w takiej formie, aby stały się zrozumiałe dla każdego, mają do tego służyć eksperyment i zabawa. Wystawa jest interaktywna, prezentowane zjawiska nie tylko można obejrzeć, ale także dotknąć. Na ok. 150m2 powierzchni zaciemnionego pomieszczenia mamy do dyspozycji 23 stanowiska, każde z nich poświęcone jest innemu zjawisku, a każdy eksperyment jest krótko i zrozumiale opisany. Można tu spędzić tyle czasu ile potrzeba aby wszystko dokładnie zobaczyć, ponieważ sami uruchamiamy stanowiska i przeprowadzamy eksperymenty, a naciskanie "guzików" to jest przecież to co dzieci uwielbiają.Przejrzenie tego interaktywnego podręcznika fizyki zajęło nam mniej więcej 1 godzinę i 15 minut. Jeśli pojawiały się jakiekolwiek pytania to odpowiedzi na nie chętnie udzielał pracownik dyżurujący na wystawie.

Mogliśmy zobaczyć m.in. światło uwięzione w strumieniu wody, solarny wiatraczek którego prędkość można regulować jasnością światła padającego na panel solarny, przejrzeliśmy się w krzywych lustrach, skomponowaliśmy własną melodię na laserowej harfie czyli... usłyszeliśmy światło, poza tym dowiedzieliśmy się jak działają soczewki, jak powstaje fatamorgana i dlaczego niebo jest niebieskie, a nawet weszliśmy do wnętrza kalejdoskopu i odwiedziliśmy błędny pokój, w którym "mózg płata figle" ponieważ ściany i podłogi tego pokoju są krzywe względem tego co znajduje się na zewnątrz.


Kalejdoskop i błędny pokój to były dwa miejsca do których Franek i Antoś zgodnie z powystawowymi deklaracjami chętnie przeprowadziliby się, na szczęście dla nas do tej pory nie potrafią się zdecydować, którą wersję nowego lokum wybrać... Ale z obu tych pomieszczeń trudno było nam ich wyciągnąć.


Zdjęć nie zrobiliśmy za wiele - na wystawie panuje półmrok, poza tym zdjęcia i tak nie oddadzą tego co można tam zobaczyć, za to zapraszam na krótki film.


Ceny biletów na razie podobno promocyjne - bilet rodzinny kosztował nas 45 zł. Nie umniejszając wartości nabytej wiedzy to z punktu widzenia przeciętnej rodziny przydałaby się jeszcze promocja promocji żeby wystawę można było jednak zwiedzić trochę taniej. 

Druga sprawa to kwestia dojazdu - aktualnie centrum Katowic jest w remoncie, o wiele trudniej poruszać się tu samochodem. Dodatkowo nasze odwiedziny trafiły akurat w dniu kiedy ul. Uniwersytecka i przyległe były miejscem rajdowej imprezy ILoveRally, z tej okazji jedynym dostępnym parkingiem z wolnymi miejscami był parking w podziemiach biurowca Altus (koszt 3,5 zł za godzinę parkowania lub 7 zł za dwie). Ale coś za coś, przy okazji udało się jeszcze zobaczyć kilka ciekawych samochodów rajdowych i w ten dość zimny dzień oszczędziliśmy sobie przyjemności spaceru po Katowicach ponieważ z Altusa na wystawę jest dosłownie kilka kroków. Wystawa jest czynna do końca czerwca 2014 roku, zwiedzać ją można od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 18.00. Jest to pierwsza wystawa w ramach projektu edukacyjnego Instytutu Fizyki i powstałej przy Uniwersytecie spółki OFF Science. Jeśli to pierwsza wystawa to miejmy nadzieję, że także nie ostatnia.


Informacje & adresy:

Wystawa "Zagadki optyki"
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
ul. Uniwersytecka 4, Katowice


Biuro wystawy:
tel.: 508-263-778 (0d 9.00 do 16.00)
e-mail: kontakt@offscience.com


Strona internetowa: www.zagadki-optyki.edu.pl
Facebook: www.facebook.com/instytut.odkrywania.tajemnic

Ceny biletów: Bilet normalny 18 zł
Bilet ulgowy 15 zł
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku 14 zł
Bilet rodzinny (maksymalnie 4 osoby) 45 zł

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to